اعضای هیات های حل اختلاف مالیاتی با موافقت نمایندگان معین شدند

به گزارش تور ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعضای هیات های حل اختلاف مالیاتی را تعیین کردند.

اعضای هیات های حل اختلاف مالیاتی با موافقت نمایندگان معین شدند

به گزارش گروه سیاسی تور ایران، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 2 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی با ماده 60 لایحه مالیات بر ارزش افزوده موافقت کردند.

ماده 60- متن زیر جایگزین ماده (244) قانون مالیات های مستقیم و تبصره های آن می گردد و به قانون مالیات بر ارزش افزوده تسری می یابد.

ماده 244- مرجع رسیدگی به تمامی آختلاف های مالیاتی جز در مواردی که ضمن مقررات این قانون مرجع دیگری پیش بینی شده، هیأت حل اختلافات مالیاتی است. هر هیأت حل اختلاف مالیاتی از سه نفر به توضیح زیر تشکیل می گردد..

1- یک نفر نماینده سازمان امور مالیاتی کشور،

2- یک نفر به انتخاب رئیس کل دادگستری استان، از میان قضات شاغل یا بازنشسته یا سایر اشخاص بصیر و آگاه در امور مالیاتی که برای مدت سه سال منصوب می گردد.

3- یک نفر نماینده از اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران، اتاق تعاون ایران، جامعه حسابداران رسمی ایران، جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران، مجامع حرفه ای، اتاق اصناف ایران، شورای اسلامی شهر، کانون وکلاء مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضائیه که برای مدت سه سال منصوب می شوند مؤدی همزمان با اعتراض به برگه تشخیص یا مطالبه مالیات یکی از مراجع این بند را به عنوان نماینده خود جهت شرکت در جلسات هیأت حل اختلاف مالیاتی معرفی می نماید. در صورتی که برگ تشخیص مالیات ابلاغ قانونی شده باشد و یا همزمان با تسلیم اعتراض به برگ تشخیص در مهلت قانونی مودی انتخاب خود را اعلام نکند، با توجه به نوع فعالیت مؤدی یا موضوع مالیات مورد رسیدگی، از بین نمایندگان مزبور با رعایت تبصره (5) این ماده یک نفر انتخاب می گردد.

تبصره 1- جلسات هیأت های حل اختلاف مالیاتی با حضور هر سه نفر عضو رسمیت می یابد و رأی هیأت با اکثریت آراء قطعی و لازم الاجراء است، ولی نظر اقلیت باید در متن رأی قید گردد.

تبصره 2- هیأت های حل اختلاف مالیاتی دارای استقلال کامل بوده و صرفا اداره امور دبیرخانه ای هیأت های حل اختلاف مالیاتی و تشکیل جلسات هیأت ها به عهده سازمان است. انشای رأی با رعایت اصل عدالت و بی طرفی تمامی اعضاء متکی به اسناد و مدارک مثبته و دلایل و شواهد متقن و رعایت اصول و قواعد دادرسی در همان جلسه و یا حداکثر ظرف مدت سه روز کاری پس از برگزاری جلسه، توسط نماینده بند (2) این ماده به عمل آمده و به امضای تمامی اعضاء می رسد. مودی یا نماینده قانونی وی مجاز به حضور کامل در جلسه و ارائه دفاعیات به صورت کتبی یا شفاهی است، اظهارات شفاهی باید در صورتجلسه قید و به امضای وی برسد. سازمان به منظور أعمال نظارت مؤثر بر عملکرد هیأت های حل اختلاف مالیاتی، مکلف است نسبت به مستندسازی فرآیند برگزاری جلسات هیأت به نحو مقتضی اقدام کند

تبصره 3- حق الزحمه اعضای موضوع بند های (2) و (3) موضوع این ماده متناسب با تعداد و مدت جلسات و نیز مراحل، منابع مالیاتی و پرونده های مورد رسیدگی از محل اعتباری که به همین منظور در بودجه سالانه سازمان امور مالیاتی پیش بینی می گردد، مطابق دستورالعملی است که توسط سازمان مذکور تهیه و ابلاغ می گردد. حق الزحمه اعضا به صورت متمرکز از طرف سازمان امور مالیاتی کشور به حساب اعضاء پرداخت می گردد.

تبصره 4 - سازمان مکلف است نمایندگان معرفی شده در اجرای بند های (2) و (3) این ماده را به عنوان اعضای هیأت های حل اختلاف مالیاتی بپذیرد و با رعایت تبصره (5) این ماده از آن ها جهت شرکت در هیأت های مزبور دعوت نماید.

تبصره 5 - اسامی تمامی افراد معرفی شده توسط رئیس کل دادگستری استان، مدیر کل مالیاتی استان و مراجع مذکور در بند (3) این ماده به تفکیک شهرستان ها در سامانه ای که به صورت متمرکز و حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون توسط سازمان امور مالیاتی ایجاد می گردد، درج می گردد. انتخاب افراد موضوع بند های (1)، (2) و (3) برای هر پرونده در مواردی که در شهرستان مورد نظر بیشتر از یک نفر وجود داشته باشد، به صورت تصادفی توسط سامانه مزبور انجام می گردد. این سامانه مستقیما زیر نظر رئیس کل سازمان مدیریت می گردد.

تبصره 6 - سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است حداقل یک هفته قبل از تشکیل جلسه هیأت به نحو مقتضی زمینه دسترسی اعضای هیأت حل اختلاف مالیاتی را برابر مقررات مربوطه به مندرجات پرونده مورد اعتراض فراهم کند.

تبصره 7- هریک از افراد مذکور در بند های (2) و (3) این ماده در صورتی که بیشتر از سه جلسه متوالی یا چهار جلسه متناوب در یک سال از حضور در جلسات هیأت خودداری نمایند، حکم آنان لغو می گردد و رئیس کل دادگستری استان و مرجع مربوطه، حسب مورد، موظف است ظرف ده روز کاری فرد جایگزین را معرفی کند.

تبصره 8- به منظور اجرای عدالت و اصل استقلال و بی طرفی و رعایت حقوق شهروندی و نظارت مؤثر، سازمان امور مالیاتی مکلف است ساختار اداره هیأت های حل اختلاف مالیاتی را به صورت مستقل، تحت عنوان مرکز دادرسی مالیاتی در ساختار خود ذیل رئیس کل سازمان ایجاد کند. واحد های دادرسی مالیاتی در هر استان مستقل از اداره کل مالیاتی استان تشکیل می گردد.

تبصره 9- پس از استقرار سامانه مؤدیان، ثبت اعتراض توسط مؤدی، انتخاب یکی از مراجع موضوع بند (3) این ماده، ارائه هرگونه لایحه به هیأت های حل اختلاف، مشاهده اسناد، مدارک و اطلاعات مورد احتیاج، ابلاغ تاریخ تشکیل جلسات هیأت، اطلاع از نتایج دادرسی و هرگونه اطلاع دیگر در مورد پرونده دادرسی مالیاتی به وسیله سامانه مذکور انجام می گردد.

تبصره 10- سازمان امور مالیاتی مکلف است زمینه دسترسی کامل مؤدی و یا نماینده قانونی وی به مفاد پرونده مورد اعتراض را حداقل یک هفته قبل از تشکیل هیأت فراهم کند.

تبصره 11- عضویت همزمان در فهرست نمایندگان بند های (2) و (3) موضوع این ماده ممنوع است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1132

به "اعضای هیات های حل اختلاف مالیاتی با موافقت نمایندگان معین شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعضای هیات های حل اختلاف مالیاتی با موافقت نمایندگان معین شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید