خطر، بیخ گوش بچه ها 6 تا 18ماهه است!

به گزارش تور ایران، پس از بروز تورم در شیپور استاش و انسداد ناشی از آن و کاهش هوادهی فضای گوش میانی، رشد باکتری ها افزایش می یابد و به عفونت منجر می انجامد. اوتیت مدیا (عفونت گوش میانی) مخصوصا در بچه هایی بروز می نماید که به نقص ایمنی و عدم رشد کافی در سیستم ایمنی دچار هستند و در نتیجه التهاب های مکرر شیپور استاش، امکان تخلیه کافی و هوادهی مناسب گوش میانی را از دست می دهد.

خطر، بیخ گوش بچه ها 6 تا 18ماهه است!

خطر، بیخ گوش بچه ها 6 تا 18ماهه است!

نویسنده: دکتر کامران کامروا*

به طور معمول عفونت گوش که به اسم اوتیت مدیا شناخته در زمان بروز سرماخوردگی یا آلرژی ظاهر می گردد.

پس از بروز تورم در شیپور استاش و انسداد ناشی از آن و کاهش هوادهی فضای گوش میانی، رشد باکتری ها افزایش می یابد و به عفونت منجر می انجامد. اوتیت مدیا (عفونت گوش میانی) مخصوصا در بچه هایی بروز می نماید که به نقص ایمنی و عدم رشد کافی در سیستم ایمنی دچار هستند و در نتیجه التهاب های مکرر شیپور استاش، امکان تخلیه کافی و هوادهی مناسب گوش میانی را از دست می دهد.

عفونت در فضای گوش میانی به دو صورت به 2 نوع بروز می نماید: حاد و ترشحی. در نوع حاد، علایم به صورت درد، تب و تورم پرده گوش و قرمزی همراه با آن دیده می گردد اما نوع ترشحی، زمانی رخ می دهد که گوش میانی به قدر کافی تخلیه شده و مایع پشت پرده گوش تجمع می نماید. در این حالت، نوزاد یا کودک احساس درد ندارد و هر 2 گونه بیماری گاهی بدون درمان دارویی سیر بهبودی خواهند داشت.

باید آگاهی داشت که در بسیاری از نوزادان، علایم به صورت عمومی و کلی است و امکان تشخیص یا حدس بروز بیماری به وسیله والدین آنها وجود ندارد؛ به خصوص در نوزادان زیر 2 ماه باید نسبت به علایم عمومی حساسیت بیشتری داشت.

بسیاری از والدین از ابتلای فرزندان خود به عفونت گوش اظهار نگرانی می نمایند و از متخصصان، خواهان هدایت برای کاهش ابتلا هستند. موارد زیر می توانند بسیاری از موارد ابتلا را کاهش دهند:

نوزادتان را به مهدکودک ها بسپارید؛ مگر اینکه مجبور باشید. در آن صورت هم حتما باید او را در محلی که کمتر از 5 کودک در یک کلاس نگهداری می گردد، بگذارید؛ چون در مراکزی که بیش از 5 کودک در هر کلاس وجود دارد، مقدار بروز 5 تا 6 برابر بیشتر از نگهداری در خانه است.

تغذیه با شیر مادر همچون یک تقویت نماینده ایمن باعث مقاومت بیشتر نوزاد در برابر بروز عفونت های گوش است چون نحوه نوشیدن شیر مادر در کاهش ورود شیر به شیپور استاش و التهاب آن ناحیه بسیار موثر است. ضروری است بدانید، به هیچ وجه هنگام درازکش به نوزاد خود به وسیله شیشه شیر ندهید چون در این حالت شیر به داخل شیپور استاش وارد و منجر به التهاب گوش میانی می گردد.

تحت هیچ شرایطی نوزادتان را در معرض دود سیگار قرار ندهید. حداکثر بروز گوش درد در اطفال بین 6 تا 18 ماه است چون بعد از این سن آناتومی و نحوه استقرار شیپور استاش همچون بزرگسالان می گردد و سیستم ایمنی بهبود می یابد. ولی مسائل بچه ها می تواند تا 3 سالگی ادامه یابد.

استفاده از آنتی بیوتیک در موارد مقاوم به درمان یا بسیار حاد که با علایم مرکزی همراه است با دستور پزشک معالج توصیه می گردد و در حال حاضر استفاده از واکسن های فصلی برای جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا و کاهش التهاب گوش توصیه می گردد.

پی نوشت ها :

*متخصص گوش، حلق و بینی

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1945

به "خطر، بیخ گوش بچه ها 6 تا 18ماهه است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر، بیخ گوش بچه ها 6 تا 18ماهه است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید