بهترین حالت خوابیدن برای دیسک کمر کدام است؟

به گزارش تور ایران، خبرنگاران | سرویس سلامت - شب ها به علت درد کمر به سختی می توانید بخوابید؟ با توجه به مشغله های ذهنی این روز ها و تاثیر آن بر کیفیت خواب، اضافه شدن کمر درد می تواند خواب آرام را به کلی از ما سلب کند، اما نگران نباشید. برای برطرف این مشکل تنها کافی است یادبگیرید بهترین حالت خوابیدن برای دیسک کمر چگونه است. اگر ستون فقرات شما هنگام خواب در وضعیتی صحیح قرار داشته باشد، درد ناشی از دیسک کمر نیز کاهش خواهد یافت. در نتیجه اگر به دنبال خوابی راحت و بدون کمر درد هستید، این مطلب را از دست ندهید. در این مطلب بهترین حالت خوابیدن را معرفی خواهیم کرد.

بهترین حالت خوابیدن برای دیسک کمر کدام است؟

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوینی که در فهرست موضوعی زیر ارائه شده اند، به موضوع دلخواه خود برسید.

  • بهترین حالت خواب برای دیسک کمر
  • نکاتی برای تغییر حالت خوابیدن

بهترین حالت خواب برای دیسک کمر

بهترین موقعیت برای کمر درد، حالت خوابیدن به پهلو با قرار دادن یک بالش میان دو زانو است. اگر درد کمر ناشی از بیرون زدگی دیسک باشد، سعی کنید از خوابیدن موقعیت جنینی خودداری کنید، زیرا این حالت به دیسک های آسیب دیده بین مهره ها فشار بیشتری وارد می نماید.

درصورتی که علاقه دارید روی شکم بخوابید، سعی کنید یک بالش یا یک حوله رول شده زیر ران خود قرار دهید. این کار دیسک ها را از هم باز می نماید و فشار را روی کمر کاهش می دهد. اگر در این حالت، فشار زیادی در گردن خود حس می کنید، باید بالش خود را به گونه ای تنظیم کنید که در قسمت گردن نیز احساس راحتی کنید.

در ادامه به آنالیز شرایط های مختلف خوابیدن و مزایا و معایب هر کدام می پردازیم تا با انتخاب بهترین حالت برای خواب، بتوانید کمردرد خود را کنترل کنید.

1. خوابیدن به پشت

خوابیدن به پشت بهترین حالت خوابیدن برای دیسک کمر است، زیرا یاری می نماید تا وزن به طور مساوی در سراسر بدن پخش گردد. در این حالت اندام داخلی بدن نیز در حالت تراز قرار می گیرند و نقاطی که ممکن است در حالت خوابیده به طرفین تحت فشار قرار داشته باشند، حالتی راحت تری پیدا می نمایند. بهتر است در این حالت، از یک بالش با ارتفاع کم بهره ببرید و مطمئن شوید که سرتان همسطح با ستون فقرات است. سر نباید بیش از حد به جلو متمایل باشد، زیرا در این حالت ممکن است گردن تان از حال طبیعی خارج گردد.

مزایای خوابیدن به پشت: خوابیدن به پشت ستون فقرات شما را در طبیعی ترین حالت ممکن قرار می دهد. در واقع بدن تان از شما به خاطر خوابیدن در این حالت ممنون خواهد بود! زیرا بازوها، شانه ها و پاهای تان تحت فشار وزن بدن قرار نمی گیرند.

معایب خوابیدن به پشت: متاسفانه این حالت عاری از عیب نیست. طاق باز خوابیدن ممکن است منجر به خروپف گردد، زیرا زبان شما به انتهای گلو می افتد. بنابراین این حالت خوابیدن به کسانی که از آپنه خواب رنج می برند توصیه نمی گردد.

2. خوابیدن به طرفین یا پهلو

خوابیدن به طرفین نیز حالت خوبی برای تسکین کمر درد است. زیرا در این حالت به سادگی می توانید گردن خود را با شانه و لگن در یک سطح قرار دهید. بهتر است از یک بالش ضخیم تر بهره ببرید تا سر و گردن تان در میان فاصله دو شانه قرار گیرد.

مزایای خوابیدن به پهلو: خوابیدن به پهلو به خصوص به سمت چپ علاوه بر کاهش فشار روی کمر، از اندام های داخلی بدن نیز حمایت می کنم و موجب بهبود فرآیند هضم و جریان خون می گردد. به علاوه کسانی که روی طرفین بدن می خوابند کمتر دچار سوزش معده و یبوست می شوند.

معایب خوابیدن به پهلو: یکی از بزرگترین مسائل خوابیدن به طرفین این است که بازوی شما تحت فشار قرار می گیرد. همچنین اگرستون فقرات، ران ها و باسن در طول شب در حالت درستی نباشند هنگام صبح احساس درد در شانه و کمر خواهید داشت. البته تمام این مسائل در صورت استفاده از یک تشک با کیفیت، قرار دادن یک بالش بین دو پا و البته استفاده از بالشی با ارتفاع مناسب رفع می شوند.

3. خوابیدن روی شکم

بهتر است از خوابیدن روی شکم اجتناب کنید، زیرا فشار روی عضلات گردن را افزایش می دهد. البته اگر عادت دارید روی شکم بخوابید، سعی کنید از یک بالش بسیار باریک استفاده نمایید یا حتی زیر سر خود بالش قرار ندهید.

مزایای خوابیدن روی شکم: خوابیدن روی شکم می تواند خروپف را کاهش دهد و به کسانی که از آپنه خواب رنج می برند توصیه می گردد. این موقعیت برای کسانی که از درد کمر رنج می برند مناسب نیست. بنابراین حتی اگر به آن علاقه دارید دقت کنید که به مدت طولانی در این حالت قرار نگیرید. خانم های باردار به هیچ وجه نباید در چنین شرایطی بخوابند.

معایب خوابیدن روی شکم: در حالت خوابیده روی شکم، گردن به یک سمت خم می گردد و تحت فشار قرار می گیرد. بنابراین احتمال تجربه درد گردن در چنین افرادی بسیار زیاد است. همچنین از آنجا که در این حالت ستون فقرات در حالت غیرطبیعی قرار می گیرد، با افزایش کمردرد روبه رو خواهید شد.

4. خوابیدن به شکل جنین

خوابیدن در حالت جنینی دارای مزایایی است و می تواند خوشایند باشد. با این حال این موقعیت معایبی نیز دارد. از آنجا که در این حالت ستون فقرات شما در یک حالت انهنای غیر طبیعی قرار می گیرد، ممکن است با افزایش کمردرد در صبح روبه رو شوید. همچنین به شکم شما نیز فشار بیشتری وارد خواهد شد.

نکاتی برای تغییر حالت خوابیدن

اگر به دلیل کمر درد یا هر مشکل دیگری مجبور به تغییر حالت خواب خود هستید، به خودتان زمان بدهید. شما قصد دارید یک عادت قدیمی را تغییر دهید، بنابراین قطعا آسان نخواهد بود. البته در این راه رعایت برخی نکات می تواند به شما یاری کند، این نکته ها عبارتند از:

  • جلوی ورود نور به اتاق خواب را بگیرید و در فضایی کاملا تاریک، حداقل 2 ساعت قبل خوابیدن به تخت خواب بروید.
  • موقعیت خواب خود روی تخت را تغییر دهید. به این معنا که برعکس بخوابید یا در طرف دیگر تخت قرار بگیرید.
  • از بالش و تخت با کیفیت و مناسب کمردرد بهره ببرید.

انتخاب بهترین حالت خوابیدن برای دیسک کمر یاری بسیاری به کاهش درد شما خواهد نمود. بنابراین در ایجاد این تغییر پافشاری کنید و شکیبا باشید. در حقیقت با انتخاب نحوه صحیح خوابیدن در حق ستون فقرات خود لطف کمی کنید و بدانید که نتایجی که به دست می آورید ارزش این تغییر را خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین بالش برای خواب

سخن خاتمهی…

همانطور که گفته شد بهترین حالت خواب برای دیسک کمر، شرایطی است که ستون فقرات را در حالت طبیعی و در حداقل فشار قرار بگیرد. بنابراین اگر می خواهید هرچه زودتر از شر کمر درد خود رهایی یابید دست به کار شوید و بهترین شرایط خواب را انتخاب کنید. علاوه بر این، قرار دادن بدن در شرایط صحیح هنگام انجام امور روزمره نیز یاری بسیاری به پیشگیری و کاهش درد مفاصل و ستون فقرات می نماید. در این رابطه توصیه می کنیم مطلب شرایط های درست بدن در امور روزمره چگونه است؟ را مطالعه فرمایید. در خاتمه نباید فراموش کنید نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان خبرنگاران در بخش نظرات و پرسش ها به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1743

به "بهترین حالت خوابیدن برای دیسک کمر کدام است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین حالت خوابیدن برای دیسک کمر کدام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید