چرا می خواهند اسب های آبی کوکائین را در کلمبیا بکشند؟

به گزارش تور ایران، پابلو اسکوبار نامی است که کلمبیا سی سال است سعی کرده به فراموشی بسپارد. او یکی از مشهورترین مجرمان دوران و بنیانگذار کارتل بدنام مواد مخدر مدلین در دهه 1980 بود و گفته می شد یکی از پولدارترین مردان دنیا است. اسکوبار همچنین در کلمبیا به دلیل مقابله جویی های خشن با نیرو های انتظامی و قضایی، از جمله آدم ربایی، بمب گذاری و ترور های بی تمایز معروف بود. پادشاهی کوکائینِ او مسئول چیز دیگری هم هست که دانشمندان آن را بمب ساعتی اکولوژیک می نامند.

چرا می خواهند اسب های آبی کوکائین را در کلمبیا بکشند؟

به گزارش بی بی سی، چند دهه قبل اسکوبار تعدادی اسب آبی را برای باغ وحش شخصیش وارد کلمبیا کرد. این اسب های آبی زاد و ولد کردند و به گفته دانشمندان در امتداد یکی از آبراه های اصلی کشور به نام رودخانه مگدالنا پراکنده شدند.

با گذشت نزدیک به سی سال پابلو اسکوبار هنوز حضورش در کلمبیا حس می شود

بر اساس تحقیقی که نتایجش منتشر شد، تنها راه کاهش زیان های زیست محیطی این حیوانات، از بین بردنشان است.

ناتالی کاستلبلنکو زیست شناس کلمبیایی و یکی از نویسندگان این تحقیق می گوید: معلوم است که ما هم دلمان برای این حیوانات می سوزد، ولی به عنوان دانشمند باید صادق باشیم. اسب آبی یک گونه مهاجم در کلمبیا است و اگر ما در حال حاضر بخشی از جمعیت آن ها را از بین نبریم، کنترل شرایط در 10 تا 20 سال آینده از دستمان در خواهد رفت.

بقایای بخشی از املاک پابلو اسکوبار که اکنون بخشی از یک پارک موضوعی است

مشکل رو به افزایش

افزایش تعداد حیوانات که به اسب آبی کوکائین معروف هستند، مستقیما به کشته شدن پابلو اسکوبار در سال 1993 به دست نیرو های امنیتی کلمبیا مربوط است. بعد از مرگ اسکوبار، هاسیندا ناپولس، ملک مجللش در حدود 250 کیلومتری شمال غربی بوگوتا، پایتخت کلمبیا، تصرف شد. باغ وحش خصوصی اسکوبار را از بین بردند، ولی تبدیل به بخشی از یک پارک موضوعی محبوب شد. حیوانات باغ وحش هاسیندا ناپولس بین باغ وحش های دیگر توزیع شدند، ولی اسب های آبی نه.

خانم کاستلبلنکو می گوید: تدارک جابجایی آن ها سخت بود به همین دلیل تصمیم گرفتند آن ها را همانجا به حال خود رها کنند و احتمالا فکر می کردند این حیوانات خواهند مرد.

ولی برعکس این اسب های آبی شکوفا شدند. دانشمندان سال ها سعی کرده اند تعداد این اسب های آبی را که در آبراه های کلمبیا زندگی می کنند محاسبه کنند. برآورد آن ها حدود 80 تا 120 اسب آبی است.

کارلوس والدراما دامپزشک و کارشناس حفظ محیط زیست توضیح می دهد: این عظیمترین گله اسب آبی در خارج از آفریقا است که منطقه بومی آن هاست. پیش بینی می شود که تعداد این اسب های آبی زیادتر شود. خانم کاستلبلنکو و همکارانش می گویند اگر این اسب های آبی کشته نشوند، تا سال 2034 تعداد این پستانداران به بیش از 1400 می رسد که همه آن ها از نسل یک اسب آبی نر و سه اسب آبی ماده هستند. بر اساس این مطالعه باید سالانه 30 حیوان کشته یا عقیم شوند تا جمعیت آن ها به این حد نرسد.

هاسیندا ناپولس ملک مجلل پابلو اسکوبار بود

چرا این اسب های آبی مشکل آفرینند؟

خانم کاستلبلنکو توضیح می دهد که اسب های آبی کوکائین از یک فرصت تکاملی استفاده کرده اند. آن ها در آمریکای جنوبی شکارچی طبیعی ندارند. در آفریقا شیر ها و تمساح ها از جمله شکارچیان طبیعی آن ها هستند و بچه هایشان را می خورند، اما در کلمبیا اسب های آبی می توانند براحتی تولید مثل کنند. هوا هم به افزایش جمعیت شان کمک می کند. در آفریقا خشکسالی جمعیت آن ها را کنترل می کند، اما در کلمبیا خشکسالی نمی شود. در واقع شرایط آن ها در جنوب آمریکا بسیار ایده آل است و زودتر هم بالغ می شوند. خانم کاستلبلنکو می گوید: مطالعات نشان می دهند این اسب های آبی در مقایسه با همتایان آفریقایی شان در سنین پایین تری شروع به زاد و ولد می کنند.

دانشمندانی که درباره آثار زیست محیطی اسب های آبی در کلمبیا تحقیق می کنند، معتقدند آن ها از چند طرف به زیست بوم آسیب می زنند، از جابجا شدن گونه های بومی مانند گاو دریایی که در خطر انقراضند تا تغییر ترکیب شیمیایی آبراه ها که می تواند شیلات را به خطر بیندازد. خانم کاستلبلنکو می گوید: تعداد اسب های آبی در امتداد عظیمترین حوزه آبگیر رودخانه کلمبیا رو به افزایش است. هزاران نفر زندگی خود را از این رودخانه می گذرانند. این اسب های آبی تا 370 کیلومتری هاسیندا ناپولس هم دیده شده اند. مثل این است که در پارک ژوراسیک باشید.

بدون معدوم کردن تخمین می زنند یک دهه دیگر تعداد اسب های آبی به 1400 راس برسد

خانم کاستلبلنکو و همکارانش اولین دانشمندانی نیستند که پیشنهاد از بین بردن این حیوانات را داده اند، ولی متخصصانی هم مخالف این کار هستند. انریک اوردونیز زیست شناس دانشگاه ملی کلمبیا می گوید: اسب های آبی کوکائین باعث امید به حفظ این حیوانات در دنیا هستند. سازمان های غیردولتی مانند اتحادیه بین المللی حفاظت از حیوانات آن ها را یک گونه آسیب پذیر می داند. انریک اوردونیز به سی ان ان گفت عقیم سازی روشی بهتر برای کنترل جمعیت آن هاست، ولی چنین روش هایی آسان و ارزان نیستند و کارلوس والدراما هم تجربه آن را دارد.

در سال 2009 او برای مطالعه درباره گزینه های کنترل جمعیت اسب های آبی، یک اسب آبی کوکائین را اخته کرد. او می گوید: ما درباره حیوانی حرف می زنیم که وزنش ممکن است به 5 تن برسد و بسیار مهاجم باشد. با اینکه این حیوان را کمی بیهوش کرده بودیم، تقربیا سر جرتقیلی را که با کمک آن این عمل را انجام می دادیم، کج کرد. مثل این بود که با یک دایناسور در فیلم پارک ژوراسیک باشید.

عقیم کردن اسب آبی بسیار سخت و خطرناک است

دامپزشکان می گویند مهم ترین نتیجه این آزمایش این بود که اخته کردن به تنهایی راه چاره این کار نیست، مخصوصا وقتی به هزینه 50 هزار دلاری آن نگاه می کنید. آقای والدراما می گوید: بسکمک از این اسب های آبی در طبیعت زندگی می کنند. این غیرممکن است که به تمام آن ها براحتی دست پیدا کنیم. در همین حین، آن ها به زاد و ولد خود ادامه می دهند و یک اسب آبی نر با اسب های آبی ماده متعدد جفت گیری و آن ها را باردار می کند.

بیشتر مردم در کلمیبا مخالف معدوم کردن اسب های آبی هستند

تهدید به مرگ

پس چه چیزی مانع از اقدام های جدی تر می شود؟ پاسخ کوتاه افکار عمومی است. مردم به این اسب های آبی کوکائین بسیار حساس هستند و تجربه ناتالی هم همین را نشان می دهد. بعد از اینکه رسانه های کلمبیایی مطالعه او را گزارش کردند، این زیست شناس در شبکه های اجتماعی پیام های تهدید گرفت و تهدید به مرگ شد. او می گوید: بجز چیز های دیگر، مرا قاتل هم خواندند. وقتی حرف از اسب های آبی می شود، برخی ها در کلمبیا ممکن است خیلی عصبانی شوند. عکس العمل طبیعی انسان است. مردم درباره گیاهان و جانوران کوچک، مهاجم بودن یک گونه را بهتر درک می کنند در مقایسه با یک پستاندار عظیم الجثه که به نظر خیلی ها بانمک هم هست.

باغ وحش بازسازی شده در هاسیندا ناپولس از چند اسب آبی که دوباره گرفتار شده اند نگهداری می کند و سالانه هزاران گردشگر به آنجا می فرایند. نکته جالب اینکه وقتی اسکوبار زنده بود، برای روابط عمومی به عموم اجازه بازدید می داد و ناتالی کاستلبلنکو به یاد می آورد وقتی بچه بود با خانواده اش به آنجا رفته بود.

جدا از مسائل زیست محیطی، اسب آبی اصلا حیوانی بغل کردنی نیست و معمولا جزء خطرناکترین حیوانات دنیا برای انسان هستند. در سال 2016 بی بی سی گزارش کرد آن ها هر سال باعث کشته شدن 500 نفر در آفریقا می شوند. اما در کلمبیا هیچ موردی نبوده است هرچند ماه مه سال گذشته یک رسانه محلی گزارش کرد یک اسب آبی در پورتو تریونفو، در نزدیکی هاسیندا ناپولس، یک کارگر مزرعه را کشته است.

اما در سال 2009 زمانی که ارتش کلمبیا په په را با گلوله کشت با اعتراض گسترده مردم روبرو شد. په په یک اسب آبی کوکائین بود و گفته می شد تهدیدی برای ساکنان اطراف املاک اسکوبار به شمار می رفت. این اعتراض ها سبب شد محافظت از اسب های آبی قانون شود و این قانون مانعی برای هر برنامه ای برای از بین بردن آن هاست. خانم کاستلبلنکو می گوید: ما قانونی برای حفاظت از گونه های مهاجم داریم.

مواجهه روزمره انسان و اسب آبی در کلمبیا هر روز بیشتر می شود

نگرانی مهم

ولی این مقامات کلمبیا نیستند که چشمشان را بر مشکل اسب های آبی کوکائین بسته اند. دیوید اچوری زیست شناسی سازمان دولتی محیط زیست کلمبیا گفت درباره از بین بردن این حیوانات بحث هایی شده و لازم است برای آن تدابیری اتخاذ شود. او قبول دارد که افکار عمومی مانع راه چاره های افراطی است و به احتمال زیاد از بین بردن این حیوانات در آینده نزدیک اتفاق نخواهد افتاد: این موضوعی است که دودستگی ایجاد می کند و به همین دلیل باید به دنبال راه چاره های دیگر باشیم.

ناتالی کاستلبلانکو می گوید اسب های آبی بر برخی گونه های جانوری دیگر اثر منفی دارند

میراث اسکوبار

خانم کاستلبلنکو و همکارانش به همان اندازه که ازافزایش تعداد این پستانداران می ترسند از رسیدن به بن بست هم وحشت دارند. طبق آمار دولتی بین سال های 2011 و 2019، فقط 4 حیوان عقیم شده اند. خانم کاستلبلنکو معتقد است: تا به حال که اسب های آبی در کلمبیا در بهشت زندگی کرده اند، اما آن ها یک بمب ساعتی اکولوژیک هستند. تقریبا 30 سال بعد از مرگ پابلو اسکوبار، این اسب های آبی کوکائین مدرک حضور طولانی این سلطان مواد مخدر کلمبیا هستند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1673

به "چرا می خواهند اسب های آبی کوکائین را در کلمبیا بکشند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا می خواهند اسب های آبی کوکائین را در کلمبیا بکشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید