شایع ترین بیماری های چشم کدامند؟، توصیه مهم برای سلامت چشم ها

به گزارش تور ایران، دبیر علمی سی و دومین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران، در مورد شایع ترین ترین بیماری های چشم، توضیحاتی داد.

شایع ترین بیماری های چشم کدامند؟، توصیه مهم برای سلامت چشم ها

به گزارش مهر، سید محمد قریشی، در سی و دومین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران، هدف کنگره را ارائه آخرین دستاوردهای چشم پزشکی عنوان نمود و گفت: در این کنگره سخنرانی های علمی، سمپوزیوم ها و دوره های آموزشی برای متخصصین چشم و همکارانی که در زمینه های فوق تخصصی این رشته فعالیت می کنند، به صورت حضوری و برای شرکت کنندگان خارجی به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

این فوق تخصص قرنیه اضافه نمود: موضوعات و مباحث مورد بحث در این کنگره شامل جمیع مباحث چشم پزشکی می شود و برای همه تخصص ها و فوق تخصص های چشم در این کنگره برنامه گنجانده شده است.

قریشی ادامه داد: سعی شده در طول برگزاری کنگره، متخصصین تمامی رشته ها اعم از قرنیه، آب مروارید، لیزیک چشم، شبکیه و زجاجیه، گلوکوم (آب سیاه)، استرابیسم، جراحی های پلاستیک چشم و نوروافتالمولوژی (اعصاب چشم) برنامه های خودشان را داشته باشند. بعلاوه در کنگره پیش رو، برای همکاران چشم پزشک عمومی و همکاران جوان چشم پزشک و گروه پرستاران چشم برنامه های علمی در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص ضرورت آموزش مداوم گروه های پزشکی از جمله چشم پزشکی، گفت: ضرورت دارد گروه های چشم پزشکی هر ساله در برنامه های علمی شرکت کنند و امتیازات لازم را کسب کنند تا بتوانند حرفه خودشان را ادامه دهند. به همین خاطر کنگره جنبه آموزشی هم خواهد داشت و امتیازدهی به شرکت کنندگان در اواخر کنگره به وسیله وزارتخانه مربوطه انجام می شود.

قریشی، یکی از اتفاقات جانبی این کنگره را برگزاری نمایشگاه تجهیزات پزشکی عنوان نمود و گفت: در این نمایشگاه شرکت هایی که سازنده تجهیزات پزشکی هستند یا کنندگی شرکت های سازنده را دارند، حاضر هستند و تجهیزات خودشان به خصوص تجهیزات نو و پیشرفته را ارائه می دهند تا چشم پزشکان با آخرین تکنولوژی های تجهیزات چشم پزشکی آشنا شوند.

این فوق تخصص قرنیه با عنوان این مطلب که طیف بیماری های شایع چشم پزشکی بسیار گسترده است، اضافه نمود: از جمله بیماری های شایع چشم می توان به آب مروارید اشاره نمود که بیشترین دلیل بروز آن سن افراد است و بیشتر افرادی که به دوره سالمندی می رسند، معمولاً دچار آب مروارید می شوند.

وی گفت: با توجه به پیشرفت های علم چشم پزشکی، بیماری آب مروارید قابل درمان است.

قریشی ادامه داد: دسته دوم بیماری های شایع چشم، آب سیاه یا گلوکوم است که بیماری خیلی حساسی است و بیمار خودش متوجه بیماری نمی شود و ضروری است برای آنالیز آب سیاه بیمار به صورت دوره ای معاینه شود و به چشم پزشک مراجعه کند.

وی اضافه نمود: دیگر بیماری های چشم که اخیراً خیلی شیوع بیشتری یافته، دیابت است که علاوه بر اعضای بدن، چشم را گرفتار می نماید و متأسفانه این افراد وقتی عوارض بیماری پیشرفت می نماید متوجه بیماری می شوند.

دبیر علمی کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران تاکید نمود: به افرادی که دچار بیماری قند هستند توصیه می شود به صورت مرتب زیر نظر چشم پزشک باشند که به هر حال پیشگیری بهتر از درمان است.

وی اضافه نمود: در خصوص سایر بیماری های چشم، می توان به عیوب انکساری اشاره نمود مثل دوربینی، نزدیک بینی که خوشبختانه اعمال لیزیک در این زمینه خیلی پیشرفت نموده و برای این بیماران مؤثر هستند.

قریشی در آخر اضافه نمود بیماری مهم دیگری که باید به آن توجه شود عوارض و آسیب ناشی از ضربه هایی است که به چشم وارد می شود که متأسفانه در کشور ما شایع است و از جمله بچه ها هم در معرض این آسیب ها هستند. لذا توصیه می شود، مردم به نکات ایمنی توجه کنند و مواظب باشند ضربه و آسیب به چشم نرسد که عواقب آن جبران ناپذیر است.

منبع: فرارو
انتشار: 31 خرداد 1402 بروزرسانی: 31 خرداد 1402 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 2407

به "شایع ترین بیماری های چشم کدامند؟، توصیه مهم برای سلامت چشم ها" امتیاز دهید

1 کاربر به "شایع ترین بیماری های چشم کدامند؟، توصیه مهم برای سلامت چشم ها" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایع ترین بیماری های چشم کدامند؟، توصیه مهم برای سلامت چشم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید