آشنایی با معبد ادفو دو چند معبد باستانی دیگر در مصر

به گزارش تور ایران، مصر به عنوان یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان دارای مکان های باستانی فراوانی است که هر کدام معماری منحصر به فرد خود را دارند. اما از مهمترین بناهای این کشور تاریخی معبد ادفو بسیار شناخته شده و در عین حال مکانی محبوب برای گردشگران از سر تا سر جهان به شمار می رود. ما نیز در این خبر از خبرنگاران سعی نموده ایم شما را با معبد ادفو در مصر همراه با تصاویر آن آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

آشنایی با معبد ادفو دو چند معبد باستانی دیگر در مصر

تاریخچه معبد ادفو در مصر

Edfu Temple معبدی سرشناس در مصر است که به خوبی مورد حفاظت قرار گرفته است. قدمت این معبد تاریخی به 327 سال قبل از مسیح بر می شود. بر اساس روایات تاریخی Potlemy سوم آغازگر ساخت این بنا بوده که بعد ها توسط شهبانو Ceopatra ادامه یافته و تکمیل شده است. چیزی که این معبد را بسیار معروف نموده دست نخورده ماندن آن و پا برجا ماندن جزئیاتی مانند بلوک سمت جلویی آن است.

بیشتر بخوانید: کشف یک کارگاه مومیایی سازی در مصر

چرایی اهمیت معبد ادفو در مصر

باید بدانید که این معبد اولین معبد مصر نیست، چرا که ادفو بر سر معبدی که برای Thutvmosis سوم توسط معمار معروف به اسم Imhotep ساخته شده بود، بنا شده است. گفتنی است که این معمار بعدها به خاطر شاهکارهایش در معماری خودش را خدا نامید.

محافظت از معبد ادفو با Horus

در مصر برای حفاظت از قسمت ورودی معبد ادفو از دو مجسمه خدایان Horus استفاده شده است. در زمان های قدیم در مصر باستان Horus خدای آسمان نام داشت که چشمانش ماه و خورشید بود. هم چنین بهتر است بدانید که مصریان فرعون را همان مظهر انسان نمای horus می شناختند.

تصاویری از معبد ادفو در مصر

معبد ادفو در مصر

ادفو

تصاویر معبد ادفو در مصر

اما اگر شما هم جزو دوستداران جاذبه های باستانی هستید و اغلب برای دیدن این اماکن به سفر می روید، بهتر است معابد زیر در مصر را نیز بشناسید.

معبد ستی یکم در مصر

ستی یکم در کرانه باختری رود نیل در ابیدوس واقع شده است. این معبد در اواخر سلطنت ستی بناشده و احتمالا بعد از مرگش نیز توسط پسر او رامسس کبیر در سال 1279 ق. م ادامه یافته و تکمیل شده است. همچنین بهتر است بدانید که معبد در برگیرنده فهرست پادشاهان ابیدوس است.

معبد کوم امبو

این معبد مصری در تپه مشرف به رود نیل واقع شده است. باستان شناسان این بنا را غیر معمولی ترین معبد ساخته شده در دوران پادشاهی بطلمیوسی می دانند. همچنین ساخت معبد واقعی توسط Ptolemy VI در اوایل سده دوم ق. م آغاز شده است.

می توان گفت که معماری این بنا طوری انجام شده است که دو معبد را شکل می دهد. علت این مسئله نیز کپی بودن همه چیز در امتداد محور اصلی است. برای نمونه دو ورودی، دو تالار ستون دار، دو دادگاه و دو پناهگاه در این معبد موجود است.

معبد مدینت هابو در مصر

این معبد قدیمی در کرانه باختری اقصر است. این بنا نیز مانند معبد ادفو در مصر به خوبی مورد حفاظت قرار گرفته است. در ابتدا فراعنه حتشپسوت و توتمس سوم معبد کوچکی را مختص خدای آمون بنا کردند و بعد ها در کنار آن رامسس سوم معبد دیگری به نام مدینت هابو را ساخت. در ادامه نیز رامسس سوم این دو ساختار را در درون دیوارهای عظیم خشتی محصور کرد که انبار، خوابگاه و کارگاه داشت.

معبد اقصر در مصر

اقصر در کرانه شرقی رودخانه نیل در شهر قدیمی تبس واقع شده است. این معبد در سال 1400 ق.م در دوره پادشاهی جدید بنا شده است. این معبد باستانی وقف سه خدای آمون، موت و چونز شده است. البته علاوه بر این ها این ساختمان مرکز جشنواره عظیم اپت نیز بوده است. جشن اپت از عظیم ترین جشن هایی است که در تبس برگزار می شد. در این جشن های سالانه مجسمه های خدایان عظیم مصر از معبد آمون در کرنک به معبد اقصر در امتداد خیابان ابولهول همراهی می شد. همچنین به دلیل وجود رود نیل در این منطقه بیش تر سفرهای دریایی نیل از این مکان آغاز یا سرانجام می یابد.

امیدواریم با سفر به مصر از نزدیک بتوانید شاهکارهای معماری معبد ادفو در مصر و هم چنین سایر معابد را ببینید و لذت ببرید.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1624

به "آشنایی با معبد ادفو دو چند معبد باستانی دیگر در مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با معبد ادفو دو چند معبد باستانی دیگر در مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید