شروع فرآیند تکمیل ثبت نام مسکن ملی از امروز

به گزارش تور ایران، خبرنگاران: متقاضیان واجد شرایط مسکن ملی می توانند از امروز چهارشنبه 16 بهمن ماه 1398 با مراجعه به سامانه tem.mrud.ir مدارک شان را تکمیل و ثبت نام خود را نهایی نمایند.

شروع فرآیند تکمیل ثبت نام مسکن ملی از امروز

جهت دریافت خدمات نقاشی کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش تور ایران به نقل از تور ایران، متقاضیان مرحله اول پروژه اقدام ملی مسکن که روز دوشنبه 14 بهمن ماه با دریافت پیامکی واجد شرایط دریافت مسکن ملی شناخته شدند، می توانند از چهارشنبه 16 بهمن ماه 1398 با مراجعه به سامانه tem.mrud.ir مدارک خود را تکمیل و ثبت نام خود را در این سامانه نهایی نمایند.

مرحله نخست ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن با ارسال پیامک در روز دوشنبه 14 بهمن ماه به متقاضیان واجد شرایط انجام شد. این افراد با ورود به سامانه tem.mrud.ir ضمن تطبیق مدارک و آنالیز شرط چهارم که شامل پنج سال سابقه سکونت در محل مورد تقاضای مسکن است می توانند ثبت نام خود را نهایی نمایند.

لازم به ذکر است، امکان اعتراض برای حذف شدگان نیز وجود دارد. این دسته از متقاضیان باید اول اسفند به سامانه ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن مراجعه نموده و دلایل رد تقاضای خود را مشاهده نمایند.

محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در این خصوص گفته است: چنانچه به هر دلیلی اشتباهی اتفاق افتاده باشد مانند افرادی که برای مسکن مهر ثبت نام نموده و فرم ج آنها قرمز شده در حالی که هیچ واحدی به آنها تخصیص نیافته، تقاضایشان ثبت و رسیدگی های لازم در این خصوص انجام خواهد شد.

اردبیل، خوزستان و سیستان و بلوچستان دارای بیشترین متقاضی

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: در ثبت نام مرحله اول، استان های اردبیل با 66 درصد، خوزستان با 64 درصد و استان های سیستان وبلوچستان و کرمان مشترکا با 62 درصد بیشترین متقاضیان واجد شرایط را به خود اختصاص دادند.

محمودزاده با اشاره به اینکه استان های سمنان با 35 درصد، خراسان جنوبی با 39 درصد، و استان مرکزی با 41 درصد کمترین آمار متقاضی واجد شرایط را در مرحله اول ثبت نام به خود اختصاص دادند، اضافه نمود: در استان تهران 46.5 درصد واجد شرایط شناخته شده و 53.5 درصد جزو حذف شدگان بودند.

آنالیز سابقه سکونت پنج ساله متقاضیان

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، یکی از آنالیز ها برای استان ها به جامانده است که شامل سابقه پنج سال سکونت در محلی است که متقاضیان ثبت نام نموده اند که این مورد باید آنالیز گردد.

محمودزاده اضافه نمود: پیش بینی می گردد با آنالیز آن شرط نیز، ریزش هایی در متقاضیان غیرقطعی مرحله اول رخ دهد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این مطلب که پالایش مرحله اول مربوط به آمارهایی است که شامل سبز بودن فرم ج، عدم مالکیت و استفاده نکردن از تسهیلات بانکی است، توضیح داد: 14 بهمن به تمامی واجدان شرایط در مرحله اول ثبت نام پیامک ارسال شد. از 16 بهمن، متقاضیانی که پیامک دریافت نموده اند باید به سایت مراجعه نمایند. در سایت جدول زمانبندی حضور متقاضیان و آدرسی که باید برای تکمیل و تطبیق مدارک به آن مکان، مراجعه نمایند درج شده است.

او با تأکید بر اینکه سعی شده تا مراجعه مردم و مراحل ثبت نام به دقت انجام گردد، گفت: در سامانه ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن زمان حضور در نمایندگی ها و یا ادارات کل، بر اساس حروف الفبا، زمانبندی شده است.

محمودزاده ادامه داد: آن دسته از متقاضیانی که در شهرهای کوچک و شهرهای زیر 100 هزار نفر هستند به نمایندگی ها و یا ادارات کل بنیاد مسکن که آدرس و زمان آن قید شده است مراجعه می نمایند. همچنین آن دسته از متقاضیانی که در شهرهای بزرگتر هستند یا به ادارات کل و یا نمایندگی هایی که بنیاد مسکن معرفی می نماید، مراجعه خواهند کرد. در شهرهای جدید نیز متقاضیان به نمایندگی شرکت های عمران شهرهای جدید مراجعه می نمایند.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، متقاضیان در نمایندگی های تعیین شده، تشکیل پرونده داده و بر اساس شرایطی که در سایت اعلام شده اصل مدارک و با اسکن ارایه شده مطابقت داده می گردد. در صورتی که همه مدارک تکمیل و مطابقت داشته باشد و تعهد محضری که باید بدهند آماده باشد پرونده تکمیل و متقاضیان برای تشکیل پرونده به بانک معرفی می شوند.

آورده اولیه متقاضیان 30 تا 40 میلیون تومان است

او تأکید کرد: متقاضیان باید در این مرحله 30 تا 40 میلیون تومان آورده اولیه داشته باشند. آورده های اولیه متقاضیان در حسابی به نام خودشان باز می گردد و بعد از آن نیز متقاضیان به پروژه ها معرفی خواهند شد. بر اساس قراردادی که بین سازنده و متقاضی بسته می گردد جدولی ابلاغ می گردد که تعیین می نماید، متقاضیان باید در چه مراحلی چه میزان آورده دیگر علاوه بر تسهیلات بانکی به حساب خود واریز نمایند.

لازم به ذکر است، وزارت راه و شهرسازی برای یاری به تأمین مسکن، طرح اقدام ملی تأمین مسکن را در قالب احداث 400 هزار واحد مسکونی برنامه ریزی نموده است که بر اساس قانون ساماندهی و حمایت از فراوری و عرضه مسکن و آیین نامه مربوطه به آن، شرایط و تعیینات واجدان شرایط بدین توضیح اعلام شده است:

شرط اول این است که متقاضی و افراد تحت تکفل، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی از تاریخ اول فرودین 84 باشند. همچنین از تاریخ 22 بهمن 57 از هیچ یک از امکانات نهاد های عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده ننموده باشد. به عبارتی فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن) باید سبز باشد.

از دیگر شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن این است که متقاضی متاهل و یا سرپرست خانوار باشد و زنان خودسرپرست نیز مشروط به داشتن حداقل 35 سال سن باشند.

همچنین، متقاضی باید حداقل پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا داشته باشد. بر اساس توافقات صورت گرفته در شهر های جدید نیز سابقه سکونت حداقل پنج سال در شهر جدید مورد تقاضا و یا شهر مادر ملاک عمل است.

نداشتن منع قانونی همچون چک برگشتی برای دریافت تسهیلات بانکی، تسهیلات معوقه و توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی، امکان سپرده گذاری حداقل 30 درصد هزینه ساخت، مازاد بر تسهیلات بانکی از جمله شرایط تکمیل ثبت نام و پذیرش در این طرح است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 850

به "شروع فرآیند تکمیل ثبت نام مسکن ملی از امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع فرآیند تکمیل ثبت نام مسکن ملی از امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید