آیا فیبروز ریه در بهبودیافتگان کرونا درمان می گردد؟

به گزارش تور ایران، فوق تخصص ریه و متخصص داخلی گفت: ورزش و فیزیوتراپی تنفسی می تواند در بهبود عملکرد دستگاه تنفس بهبودیافتگان کرونا موثر باشد، اما اکنون برای فیبروز ریه (سخت شدن) ناشی از کووید19 یک درمان قطعی تعیین نشده است.

آیا فیبروز ریه در بهبودیافتگان کرونا درمان می گردد؟

حمید سهراب پور روز آدینه در مصاحبه با ایرنا در مورد درمان فیبروز ریه ناشی از کرونا عنوان نمود: در حال حاضر برای معالجه و درمان این فیبروز دارو های موثر و قطعی معین نشده و درمان این عارضه به سهولت امکان پذیر نخواهد بود.

فیبروز ریه به مفهوم تشکیل بافت فیبروز در ریه است که با علائم بالینی کوتاهی تنفس، سرفه مزمن، تنگی نفس، خستگی، بی اشت هایی و کاهش وزن، کاهش توان تأمین اکسیژن بدن، تغییرات کدورتی در عکس رادیوگرافی و تغییرات عملکرد در تست های ریوی همراه است.

این متخصص ریه اضافه کرد: بعضی بهبودیافتگان کرونا که مسائل ریوی شدیدی را تجربه می نمایند، به این فیبروز (سخت شدن و سفت شدن ریه) مبتلا می شوند که براساس مشاهدات بیمارستانی تقریبا معادل پنج درصد بیماران است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بعضی دارو های جدید برای درمان فیبروز غیرمرتبط با کووید19 استفاده می گردد، اما اطلاعات در زمینه فیبروز ناشی از کرونا ناقص بوده و مستلزم گذشت زمان به منظور تکمیل اطلاعات پزشکی برای درمان این عارضه است.

سهراب پور اظهار داشت: فیبروز ریه ناشی از کرونا در حقیقت تغییرات ساختاری در نسج ریه است که سبب سخت شدن و ضخامت ریه شده و عبور گاز از این قشاع ضخیم را با دشواری روبه رو می نماید.

وی ادامه داد: این مساله که می تواند تنگی نفس را به عنوان یکی از علائم اصلی فیبروز ریه سبب گردد، با ورزش کردن و فیزیوتراپی تنفسی می تواند عملکرد دستگاه تنفس را ارتقا دهد، اما نمی تواند این عارضه را درمان نموده و از بین ببرد.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید 19 از اواخر سال 2019 در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند 98 (فوریه 2020) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشور ها ویروس کرونا تا به امروز حدود 146 میلیون نفر را در جهان به طور قطعی مبتلا نموده و حدود سه میلیون نفر نیز بر اثر بیماری کووید 19 جان خود را از دست داده اند.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی به وسیله دهان، بینی و چشم منتقل می گردد. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مسائل گوارشی از جمله علائم بیماری کووید 19 است. بیش از 80 درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1825

به "آیا فیبروز ریه در بهبودیافتگان کرونا درمان می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا فیبروز ریه در بهبودیافتگان کرونا درمان می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید