مصرف نوشیدنی های قندی و خطر افزایش دو برابری سرطان روده در زنان

به گزارش تور ایران، با افزایش نرخ ابتلا به سرطان روده در بین جوانان، نتایج مطالعه جدید نشان می دهد مصرف بیش از حد نوشیدنی های حاوی قند عامل این فرایند صعودی، حداقل در زنان، است.

مصرف نوشیدنی های قندی و خطر افزایش دو برابری سرطان روده در زنان

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، به گفته محققان دانشگاه واشنگتن، زنانی که روزانه دو بار یا بیشتر نوشیدنی های حاوی قند نظیر نوشابه گازدار، آبمیوه یا نوشابه های ورزشی و انرژی زا مصرف می نمایند دو برابر با خطر سرطان روده قبل از 50 سالگی روبرو هستند.

این مطالعه شامل بیش از 95 هزار زن بود که از 25 تا 42 سالگی، اطلاعات مربوط به رژیم غذایی شأن را هر 4 سال یکبار ارائه می کردند.

در طول 24 سال پیگیری شرایط این زنان، 109 زن مبتلا به سرطان روده شده بودند.

محققان با آنالیز اطلاعات تغذیه ای این زنان دریافتند نوشیدن زیاد نوشابه های حاوی قند در عظیمسالی با ریسک بالاتر بیماری مرتبط است. حتی این احتمال در زنانی که در ابتدای جوانی بیشتر نوشابه های قندی مصرف نموده بودند بیشتر بود.

این مطالعه نشان داد که مصرف روزانه این نوع نوشیدنی ها در عظیمسالی با 16٪ خطر بالاتر ابتلاء به سرطان روده عظیم ارتباط دارد، اما در زنان 13 تا 18 سال، هر نوشیدنی با 32٪ افزایش خطر ابتلاء به سرطان روده عظیم قبل از 50 سالگی ارتباط داشت.

نتایج این تحقیق نشان می دهد که جایگزینی نوشیدنی های حاوی قند با نوشیدنی های شیرین شده مصنوعی، قهوه یا شیر با کاهش 17 تا 36 درصدی خطر ابتلاء به سرطان روده عظیم همراه است.

این کائو، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: کاهش مصرف نوشیدنی های شیرین شده با قند و مصرف سایر نوشیدنی های سالم، انتخاب بهتر و عاقلانه تری برای سلامتی در درازمدت است.

به گفته محققان افرادی که نوشیدنی های حاوی قند مصرف می نمایند به احتمال زیاد دچار اضافه وزن یا چاقی و دیابت نوع 2 هستند که همگی می توانند خطر ابتلاء به سرطان روده عظیم را افزایش دهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1788

به "مصرف نوشیدنی های قندی و خطر افزایش دو برابری سرطان روده در زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف نوشیدنی های قندی و خطر افزایش دو برابری سرطان روده در زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید