آمادگی ایرانیان برای آزمایش واکسن ایرانی

به گزارش تور ایران، تهران (پانا) - با گذشت چند روز از اعلام رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) برای تماس داوطلبان فاز انسانی تست واکسن کرونای ایرانی با سامانه 4030 تنها در چهار روز گذشته 45 هزار نفر برای تجویز واکسن کرونای ایرانی با این سامانه تماس گرفته اند

آمادگی ایرانیان برای آزمایش واکسن ایرانی

به گزارش ایران، آن طور که مدیرعامل سامانه 4030 می گوید بیش از 30 هزار نفر از ثبت نام نمایندگان جزو داوطلبان قطعی واکسن کویران هستند و قرار است از بین این تعداد 56 نفر به عنوان داوطلب نهایی احراز شوند و بزودی آخرین تست بالینی انسانی واکسن کووید19 روی همین 56 داوطلب آزمایش می گردد. به گفته پورحسینی، بیشترین سن داوطلبانی که با سامانه 4030 تماس می گیرند بین 25 تا 30 سال است و در این بین سهم مردان به دلیل الزام یک ماه اقامت در هتل و دور ماندن از خانه بیشتر از زنان است. همچنین در بین این داوطلبان از کشاورز، خبرنگار، استاد دانشگاه، ایثارگر، نیرو های نظامی و طلبه های جوان گرفته تا فرزند شهید همت حضور دارند. در این گزارش با تعدادی از داوطلبان واکسن کرونای ایرانی گفت و گو کردیم و انگیزه و هدف شان را از تزریق این واکسن جویا شده ایم. اسامی افراد به دلیل مسایل اخلاقی و رعایت تصمیم کمیته اخلاق در روزنامه محفوظ است.

آقای 38 ساله، ساکن شهرکرد، کارمند آموزش و پرورش و فوق لیسانس مهندسی عمران است. او درباره دلیل داوطلب شدن برای واکسن کرونا می گوید: هر زن و مرد ایرانی هر کاری از دستش بربیاید برای وطنش انجام می دهد، همین کسانی که واکسن کرونا را می سازند تا چند سال پیش دانش آموز مدارس بودند، آنها کوشش می نمایند که نفرات برتر المپیاد باشند. دانشمندان ما هم از دل همین دانش آموزان به وجود می آیند. ایرانی به ایرانی بودن خودش افتخار می نماید. وظیفه مان این است امید را نشر بدهیم، کسی که ایرانی را ناامید می نماید، ایرانی نیست.

وی می افزاید: باید کوشش کنیم در این جنگ نظامی و مالی سربلند بیرون بیاییم. چند ماه پیش و قبل از آنکه واکسن ایرانی وارد فاز انسانی گردد، گفتم کاش جزو اولین افرادی باشم که از این واکسن استفاده می نماید. من این را بارها در جمع خانواده و دوستانم عنوان نموده ام چون به دانشمندان ایرانی ایمان دارم. ایرانی ها باکیفیت ترین و بهترین کار را انجام می دهند.

با رضایت قلبی داوطلب تست واکسن هستم

آقای 43 ساله، اهل سوادکوه شمالی و ساکن پردیس تهران است. او خودش را طلبه جانباز و برادر شهید معرفی می نماید. جزو داوطلبانی است که شرایطش برای تجویز واکسن کرونا احراز شده است: هدف من از ثبت نام برای واکسن کرونا بیشتر به خاطر ارج نهادن و باور داشتن به مقام شامخ اطبا است و در این راستا هم اعلام آمادگی کردم. شکر خدا شرایط و زمینه زندگی و اصالت خانوادگی ما در حدی است که این موضوع با استقبال خوبی در میان خانواده ام روبرو شد و حتی خانواده ام هم آمادگی برای انجام این کار داشتند. با توجه به اینکه در فضای مجازی مطالبی را طرح کردند که چرا روحانیت اقدام نمی نمایند و بعضی وعده ها را سر زبان جاری می نمایند می خواهم در جواب شان بگویم آزموده را آزمودن خطا است من با رضایت قلبی خودم پای کار آمده ام.

این طلبه جانباز در ادامه بیان می نماید: به وسیله رسانه ها موضوع واکسن کرونای ایرانی را رصد می کردم، می خواستم بدانم قرعه اولیه به نام چه کسانی می افتد و داوطلبان اول چه کسانی اند؟ همان طور که مدافع حرم داریم، مدافع سلامت را هم پیگیری می کردم، در این راستا اولین نفرات نوک هرم قرار می گیرند. یکی از آرزوهایم این بود سهمی در این راستا داشته باشم، در نهایت به وسیله فضای مجازی متوجه شدم و با سامانه 4030 تماس گرفتم و اعلام آمادگی کردم.

به دانشمندان ایرانی اعتماد دارم

آقای 31 ساله و مجرد است. فوق دیپلم مهندسی پزشکی و شغلش نیز آزاد است. او هم درباره انگیزه خودش برای تست انسانی واکسن کرونای ایرانی می گوید: می خواهم راه پدرم را ادامه بدهم. پدرم جانباز دفاع مقدس هستند. چند سال است خانه نشین شده و قطعاً پدرم اگر بشنود راضی می شوند. هیچ گونه ترس از موضوع ندارم. مادرم اول کمی ناراحت شد، گفتم مسئله ای ندارد، گفت خدا پشت و پناهت باشد. در سایت ها دیدم ثبت نام می نمایند خواستم دین خودم را ادا کنم. اعتماد کامل به دانشمندان ایرانی دارم، این یک وظیفه است تا ایثارگری.

خانم 29 ساله و خبرنگار و ساکن تهران است. او کارشناسی ارشد روابط بین الملل خوانده و در 10 ماه گذشته از شیوع ویروس کرونا همراه با خبرنگار سلامت رسانه اش خبرهای متعددی از کرونا تهیه نموده است: فکر می کردم باید کاری کنم که جدا از مصاحبه ها و گزارش هایم باشد، در این مدت لباس حفاظتی پوشیدم و از بیمارستان ها گزارش تهیه کردم. بعد که مسائل مرتبط با غسل پیکرهای جانباختگان کرونا مطرح شد برای تهیه گزارش به غسالخانه رفتم. بعد از موج دوم و توصیه ها و هشدارها؛ دیدم زنی در امریکا داوطلب تجویز واکسن کرونا شده است. می خواستم در جهت دستیابی به واکسن کرونا یاری دانشمندان ایرانی باشم. اولش پدر و مادرم مخالف بودند، اما وقتی شرح دادم که یاری به دانشمندان ایرانی یعنی یک گام به ساخت واکسن نزدیک می شویم، توانستم متقاعدشان کنم. بالاخره این ذکات شغلم است مثل کاری که پرسنل اورژانس کردند و از ووهان چین دانشجوها را به ایران آوردند. او در ادامه می گوید: ته دلم قرص است، می دانم دانشمندان ایرانی تا زمانی که اطمینان اولیه را پیدا ننمایند روی نمونه انسانی چیزی را آزمایش نمی نمایند. شاید عوارض داشته باشد ولی به دانش ایرانی باور دارم.

اطلاعات داوطلبان واکسن کرونا محرمانه است

مدیر سامانه 4030 وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) و وزارت بهداشت نیز درباره فرآیند انتخاب داوطلبان تزریق واکسن کرونای ایرانی گفت: واکسن کویران ساخت شرکت شفافارمد وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) است که مراحل تست حیوانی آن طی شده و بزودی مراحل تست انسانی اش شروع می گردد. با توجه به اینکه داوطلبان زیادی برای تست انسانی واکسن اعلام آمادگی نموده بودند، قرار شد روشی را به کار ببریم که همه اقشار ملت که داوطلب تست انسانی کویران هستند شرکت نمایند، برای همین در سامانه 4030 خط ویژه ای را برای این داوطلبان راه اندازی کردیم.

سید محمد پورحسینی در ادامه اضافه کرد: در مرحله اول داوطلبان پس از تماس با 4030 غربالگری می شوند و در صورتی که شرایط اولیه را دارا بودند مشاوران مرکز با این افراد تماس می گیرند. فرآیند انتخاب داوطلبان به این شرط است که داوطلبان نباید زیر 18 سال باشند، و بالای 50 سال نداشته باشند، قبلاً مبتلا به کووید19 نبوده باشند، در 14 روز گذشه با بیمار کرونا در تماس نبوده باشند، مبتلا به بیماری های زمینه ای و مزمن نباشند، شرایط حداقل یک هفته اقامت در تهران را داشته باشند و یک ماه بعد از تجویز واکسن نیز در تهران در دسترس باشند.

وی با بیان اینکه ثبت نام نمایندگان در این سامانه از تمام اقشار ملت بوده و عمدتاً آگاهانه شرایط را انتخاب نموده اند، گفت: تا امروز (5 دی ماه) 45 هزار و 600 داوطلب با سامانه 4030 تماس گرفته اند و نزدیک به 30 هزار نفر اعلام داوطلب قطعی نموده اند، یعنی شرایط اولیه را دارا بودند و مشاوران ما با این افراد تماس می گیرند. داوطلبان توجه داشته باشند مشاوران سامانه 4030 فقط با سرشماره 4030 با افراد واجد شرایط برای ثبت نام شان تماس می گیرند، مردم مراقب باشند جوابگوی شماره های دیگر نباشند. # در این مرحله مشاوران بر اساس فرم های اختصاصی درباره موضوعات مختلف از جمله داشتن بیماری، انگیزه و... از داوطلبان سؤال می نمایند.

پورحسینی با اشاره به اینکه شرایط داوطلبان پس از قبول شرایط احراز مجدداً از سوی کمیته پژوهش و علمی واکسن آنالیز می گردد، اضافه کرد: در مرحله بعدی از داوطلبان آزمایش های مختلف و معاینات پزشکی توسط پزشکان متخصص انجام می گیرد و نهایتاً از بین آنها 56 نفر در فاز یک انتخاب می شوند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1553

به "آمادگی ایرانیان برای آزمایش واکسن ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایرانیان برای آزمایش واکسن ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید