7 نکته کلیدی پیرامون نحوه شیردهی بعد از سزارین

به گزارش تور ایران، آگاهی از نحوه شیردهی بعد از سزارین موجب می گردد که نوزاد سریع تر و موثر تر از شیر مادر تغذیه کند. نکته مهم این است که شیردهی در اولین فرصت پس از تولد نوزاد صورت گیرد و مادر موقعیت مناسب شیردهی را پیدا کند. هم چنین استفاده از دارو های مسکن مناسب به مادر یاری می نماید تا با آرامش بیشتری به شیردهی بپردازد.

7 نکته کلیدی پیرامون نحوه شیردهی بعد از سزارین

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - بسیاری از زنان، با سزارین نوزاد خود را به جهان می آورند. از آنجا که سزارین یک عمل جراحی است، چالش هایی برای شیردهی مادران ایجاد می نماید. سزارین چه برنامه ریزی شده باشد یا بطور سزارین اضطراری انجام گردد، بر نحوه شیردهی بعد از سزارین تاثیر می گذارد. البته، بدان معنا نیست که شما نمی توانید یا نباید پس از سزارین شیر بدهید. برای آشنایی با نحوه شیردهی بعد از سزارین و نکات موثر برای پیروزیت در شیردهی با خبرنگاران همراه باشید.

چگونگی تاثیر سزارین بر شیردهی

با مطلعی از چالش های شیردهی پس از سزارین، می توانید خود را برای رویایی با آن ها آماده کنید. در اینجا بعضی از تاثیرات سزارین بر شیردهی اشاره می کنیم:

 • سزارین شروع شیردهی را به تاخیر می اندازد. بسته به نوع بیهوشی که برای جراحی خود دریافت می کنید، شما و نوزادتان پس از عمل حالت خواب آلودگی دارید. اگر بیهوشی عمومی شده باشید، تا پیش از به هوش آمدن قادر به شیردهی نیستید. اگر از بیهوشی اپیدورال، اسپاینال یا نخاعی استفاده نموده باشید، در حالی که هنوز در اتاق عمل یا اتاق ریکاوری هستید، می توانید به نوزاد شیر بدهید.
 • درد ناشی از عمل باعث بروز ناراحتی در هنگام شیردهی می گردد. درد در ناحیه ساق پا و رحم پس از جراحی، شیردهی را مشکل می نماید. شیردهی به پهلو و در موقعیت فوتبالی (در این حالت نوزاد زیر بازوی شما در کنارتان دراز می کشد و با همان دست از پشت او حمایت می گردد. می توانید با دست چپ سر و گردن نوزاد را کمی بالاتر بیاورید)، انتخاب مناسبی برای شما هستند تا بدنتان بهبود یابد. اگر می خواهید در حالت نشسته به نوزاد شیر بدهید، می توانید یک بالش بر روی محل بخیه خود قرار دهید تا از آن حفاظت کند. در ابتدا ممکن است شیردهی سخت باشد، اما با گذشت زمان و درمان بخیه ها، به مراتب آسان تر می گردد.
 • دارو های مسکن ممکن است باعث خواب آلودگی شما و نوزادتان شوند. مصرف دارو های مسکن پس از عمل سزارین الزامی است. زیرا در صورت داشتن درد نمی توانید با آسودگی به نوزاد خود شیر دهید. بعضی دارو ها در هنگام شیردهی ایمن هستند، بنابراین مطمئن شوید که پزشکتان از شیردهی شما مطلع است و داروهای مناسبی برای شما تجویز می نماید. ممکن است بعضی دارو ها از شیر مادر عبور نمایند و به نوزاد برسند و او را خواب آلود نمایند. خواب آلودگی ناشی از دارو های مسکن برای کودک شما مضر نیست، اما شیر دادن به نوزاد خواب آلود کار سختی است.
 • سزارین موجب تاخیر در فراوری شیر می گردد. مادرانی که عمل سزارین انجام می دهند، معمولا دیرتر از دیگر مادران شروع به شیردهی می نمایند. دادن شیر به نوزاد در اسرع وقت موجب تحریک فراوری شیر می گردد. اگر شما و فرزندتان پس از زایمان از هم جدا شوید، فرصتی برای شروع شیردهی ندارید. در صورتی که بیش از 12 ساعت از نوزاد خود جدا ماندید، با استفاده از پمپ شیردهی یا شیردوش پستان خود را برای فراوری شیر تحریک کنید. هر دو تا سه ساعت از پمپ شیردهی بهره ببرید تا زمانی که نوزاد خود را در آغوش می گیرید، شیر کافی داشته باشید.
 • احساسات مادر پس از سزارین بر روی شیردهی تاثیر می گذارد. اگر جراحی بسیار سختی را پشت سر گذاشته باشید، یا به صورت اضطراری عمل شده باشید در حالی که آمادگی آن را نداشته اید، شرایط جسمانی و احساسی شما بر روی تمایل شما به شیر دادن تاثیر می گذارد. یک سزارین غیر منتظره ممکن است باعث احساس ناراحتی و شکست در شما گردد. این احساسات در میان مادران رایج است و شما تنها نیستید. در خصوص احساسات خود صحبت کنید و آن ها را بپذیرید. در نظر داشته باشید که تغذیه با شیر مادر به شما یاری می نماید که از این شرایط سخت و غمگین عبور کنید.

بیشتر بدانید: افسردگی پس از زایمان چیست؟ علل و راه های درمان

7 نکته مهم پیرامون نحوه شیردهی بعد از سزارین

شیردهی پس از سزارین ممکن است سخت باشد، اما شما می توانید پس از جراحی سزارین به نوزاد خود شیر دهید. در اینجا به 7 نکته مهم پیرامون نحوه شیردهی بعد از سزارین اشاره می کنیم.

 1. در اولین فرصت شروع به شیر دادن کنید. اگر شما بیهوشی اپیدورال یا نخاعی انجام داده باشید، در طول سزارین بیدار هستید و می توانید به محض تولد نوزاد شیردهی را شروع کنید. در صورت بیهوشی عمومی، پس از به هوش آمدن کامل توانایی شیردهی به نوزاد را پیدا می کنید. اگر مجاز به شیردهی در طول عمل نبودید، با نوزاد تماس پوست با پوست برقرار کنید. سپس، کودک را به روی سینه خود بگذارید. به محض اینکه توانستید با خیال راحت به نوزاد شیر بدهید.
 2. با یاری پرستاران موقعیت مناسب شیردهی را پیدا کنید. هنگام شیردهی از خط بخیه و ناحیه رحم خود با یک بالش نرم محافظت کنید. از آنجایی که پرستاران و مشاوران شیردهی در بیمارستان با مادرانی که سزارین داشته اند کار می نمایند، می توانند موقعیت مناسبی که به راحتی بتوانید به نوزاد خود شیر دهید را به شما نشان دهند.
 3. هر یک تا سه ساعت به نوزاد شیر دهید. با وجود درد و خستگی خود، بهتر است به طور مرتب به نوزاد شیر دهید تا در این کار پیروز شوید.
 4. نوزاد را نزد خود نگه دارید. پس از سزارین شما نمی توانید از نوزادتان مراقبت کنید، اما اگر همسر یا مادرتان در بیمارستان نزد شما می ماند، می توانید نوزاد را در اتاق خود نگه دارید.
 5. اگر امکان بودن با نوزادتان را ندارید، از پمپ شیردهی بهره ببرید. پمپ کردن شیر هر دو تا سه ساعت موجب تحریک فراوری شیر مادر می گردد.
 6. دارو های مسکن خود را مصرف کنید. دارو های مسکن به شما یاری می نماید که آرام باشید تا بدن شما بر بهبودی و فراوری شیر تمرکز کند.
 7. از زمان استراحت در بیمارستان نهایت استفاده را ببرید. در مقایسه با افرادی که زایمان طبیعی داشته اند، مدت زمان بیشتری در بیمارستان خواهید ماند. در این مدت استراحت کنید تا هر چه زودتر بهبودی خود را به دست آورید. سوالات خود را پیرامون نحوه شیردهی پس از سزارین از پرستاران و مشاوران شیردهی در بیمارستان بپرسید و اطلاعات خود را کامل کنید، به طوری که در هنگام بازگشت به خانه احساس راحتی و اعتماد به نفس داشته باشید.

بیشتر بخوانید: 10 نکته طلایی برای شیردهی به نوزاد در شب

سخن آخر اینکه...

عمل سزارین موجب بروز مسائلی برای شیردهی می گردد. درد، خستگی فیزیکی و روحی شیردهی را سخت می نماید. اما به این معنا نیست که شیردهی امکان پذیر نیست. زمان کافی به شیردهی اختصاص دهید، از متخصصان پیرامون نحوه شیردهی بعد از سزارین هدایت بگیرید و درد خود را با دارو های مسکن کنترل کنید. با بهبودی شما شیردهی آسان تر خواهد شد. اگر نسبت به نحوه شیردهی بعد از سزارین مطلع باشید، می توانید چالش های پیش رو را با پیروزیت پشت سر بگذارید.

بیشتر بخوانید: 15 مورد از مسائل شیردهی و راهکار آن ها

برگرفته از: verywellmind

منبع: setare.com
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1613

به "7 نکته کلیدی پیرامون نحوه شیردهی بعد از سزارین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نکته کلیدی پیرامون نحوه شیردهی بعد از سزارین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید