فاز سوم مرمت مسجد میرزایی نجفی زنجان به سرانجام رسید

به گزارش تور ایران، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان گفت: فاز سه مرمت مسجد میرزایی نجفی بازار زنجان به خاتمه رسید.

فاز سوم مرمت مسجد میرزایی نجفی زنجان به سرانجام رسید

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش تور ایران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان، امیر ارجمند امروز یکشنبه 24 آذر 98 با اعلام این خبر اضافه کرد: تاکنون در انتها فاز سه مرمت مسجد میرزایی نجفی، کف سازی و سنگ فرش صحن مسجد با سنگ تراورتن، سبک سازی و عایق بندی قسمت هایی از بام مسجد، مرمت دو آب انبار مسجد و دو حجره تخریب شده آن اجرا شده است.

او ادامه داد: از دیگر کارهای اجرا شده در این پروژه می توان به ناکشی دیوار ضلع جنوبی مسجد، اصلاح سیستم فاضلاب سرویس های بهداشتی مسجد، اصلاح دریچه های نورگیر مسجد، اجرای بلوکاژ در کف آب انبار برای پیشگیری از نفوذ رطوبت به بنا و سنگ فرش دو حجره و آب انبار با سنگ تراورتن اشاره نمود.

او با اشاره به اینکه مرمت یک بنای تاریخی همیشه ادامه دارد، اظهار کرد: مرمت یک امر مستمر است، مرمت یک بنای تاریخی هیچ گاه انتها نمی پذیرد و برای محافظت و نگهداری از آن باید ادامه داشته باشد.

او درخصوص آب انبار ضلع غربی مسجد عنوان نمود: در زیرزمین شبستان ضلع غربی مسجد، آب انباری پیدا شد که در گذشته به خاطر تعمیرات جمع آوری شده بود. این آب انبار به راسته اصلی بازار راه دارد که ورودی آن به راسته اصلی در سنوات گذشته واگذار شده است. این آب انبار به وسیله پله ها به قنات دسترسی داشته و از آب انبار ضلع شرقی قدمت بیشتری دارد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان با اشاره به این که مسجد میرزایی نجفی در گذشته به مسجد مسگرها و آهنگرها معروف بوده در مورد تاریخچه این مسجد گفت: این مسجد به سبک مساجد چهل ستونی یا شبستانی ساخته شده است و که دو شبستان آن در ضلع های جنوبی و غربی صحن مسجد واقع شده است.

مسجد میرزایی نجفی به شماره 29972 در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 24 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 660

به "فاز سوم مرمت مسجد میرزایی نجفی زنجان به سرانجام رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاز سوم مرمت مسجد میرزایی نجفی زنجان به سرانجام رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید