فتوکست، گزینه احتمالی جانشینی کاترین اشتون کیست؟!

به گزارش تور ایران، خبرنگاران: جدیدترین گزینه جانشینی کاترین اشتون، توسط رسانه های غربی معرفی گردید؛ وزیر خارجه جوان و تازه کار ایتالیا، فدریکا موگرینی. او در روز شنبه 26 خرداد 1352 در رم، پایتخت ایتالیا به جهان آمده است.

فتوکست، گزینه احتمالی جانشینی کاترین اشتون کیست؟!

به گزارش گروه بین الملل تور ایران، گزینه احتمالی جانشینی، بارونس خندان، 17 سال از مسئول کنونی سیاست خارجی اتحادیه اروپا کوچک تر است. موگرینی فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی از دانشگاه لاساپلنزای رم است. او ازدواج نموده و دو دختر دارد. جالب اینجاست که بدانید، موضوع سرانجام نامه خانم موگرینی رابطه بین دین و سیاست در اسلام است، موضوعی که باعث شد او را به عنوان یک کارشناس سیاست اسلامی مطرح کند.

این مسأله از آن نظر حائز اهمیت است که موگرینی یک مسیحی است و اینکه به چه دلیلی برای تز تحصیلی خود دست روی حال و هوای سیاست در یک دین دیگر گذاشته، قابل تأمل است.

او همچنین، عضو شورای رهبری اروپا برای خلع سلاح هسته ای و منع گسترش سلاح های کشتار جمعی (ELN) است. موگرینی علاوه بر این عضو ستاد مبارزات ملی و اروپایی علیه نژادپرستی و بیگانه ستیزی است.

جانشین احتمالی اشتون، یک دموکرات است و در سالهای اخیر نیز همراه با نخست وزیر ایتالیا، متئو رنتزی، بروبیای پررنگی با همتایان آمریکا خود داشته اند!

علاوه بر این، قبل از اینکه خانم موگرینی روی جایگاه شماره یک خیابان پیزاله دلا فارنسینا (Piazzale della Farnesina) بنشیند، روی پرونده هایی مربوط به عراق، افغانستان و به طور کلی در خصوص روند صلح در خاورمیانه کار نموده است.

کنار گزینه هایی چون وزیر خارجه سوئد و وزیر خارجه لهستان که پیش از این به عنوان نامزدهای جانشینی اشتون نام برده می شد، رونمایی از نام موگرینی یک سورپرایز رسانه ای محسوب می گردد. چیزی که بیش از دیگر گزینه ها، شانس وی را برای رسیدن به مقام مهم مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، افزایش داده است، جنسیت مشابه او با اشتون است. هرچند که موگرینی، کمی برای این مقام جوان به نظر می رسد، او 41 سال بیشتر ندارد و تجربه اش برای راه بردن ماشین سیاست خارجی اروپا، کمی پایین به نظر می رسد. برای ما ایرانی ها اینکه در مذاکرات هسته ای چه کسی از آبان ماه، به جای اشتون، رودروی ما قرار بگیرد، مهم است.کما اینکه رابطه ما با ایتالیایی ها در این اواخر رنگ و روی بهتری به خود گرفته و هنوز هم ساکنان چکمه، بزرگ ترین شریک تجاری ما در اتحادیه اروپا محسوب می شوند.

باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا، موگرینی ایتالیایی عاقبت جانشین اشتون انگلیسی خواهد شد یا دست آخر، گزینه دیگری سکان راهنمایی دستگاه دیپلماسی اروپا را به دست می گیرد؟

پ

منبع: تسنیم
انتشار: 11 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 629

به "فتوکست، گزینه احتمالی جانشینی کاترین اشتون کیست؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فتوکست، گزینه احتمالی جانشینی کاترین اشتون کیست؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید