استرس کرونا را با اجرای ایده های خلاقانه خنثی کنیم

به گزارش تور ایران، روانشناس مرکز مشاوره دانشگاه تهران گفت: انواع مسائل جسمی و روانی می توانند در اثر اضطراب های ناشی از کرونا در افراد پدیدار شود، اما با اجرای ایده های خلاقانه در خانه می توان از بند این اضطراب ها رها شد.

استرس کرونا را با اجرای ایده های خلاقانه خنثی کنیم

عطاءالله محمدی روز جمعه در مصاحبه با ایرنا، علائم اضطراب ناشی از کرونا را در افراد مختلف متفاوت دانست و اضافه کرد: احساساتی مثل تپش قلب، عرق کردن، اشتهای پایین، خواب کم یا زیاد، پریدن از خواب هنگام شب، ترس از مرگ خود و عزیزان و احساس خالی شدن دل، بخشی از علائم ذهنی در دوران کرونا هستند که ممکن است افسردگی نیز به آن دامن بزند.

وی ادامه داد: اضطراب عده ای با علائم جسمی همراه است. از جمله احساس درد در قفسه سینه، گرفتگی عضلات پشت گردن، پشت درد و سفت شدن عضلات یا همان اسپاسم عضلانی، درد های مبهم در پشت یا در قفسه سینه شان یا تنگی نفس های موقتی که بخشی از علائم جسمی ناشی از اضطراب و استرس افراد هستند.

این روانشناس اضافه کرد: گروهی نیز ممکن است دچار حملات پانیک یا سراسیمگی های ذهنی شوند. مثل اینکه فرد از استفاده اتوبوس یا تاکسی یا حتی بیرون رفتن از خانه وحشت دارد و دچار حملات اضطرابی می شود و فکر می کند اگر از خانه خارج شود غش می کند و می میرد.

روانشناس مرکز مشاوره دانشگاه تهران گفت: این درحالیست که گروه هایی از مردم نیز ممکن است غمگین و گوشه گیر شوند، ارتباطات خود را با دیگران قطع کنند، غرغرو شوند یا تحریک پذیر شده و زود از کوره در بروند، دچار پرخاشگری با همسر یا فرزندان و نزدیکان خود شوند.

وی ادامه داد: این ها علائم شایعی هستند که در اثر استرس و اضطراب های ناشی از دوران کرونا ممکن است در افراد بروز کند و هر کسی می تواند علائم خاص خود را داشته باشد.

این روانشناس با بیان اینکه علائم بیماری کرونا با علائم های ناشی از اضطراب تفاوت دارند، گفت: از علائم شایع کرونا می توان به خستگی شدید، سرفه، تب، بدن درد های شدید و... اشاره کرد، اما علائم اضطراب با این ها تفاوت زیادی دارد و قابل تشخیص است. همان طور که گفتم مثل درد های مبهم در بدن، تپش قلب یا ترس از رفتن به جا های شلوغ و....

محمدی با بیان اینکه اجرای ایده های خلاقانه می تواند افراد را از بند این نگرانی ها رها کند، گفت: برقراری ارتباطات مجازی و تلفنی با اقوام، تقسیم کار های خانه بین اعضا و کاهش تنش ها و اختلافات، فیلم دیدن، گوش دادن موسیقی، مطالعه کردن و اشتراک گذاشتن مطالب مفید و آموزنده با دیگران، انجام بازی به ویژه با فرزندان که بحران کرونا بر آن ها نیز اثراتی خواهد داشت، مثل بازی های سرگرم کننده و خواندن مطالب فکاهی و سرگرمی برای آن ها می تواند تا حد زیادی از بار اضطراب و استرس افراد در این دوران بکاهد.

وی گفت: در واقع هر فردی با توجه به خلاقیت شخصی و سبک زندگی که دارد، می تواند تغییراتی را برای بهتر شدن حال خود و اعضای خانواده به وجود بیاورد.

این روانشناس درباره راه حل های دیگر تسکین مسائل ناشی از اضطراب دوران کرونا تاکید کرد: یکسری مراکز مشاوره آنلاین نیز هستند که افراد می توانند به صورت تلفنی برای حل مسائل روحی یا جسمی خود از کارشناسان این مراکز مشاوره بگیرند.

وی ادامه داد: حال ممکن است مشاوره تلفنی این مراکز برای عده ای از خانواده ها هزینه بر باشد به همین دلیل یکسری مراکز رایگان نیز مثل مرکز مشاوره تلفنی سازمان بهزیستی وجود دارد که مردم می توانند با شماره گیری 1480، به صورت تلفنی و رایگان مشاوره بگیرند.

منبع: فرارو
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1459

به "استرس کرونا را با اجرای ایده های خلاقانه خنثی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس کرونا را با اجرای ایده های خلاقانه خنثی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید