واکنش تند ایران به قطعنامه پیشنهادی کانادا

به گزارش تور ایران، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، قطعنامه پیشنهادی کانادا را که در مجمع عمومی به تصویب رسیده، یکجانبه و بدون توجه به واقعیت های موجود در سوریه و علل اصلی بروز این بحران پنج ساله در این کشور توصیف کرد.

واکنش تند ایران به قطعنامه پیشنهادی کانادا

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید، سفر به آبشار نیاگارا و شهرهای پیشرفته تورنتو و مونترال را در کنار ما تجربه کنید.

جمع عمومی سازمان ملل دیروز (آدینه) قطعنامه پیشنهادی کانادا در ارتباط با اوضاع غیر نظامیان سوری را که با اغراض تعیین سیاسی تدوین شده بود به تصویب رساند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، کشورهای ایران، روسیه و چین ازجمله کشور هایی بودند که با اعلام همبستگی با دولت سوریه، با این قطعنامه مخالفت کردند.

غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحد با ایراد سخنانی در این نشست، قطعنامه ارائه شده را یکطرفه و نامنطبق با واقعیت موجود در سوریه خواند.

وی با تأیید این که شرایط جاری سوریه در چند سال اخیر مایه نگرانی کشور های دنیا و بروز بحران های انساندوستانه در این کشور شده، تأکید کرد که این بحران، معلول عواملی است که قطعنامه مزبوربه آن ها نپرداخته و در خصوص آن ها سکوت اختیار نموده است.

دهقانی با اشاره به تروریسم و افراط گرایی خشونت آمیز به عنوان ریشه این فجایع، خواهان پرداختن جامعه بین المللی به این پدیده شد و اضافه نمود: حضور آزادانه افراد مسلح و تروریست ها در سوریه که اغلب به واسطه عدم کنترل مرزها و با حمایت بعضی کشورها به این کشور آمده اند، باعث وضع سخت و فاجعه انسانی فعلی شده است.

وی، تسلط داعش و جبهه النصره و فتح الشام بر مناطق پرجمعیت سوریه را عامل اصلی وخامت اوضاع جاری در این کشور و فعالیت این گروه ها را منشاء رنج و مشقت غیر نظامیان و بروز چالش های سنگین در مقابل عملیات بشردوستانه دانست.

معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل، با اشاره به استفاده گروه های تروریستی در سوریه از مردم به عنوان سپر انسانی، این گونه اقدامات گروه های تروریستی را بزرگترین معضلی ذکر کرد که سوریه با آن روبرو است.

وی خطاب به بانیان و حامیان قطعنامه، بویژه دولت انگلیس که در اظهارات خود مصرانه و به طور مکرر نام ایران را ذکر می کرد، پرسید: اگر بخشی از سرزمین شما از سوی این قبیل گروه های تروریستی اشغال شده بود، چه اقدامی می کردید؟ آیا دست به مقابله نظامی نمی زدید؟

دهقانی در انتها، سرانجام دادن به فعالیت تروریست ها و همزمان با آن حل و فصل سیاسی موضوع به وسیله فرآیندی جامع، صرفاً سوری- سوری، با راهنمایی سوری ها و بر اساس گفت وگوی بدون پیش شرط میان آنها را دو اقدام اصلی و ضروری برای حل بحران سوریه خواند و علت مخالفت کشورمان با قطعنامه مزبور را سکوت و بی توجهی این قطعنامه در خصوص هر دو اقدام ضروری فوق، ذکر کرد.

لازم به ذکر است؛ قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل لازم الاجرا نبوده و صرفاً ماهیتی توصیه ای دارند و کوشش بانیان این قطعنامه این بود که با استفاده از شیوه های مذاکراتی قطعنامه مذکور را با اجماع آرا و یا حداقل کمترین میزان مخالفت به تصویب برسانند که در این راه به موفقیت نرسیدند.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 3 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1000

به "واکنش تند ایران به قطعنامه پیشنهادی کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش تند ایران به قطعنامه پیشنهادی کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید