2 میلیون نفر در صنایع خلاق کشور فعال هستند

به گزارش تور ایران، تهران(پانا) - معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون می گوید طبق ارزیابی های انجام شده 2 میلیون نفر در صنایع خلاق کشور فعال هستند.

2 میلیون نفر در صنایع خلاق کشور فعال هستند

به گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، عیسی منصوری در مراسم رونمایی از پلتفرم نمایشگاه های مجازی فرهنگ و هنر ایران، اظهار کرد: دولت موظف به دخالت در بخش خصوصی نیست، رویکرد این است که به شکل گیری بازار کمک کرده و ناکارآمدی های آن رفع شود.

وی با اشاره به اینکه این مداخله و شکل گیری بازار باید به گونه ای باشد که همه بازیگران بتوانند نقش خود را به خوبی ایفا کنند، شرح داد: در این مجموعه همه نقش ها باید به صورت متصل دیده شود.

معاون وزیر تعاون بیان نمود: بازدیدهای میدانی و تحلیل های کلی حکایت از آن دارد که بازارهای شکل نیافته یا ناقص در حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد، بنابراین هنرمندان از مزایای مالی این حوزه ها بهره مند نیستند یا بهره مندی مالی در این حوزه ها منسجم یا نظام یافته نیست.

وی شرح داد: مدیریت منظومه فرهنگی، تمدنی و هنری موجب می شود که همه بازیگران نقش خود را در آن به خوبی ایفا کنند.

منصوری با اشاره به اینکه متعلقات بازارهای مالی در صنعت هنر دیده نشده است، اضافه نمود: در حالی که صنعت به صورت دانش بنیان رو به جلو حرکت می کند، در بخش صنعت هنر مزیت های مورد نظر ایجاد نشده است.

وی تاکید کرد: برای اینکه بخواهیم متعلقات این دوره که همان موج چهارم صنعت محسوب می شود و فرهنگ و هنر اصیل خود را به جهانیان بشناسانیم باید از منظر فرهنگی و مالی، بنیادهایی را ایجاد کنیم که از درون بخش خصوصی پیدا شده و این نقش ها را بر عهده گیرند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون گفت: در کشور نگاه کاملا سنتی به هنر به نگاه صنعتی تغییر کرده است و چون دوره صنعتی متعلقات خاص خود را دارد باید نگاه بازارها و خدمات مالی نیز باید مد نظر قرار گیرد.

وی با اشاره به شکل گیری فضای جدید در حوزه فرهنگ و هنر شرح داد: در این فضا باید بستری فراهم شود تا مصرف کننده به صورت آنلاین هنرمندان را در تولید محصولات هنری همراهی کند.

منصوری با تاکید بر لزوم فراهم کردن بستر برقراری ارتباط واقعی و معنادار بین تولید کننده و مصرف کننده آثار هنری و فرهنگی شرح داد: در صورت فراهم شدن این بستر، احساس واقعی از هنرمند به استفاده کننده آثار هنری منتقل می شود.

وی به ضرورت استفاده از ابزارهای بلاک چین و هوش مصنوعی در این حوزه تاکید کرد و اضافه نمود: افراد در انتهای این زنجیره که همان مصرف کننده هستند باید در نهایت متوجه شوند که این محصول دارای اصالت بوده، حق نشر و حقوق تولید کننده و هنرمند صاحب این هنر در آن رعایت شده است.

منصوری صریح کرد: از سوی دیگر هنرمندان باید ظرفیت پاسخگویی به این بازار بزرگ را فراهم کنند و با رعایت اصالت ها، قواعد بازی، ملاحظات فنی و تکنولوژی در این حوزه می توان ظرفیت های روزآمد در این حوزه را گسترش داد.

منصوری با اشاره به اینکه وزارت تعاون مسئول کارآفرینی و توسعه اشتغال در کشور است، اضافه نمود: از منظر کارآفرینی در حوزه صنایع خلاق هنری می توان انتظار تولید محصولات خوبی را در این حوزه داشت و اشتغال خوبی نیز ایجاد می شود که نه تنها هنرمندان، بلکه کارکنان حوزه فرهنگی و هنری نیز از مزایای آن استفاده خواهند برد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1548

به "2 میلیون نفر در صنایع خلاق کشور فعال هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 میلیون نفر در صنایع خلاق کشور فعال هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید