اشرف السلطنه، نخستین زن خبرنگار ایرانی

به گزارش تور ایران، بر اساس تحقیقات محققان حوزه مطبوعات عزت ملک خانم ملقب به اشرف السلطنه نخستین زن خبرنگار ایرانی است.

اشرف السلطنه، نخستین زن خبرنگار ایرانی

تور ایران- بهاره خسروی: سیدفرید قاسمی پژوهشگر تاریخ مطبوعات ایران در کتاب مطبوعات ایرانی با اشاره به این موضوع از اشرف السلطنه به عنوان نخستین زن روزنامه نگار ایرانی یاد می نماید و می نویسد: نخستین زن مطبوعات ایران عزت ملک خانم دختر امامقلی میرزای عمادالدوله دولتشاهی است. او در سال 1250 شمسی به عقد محمدحسن خان صنیع الدوله (اعتمادالسلطنه) درآمد و از سال 1306 لقب اشرف السلطنه را دریافت کرد.

همسر اشرف السلطنه در دوران 25 سال زندگی مشترک با او عهده دار امور مطبوعاتی بود و 9 نشریه انتشار داد و نامش به عنوان نخستین وزیر انطباعات در تاریخ به ثبت رسید. در این مدت اشرف السلطنه صمیمانه با او همکاری کرد و حتی بیشتر آنچه به عنوان روزنامه خاطرات اعتمادالسلطنه بر جای مانده است، تقریر اعتمادالسلطنه و تحریر اشرف السلطنه است و دور نیست که آثار دیگری نیز تحریر او باشد.

البته جز روزنامه نگاری بسیاری اشرف السلطنه را نخستین زن عکاس ایرانی هم می دانند. اعتمادالسلطنه، همسر این بانوی خبرنگار، در کتابش خاطرات اعتمادالسلطنه بارها به فعالیت های همسرش در حوزه عکاسی اشاره نموده است. همچنین درباره این بانوی خبرنگار چنین نقل شده است: اشرف السلطنه در زمان حکمرانی پدرش در کرمانشاهان به دنیا آمد. او در جوانی با اعتمادالسلطنه که پیشخدمت شاه بود، ازدواج کرد و به تهران آمد. از آن جا که فرزندی نداشت، عمر خود را بیشتر به مطالعه گذراند. به تاریخ و طب علاقه زیادی داشت و به دلیل مسئولیت های همسرش بر سیاست دربار ایران و اتفاقات مملکت و روابط با خارج مسلط بود. اشرف السلطنه بعد از 25 سال که همراه همسرش گرداننده مطبوعات عهد ناصری بود، در سال 1313 به علت فوت شوهرش از تهران رفت. او همه املاک شوهرش به جز کتاب های خطی اعتمادالسلطنه را در تهران فروخت و راهی مشهد شد.

او کتاب های خطی همسرش را به آستان قدس رضوی اهدا کرد و به عقد حاج سیدحسین، نایب التولیه آستان قدس رضوی، درآمد. چند سالی هم با او زندگی کرد و در 53 سالگی دیده از دنیا گشود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1298

به "اشرف السلطنه، نخستین زن خبرنگار ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشرف السلطنه، نخستین زن خبرنگار ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید