مزایای خیساندن پاها در سرکه

به گزارش تور ایران، سرکه می تواند خاصیت حفاظتی در برابر باکتری ها، قارچ ها و سایر میکروب های مضر داشته باشد و از همین رو قرار دادن پاها درون محلول آب و سرکه خواص بالقوه برای سلامت پاها دارد.

مزایای خیساندن پاها در سرکه

به گزارش تور ایران، سرکه استفاده های گوناگونی از جمله در آشپزی و تمیزکاری یا به عنوان داروی جایگزین دارد، چرا که به دلیل حاوی بودن اَسِتیک اسید دارای خواص ضد میکروبی است.

سرکه می تواند به بهبود مسائلی مانند بوی پا، بیماری قارچی پای ورزشکاران و زگیل ها یاری کند. انواع مختلف سرکه حاوی مقادیر متفاوت استیک اسید هستند. به طور مثال سرکه سفید حاوی حدود چهار تا هفت درصد استیک اسید و سرکه سیب حاوی حدود پنج تا شش درصد استیک اسید است.

چگونه محلول سرکه را برای قرار دادن پاها در داخل آن تهیه کنیم؟

برای خیساندن پاها در محلول سرکه دستورالعمل زیر را انجام دهید:

- یک فنجان سرکه داخل یک لگن بریزید.

- دو فنجان آب گرم به آن اضافه کنید.

- اضافه کردن یک فنجان سرکه و دو فنجان آب گرم را تا جایی که لگن پر گردد، ادامه دهید.

- پاها را برای 10 تا 20 دقیقه درون لگن قرار دهید.

- این روند را روزانه تکرار کنید تا مشکل پاهایتان رفع گردد.

بعید است نوع سرکه ای که فرد استفاده می نماید تفاوت قابل توجهی در اثربخشی این درمان داشته باشد با این حال بهتر است از کاربرد سرکه های گیاهی و میوه ای به دلیل در برداشتن مواد اضافی اجتناب کنید.

چرا سرکه برای پاها مفید است؟

پوست روی پا به دلیل کم آبی و قرار دریافت در محیط هایی که باکتری ها یا قارچ ها می توانند در آن رشد نمایند، مستعد ابتلا به برخی مسائل است. سرکه حاوی بسیاری از خواص مفید است که می تواند به حل این مسائل یاری کند.

- بوی بد پاها: بوی بد پاها می تواند به دلیل عرقی باشد که می تواند در اطراف پاها تجمع یابد. برخی افراد حتی زمان هایی که ورزش یا فعالیت های شدید دیگری ندارند، دچار تعریق پاها می شوند. بعضی اوقات بوی پا به دلیل رشد باکتری ها و قارچ روی پاها و داخل کفش تشدید می گردد. از آن جایی که سرکه خاصیت ضد میکروبی دارد، خیساندن پاها در محلول سرکه برای 10 تا 20 دقیقه می تواند به کشتن باکتری ها یا قارچ های عامل بوی پا یاری کند. پاها را با یک صابون نرم معمولی پیش و پس از خیساندن در سرکه تمیز کنید.

- بیماری پای ورزشکاران: پای ورزشکاران یک بیماری پوستی عفونی است که به دلیل قرار دریافت در معرض قارچ های خاص رخ می دهد. این بیماری به دلیل آن که کفش ها محیطی گرم، تاریک و مرطوب برای رشد قارچ ها فراهم می آورند، ایجاد می گردد و اغلب بین انگشتان پا اتفاق افتاده و باعث خشکی، حساسیت و آسیب پذیر شدن پوست نسبت به جراحات می گردد. پا برهنه بودن در محیط های عمومی مانند باشگاه ها یا استخرها نیز می تواند منجر به بیماری پای ورزشکاران گردد.

از آن جایی که سرکه خواص ضد قارچی دارد، خیساندن روزانه پاها در محلول سرکه می تواند با عفونت های قارچی مانند پای ورزشکاران مقابله کند. اگرچه در حال حاضر هیچ شواهد قابل اطمینانی وجود ندارد که نشان دهد هرگونه درمان خانگی از جمله سرکه برای درمان پای ورزشکاران مفید باشد، با این وجود خیساندن پاها در سرکه ممکن است باعث تسکین و کاهش نشانه های این بیماری گردد و بعید است باعث هیچ گونه آسیبی گردد. اما استفاده از داروها هنوز موثرترین روش درمانی برای بیماری پای ورزشکاران است.

- زگیل ها: زگیل ها زائده های پوستی ناشی از عفونت های ویروسی هستند. ویروسی که باعث زگیل می گردد، ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است. انتقال زگیل ها از فردی به فرد دیگر به وسیله تماس نزدیک با پوست ممکن است.

زگیل ها می توانند روی پاهای ایجاد شوند. آن ها معمولا دردناک نبوده و هیچ ارتباطی با سرطان ندارند اما ممکن است ناخوشایند باشند.

از آن جایی که سرکه خواص ضد میکروبی دارد، می تواند در برابر ویروس ها محافظت کند. ممکن است خیساندن پاها در سرکه به درمان یا جلوگیری از رشد زگیل روی پاها یاری کند. در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد سرکه بتواند با عفونت های ناشی از ویروس ها از جمله HPV مبارزه کند. با این حال تحقیقات نشان داده است که استیک اسید موجود در سرکه می تواند در پیشگیری از عفونت های پوستی در افراد مبتلا به سوختگی مفید باشد.

خطرات

سرکه هنگامی که در مقادیر متعادل استفاده گردد، غالباً ایمن است. با این وجود افراد باید با احتیاط از سرکه استفاده نمایند. ممکن است سرکه پوست متورم را تحریک کند. همچنین سرکه برای درمان زخم های روی پاها مناسب نیست.

افراد مبتلا به دیابت نیز باید از استفاده از سرکه برای مسائل پاهای خود اجتناب نمایند. اگر چه دیابت می تواند موجب ایجاد بیماری های مختلف از جمله زگیل ها و بیماری پای ورزشکاران گردد اما این مسائل در این بیماران اغلب به مراقبت های ویژه احتیاج دارند.

به گزارش سایت تخصصی مدیکال نیوز تودی، در حال حاضر شواهد اساسی کمی وجود دارد که این نوع استفاده درمانی از سرکه را حمایت کند، اما بعید است خیساندن پاها در سرکه باعث ایجاد آسیب در اغلب موارد گردد و می تواند برخی مزایا را برای مسائل مربوط به پا به همراه داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 196

به "مزایای خیساندن پاها در سرکه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایای خیساندن پاها در سرکه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید