عیاری: لطفا خانه پدری را دوباره اکران کنید

به گزارش تور ایران، انگار همین دیروز بود که مخالفان سرسخت فیلم تأثیرگذار خانه پدری در مذمت و تأثیرات سوء آن بر روان جامعه چه کار ها که نکردند تا جلوی اکران فیلم را بگیرند! البته یک دهه تلاششان به بار نشست و فیلم به اکران نرسید تا اینکه بالاخره سال گذشته در برابر تصمیم قوه قضائیه مبنی بر اکران آن تسلیم شدند و در نهایت فیلم، زمان کوتاهی به صورت محدود اکران شد.

عیاری: لطفا خانه پدری را دوباره اکران کنید

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش شرق، اما با همین اکران محدود هم کلی مخالفت کردند! هرچند درک نشدگیِ همیشگی مخالفانِ فیلم های پیشرو به خانه پدری محدود نشده و از این نظر در تاریخ سینمای ایران خاطرات متنوعی رقم خورده است!

اما ظاهرا همچنان این سررشته ادامه دارد؛ مثلا سال ها پیش فیلم عروس آتش، به کارگردانی خسرو سینایی که تعصبات عشیره ای را به تصویر می کشید، در زمان اکران در یکی از شهر های جنوبی ایران، گفته می شد متعصبان در اعتراض به آن یک سالن سینما را به آتش کشیده اند.

این در حالی است که وقتی فیلمی اجازه ساخت پیدا می نماید، از فیلتر های مراکز مختلف می گذرد تا صلاحیت نمایش آن احراز گردد، ضمن اینکه پژوهش و فیلم نامه فیلم عروس آتش برنده وقت جایزه سال شده بود.

خلاصه اغلب داستان فیلم هایی که برگرفته از واقعیت هستند همیشه به دیده مشکوک و غیرواقعی مورد تحلیل واقع می شوند و متأسفانه بهای چنین جزمیتی را مردم و فیلم سازان به دوش می کشند. این روز ها که خبر قتل رومینا اشرفی، دختر 14 ساله به دلیل تعصب و با نام غیرت توسط پدرش سوژه رسانه ها و فضای مجازی شده، دوباره بحث فیلم خانه پدری داغ شده است.

واقعیت این فاجعه گویی فیلم خانه پدری را دوباره سازی نموده است. هرچند اولین واکنش کیانوش عیاری، کارگردان فیلم، نمایانگر ناراحتی و دلخوری فیلم ساز بر تلخی های رفته بر این فیلم است، اما او همچنان حرف های ناگفته زیاد دارد. عیاری در نخستین واکنش خود به قتل این دختر به ایسنا گفته بود: این اتفاق ها در ایران رخ نمی دهد. من این شایعات را باور نمی کنم.

عیاری در گفت وگوی کوتاهی با شرق درباره نوع واکنش خود که به گونه ای کنایه استنباط شده بود، مطرح کرد: من درباره داستان و مسائل پیرامون زیاد گفته ام. دیگر باید چه می گفتم تا همگان باور نمایند که داستان فیلم من مبتنی بر واقعیت است؟!.

او در ادامه درباره تأثیرات فیلم بر شکل دهی افکار عمومی شرح داد: به یاد می آورم روزی که فیلم بودن یا نبودن را می ساختم، پروفسور ماندگار می گفتند ما در نهایت خوش بینی برای پیداکردن کسانی که بپذیرند قلب عزیز ازدست رفته شان را به بیمار نیازمند اهدا نمایند نهایتا به زحمت به سالی سه یا چهار نفر محدود می شدند، اما زمانی که فیلم بودن یا نبودن از تلویزیون پخش شد، آن قدر داوطلبان اهدای قلب زیاد شد که واقعا وقتی برای پاسخ گویی به همه آن ها نداشتیم! حالا حکایت خانه پدری همین است.

اگر مخالفت های بی مورد درباره این فیلم وجود نداشت و اجازه می دادند که فیلم به شکل وسیع اکران گردد، شاید پدر خانم اشرفی این فیلم را می دید و کمی فکر می کرد. همه ما باید بدانیم این مسئله بسیار مهم است و نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت.

کارگردان فیلم کاناپه در برابر این پیشنهاد که اگر دوباره امکانی فراهم گردد تا فیلم خانه پدری اکران گردد، چه واکنشی خواهد داشت، گفت: قطعا موافق آن خواهم بود، چون مردم باید چنین فیلم هایی را ببینند. اصلا همین الان درخواست می کنم فیلم خانه پدری را دوباره به خاطر مردم و حفظ امنیت و سلامت روان جامعه اکران کنید.

خانه پدری در سال 1389 ساخته شد. به دلیل یک صحنه قتل حدود یک دهه اکران نشد و در نهایت سال گذشته امکان اکران محدود پیدا کرد. داستان این فیلم از اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی شروع می گردد و درباره پدری است که به همراهی پسرش، دخترش را به جرم اینکه آبروی خانواده را برده است، می کشد و در خانه اش به خاک می سپارد.

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1153

به "عیاری: لطفا خانه پدری را دوباره اکران کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عیاری: لطفا خانه پدری را دوباره اکران کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید