نوبخت: 50 هزار میلیارد تومان از منابع پیش بینی شده بودجه 99 محقق نشد

به گزارش تور ایران، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در هشت ماه نخست امسال با منابع پیش بینی شده 571 هزار میلیارد تومانی 334هزار میلیارد تومان منابع به خزانه واریز شده که تا کنون50هزار میلیارد تومان از منابع پیش بینی شده محقق نشده است.

نوبخت: 50 هزار میلیارد تومان از منابع پیش بینی شده بودجه 99 محقق نشد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمد باقر نوبخت در نشست خبری لایحه بودجه1400 که صبح امروز در سازمان برنامه و بودجه برگزار گردید، گفت: در هشت ماه نخست امسال با منابع پیش بینی شده 571 هزار میلیارد تومانی 334هزار میلیارد تومان منابع به خزانه واریز شده که تا کنون50هزار میلیارد تومان از منابع پیش بینی شده محقق نشده است.

وی اضافه کرد، بر اساس بودجه امسال از 384 هزار میلیارد تومان مصارف مجاز در هشت ماهه نخست، در عمل 353 هزار پرداخت شد و 31 هزار میلیارد تومان نسبت به انچه که مجاز بودیم مصرف کنیم کمتر مصرف شد. به عبارت دیگر صرفه جویی اجباری انجام شد.

به گفته نوبخت، مصارف در هشت ماهه نخست 39درصد بیشتر از مصارف مدت مشابه سال98 بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اعتبارات هزینه ای امسال 35درصد بیشتر از اعتبارات هزینه ای مدت مشابه سال قبل بود. در همین اعتبارات هزینه ای حقوق و مزایا نسبت به مدت مشابه 59درصد رشد نموده است.

وی گفت: هزینه های عمرانی نسبت به مدت مشابه سال98 بیش از65درصد رشد نموده است. در حال حاضر 19هزار میلیارد تومان ناترازی بودجه وجود داشته و برای جبران آن از تنخواه بانک مرکزی استفاده شد.

وی اضافه کرد: در امسال مجوز استفاده 39 هزار میلیاردی از تنخواه وجود داشت اما در نهایت از 20هزار میلیارد تومان مجاز استفاده ننموده ایم.

نوبخت گفت: بنابراین کسری بودجه به بانک مرکزی منتقل نشده و حتی از میزان مجاز تنخواه کمتر استفاده نموده ایم و رقم 19هزار میلیارد تومان نیز با بانک مرکزی تسویه خواهد شد. بر همین اساس رییس کل بانک مرکزی از عملکرد بودجه تشکر کرد.

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه، بر اساس گزارش مرکز آمار ایران رشد کشاورزی2.7درصد مثبت اما رشد گروه خدمت منفی 3درصد بوده، بر این مبنا رشد بدون نفت مثبت و رشد اقتصادی با نفت منفی 0.2درصد بود، گفت: از بهار سال98که هزینه مصرف بخش خصوصی منفی 9.8بود، امروز به منفی 1.7در تابستان امسال رسیده است.

وی اضافه کرد: امسال بابت اعتبارات عمرانی 52 هزار میلیارد تومان پرداخت شده اما خود دولت اوراق را در بورس فروخته و ریال آنرا به پیمانکاران پرداخت کرد. این اقدام باعث شد تا نرخ تشکیل سرمایه ثابت در تابستان 5.4درصد مثبت گردد که در دوره های اخیر کم سابقه بوده است. بر این اساس در بخش طرحهای عمرانی 2میلیون فرصت شغلی در کشور تثبیت شد.

وی اضافه کرد، دولت سیاستهای نیمه انبساطی اقتصادی را همگام با سیاستهای انقباضی بانک مرکزی در دستور کار قرار داد و نتایج آن امروز مشهود شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1498

به "نوبخت: 50 هزار میلیارد تومان از منابع پیش بینی شده بودجه 99 محقق نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوبخت: 50 هزار میلیارد تومان از منابع پیش بینی شده بودجه 99 محقق نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید