افول رهبری آمریکا در بحران کرونا، واشنگتن پست: چین برنده عظیم است

به گزارش تور ایران، یک روزنامه آمریکایی با اشاره به اینکه رفتار دولت ترامپ نشان از افول رهبری آمریکا در سطح جهانی دارد توضیح داد به نظر می رسد برنده عظیم این عقب نشینی بی سابقه آمریکا، چین باشد.

افول رهبری آمریکا در بحران کرونا، واشنگتن پست: چین برنده عظیم است

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در سرمقاله ای به تاریخ 24 مارس نوشت: کووید - 19 در حال تحمیل خسارات شدیدی بر جان و اقتصاد آمریکایی هاست. این بیماری همچنین می تواند از افول در رهبری آمریکا در دنیا حکایت داشته باشد.

واشنگتن پست در این سرمقاله می گوید که آمریکا دچار آسیبی در دیپلماسی شده که خود آن را به خود تحمیل نموده است و علت آن هم معین است: رئیس جمهور ترامپ نقشی را که روسای سابق جمهور آمریکا در بحران های قرن گذشته بازی می کردند کنار گذاشته است، نقشی که شامل ارائه یاری به دیگر کشورها و هماهنگ سازی پاسخ های چندجانبه بود.

این روزنامه آمریکایی با اشاره به نوع واکنش بوش و اوباما به بحران هایی همچون بحران اقتصادی 2008 و بیماری های ایدز و ابولا نوشت: تعامل اصلی ترامپ با دنیا از زمان شیوع بین المللی کرونای جدید لغو مسافرت بین آمریکا و دیگر کشورها بوده است.

این روزنامه با اشاره به اینکه اکنون ایالات متحده رئیس دوره ای گروه 7 است، می نویسد: اما این امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه بود که یک نشست ویدئوکنفرانسی را در مورد کرونا ترتیب داد، پس از آنکه دو بار با کاخ سفید تماس گرفت و نتوانست ترامپ را به اقدام وادارد. یک نشست مجازی نیز این هفته توسط عربستان سعودی در حال سازمان دهی است که در آن رژیم منفور محمد بن سلمان در حال بهره بردن از خلایی است که توسط ترامپ ایجاد شده است.

به نوشته واشنگتن پست، در شرایط نرمال، انتظار می رود که وزیر امور خارجه آمریکا به کشورهای دیگر سفر کند - دست کم به صورت مجازی - تا متحدین آمریکا را برای خروج از رکود دنیای و افزایش فراوری ملزومات حیاتی به همکاری با هم برانگیزد.

این روزنامه آمریکایی بر این باور است که به نظر می رسد برنده عظیم این عقب نشینی بی سابقه آمریکا چین باشد. چین پس از پشت سر گذاشتن شیوع اولیه کرونا در خاک خود، در حال پیشنهاد یاری به کشورهای اتحادیه اروپا از جمله ایتالیا و صربستان است. واشنگتن پست حتی از یک شرکت چینی یاد نموده که به آمریکا پیشنهاد فروش کیت تست کرونا داده است.

این روزنامه در انتها با اشاره به اینکه ترامپ به شکلی بچگانه کوشش دارد با نام بردن از ویروس چینی تقصیر این همه گیری را به گردن چین بیندازد، توضیح داد که او اما راه را برای رژیم شی باز نموده که خود را به عنوان رهبر جدیدی در دنیا معرفی کند که پا جای پای ایالات متحده گذاشته است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1056

به "افول رهبری آمریکا در بحران کرونا، واشنگتن پست: چین برنده عظیم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افول رهبری آمریکا در بحران کرونا، واشنگتن پست: چین برنده عظیم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید