پکن: واشنگتن همواره تقصیرات را به گردن دیگران می اندازد

به گزارش تور ایران، سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن رد ادعای رئیس پنتاگون مبنی بر نقش پکن در بی ثباتی منطقه ایندو-پاسیفیک تأکید کرد که مدت ها است واشنگتن کوشش می نماید، تقصیرات را بر گردن دیگران بیاندازد.

پکن: واشنگتن همواره تقصیرات را به گردن دیگران می اندازد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل تور ایران، هوا چونینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین در گفت وگو با تور ایران ضمن رد ادعاهای اخیر مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا مبنی بر نقش پکن در بی ثبات کردن منقطه ایندو-پاسیفیک توضیح داد که آمریکا به شیوه ای غیرمسئولانه با چنین اظهاراتی، تقصیرات را به گردن پکن می اندازد.

خبرگزاری شینهوا گزارش کرد، سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه تأکید کرد که مدت ها است که آمریکا به طرز ناخوشایندی در امور کشورهای منطقه آسیا-اقیانوسیه مداخله می نماید و کوشش می نماید به وسیله ترویج راهبرد ایندو-پاسیفیک، بین این کشورهای این منطقه تفرقه و جدایی ایجاد کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن انتقاد از سیاست های مالی دولت آمریکا در قبال کشورهای دیگر گفت که آمریکا در امور مالی، رویکرد خودخواهانه همسایه ات را فقیر کن در پیش گرفته است و از طرف دیگر به دنبال استقرار سامانه های نظامی خود و تقویت همپیمانان نظامی اش در منطقه است.

چونینگ سپس خطاب به آمریکا توضیح داد: کاملاً شفاف است که چه کسی در حال تضعیف ثبات منطقه ای آسیا-اقیانوسیه است.

وی با اشاره به خروج هفته گذشته واشنگتن از پیمان موشک های هسته ای میان برد با روسیه (INF) ادامه داد که واشنگتن، برای مدتی از چین بعنوان بهانه ای برای استقرار موشک های هسته ای میان برد خود و دیگر موضوعات استفاده می کرد و چین را بعنوان یک تهدید موشکی معرفی می کرد و در واقع این شیوه آمریکا است که تقصیر را بر گردن دیگران می اندازد.

این مقام چینی تأکید کرد که واشنگتن علیرغم مخالفت های بین المللی، از پیمان (INF) خارج شد و هم اکنون با عجله به دنبال استقرار موشک های میان برد در آسیا است و این در حقیقت، نیت واقعی خروج آمریکا از این معاهده را نشان می دهد.

چونینگ درباره توانمندی نظامی چین گفت: ما برای دفاع از خود، قدرت نظامی را توسعه می دهیم و قصد تهدید هیچ کشوری را نداریم و نخواهیم داشت. تمامی موشک های کوتاهبرد و میان برد سطح به هوای چین درون قلمرو چین مستقر شده است که گواهی بر ماهیت تدافعی و سیاست دفاعی ما است.

وی ادامه داد: با اینحال، آمریکا موشک های میان برد خود را در آسیا-اقیانوسیه به ویژه اطراف چین مستقر می نماید و ظاهراً هدف آن تهاجمی است.

این مقام چینی در ارتباط با استقرار احتمالی موشک های میان برد آمریکا در منطقه آسیا هشدار داد: چین همینطور بدون حرکت نمی نشیند و شاهد به خطر افتادن منافعش باشد. بعلاوه آنکه ما به هیچ کشوری اجازه نمی دهیم در نزدیکی ما آتش افروزی کند و تمامی اقدامات لازم را برای حفظ منافع امنیت ملی خود، به کار می گیریم.

وی در خاتمه توضیح داد: امیدواریم که آمریکا محتاطانه عمل کند و از دامن زدن به تنش ها یا تضعیف صلح منطقه ای و بین المللی خودداری کند.

واکنش پکن در حالی مطرح شده است که در ادامه تنش میان واشنگتن و پکن، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا، اوایل هفته از نفوذ چین در منطقه ایندو-پاسیفیک انتقاد کرد و در جمع تور ایران در سیدنی استرالیا توضیح داد: ما قاطعانه معتقدیم که هیچ کشوری نمی تواند و نباید بر ایندو-پاسیفیک سلطه یابد و ما به همراه همپیمانان و شرکای خود در کوشش هستیم تا نیازهای جدی امنیتی منطقه را مورد رسیدگی قرار دهیم. (جزئیات بیشتر)

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 342

به "پکن: واشنگتن همواره تقصیرات را به گردن دیگران می اندازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پکن: واشنگتن همواره تقصیرات را به گردن دیگران می اندازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید