چهارباغ و سینما های 100 ساله نصف دنیا

به گزارش تور ایران، اطلاعات موجود درباره افتتاحیه سینما نقش دنیا تا حدی خوب است؛ چرا که دو روزنامه، یکی روزنامه محلی مجاهد منتشره در اصفهان و دیگری روزنامه کشوری اطلاعات به درج گزارش افتتاحیه این سینما اقدام کردند.

چهارباغ و سینما های 100 ساله نصف دنیا

جهت دریافت خدمات طراحی داخلی ویلاهای کوچک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

دکتر عبدالمهدی رجایی| چهارباغ اصفهان را در گذشته با سینما ها و درختان سربه فلک کشیده می شناختند. 10 سینما که مردم بیشتر با دوچرخه، کالسکه و پیاده خودشان را به آن ها می رساندند. از سال 1308 خورشیدی خبر هایی از سینما مایاک در چهارباغ و سپس نام هایی از سینما های سپه، ایران، شاهپور و هما به میان آمده است.

به همین ترتیب سینما های دیگری در چهارباغ سر برآوردند. در اسفند 1343 سینما چهارباغ و دو سال بعد، یعنی در تیر 1345، سینمای بزرگ نقش دنیا در این خیابان افتتاح شد.

در منابع مطبوعاتی فقط آگهی افتتاح سینما چهارباغ ذکر شده است. یک دلیل آنکه این سینما درست در شب عید سال 1344 افتتاح شد. در همان زمان روزنامه ها تعطیل شده بودند و پس از تعطیات عید که دوباره روزنامه ها راه اندازی شدند، هیچ کدام به درج خبر و گزارش افتتاح سینما چهارباغ اقدام نکردند.

با این حال در همان آگهی اطلاعات مفیدی درباره مالکیت این سینما نگاشته شده است. در اسفند 1343 می خوانیم: با کمال مسرت اطلاع حاصل کردیم که هیات مدیره سینما مهتاب، به تاسیس یک سینمای بسیار مجلل و باشکوه دیگر در بهترین نقطه شهر اصفهان به نام سینما چهارباغ اقدام نموده و بر زیبایی شهر اصفهان دو صدچندان اضافه نموده است و فردا شب آدینه 28 اسفند به دست آقای استاندار رسما افتتاح و آغاز به کار خواهد نمود.

ما موفقیت هیات مدیره سینما مهتاب و چهارباغ، به ویژه آقایان محمد اهمی، رضا عراقی زاده و علی سمرقندی را از درگاه خداوند خواستاریم. (روزنامه مجاهد، ش 789،27 اسفند1343)

اطلاعات موجود درباره افتتاحیه سینما نقش دنیا تا حدی خوب است؛ چرا که دو روزنامه، یکی روزنامه محلی مجاهد منتشره در اصفهان و دیگری روزنامه کشوری اطلاعات به درج گزارش افتتاحیه این سینما اقدام کردند.

آن ها اطلاعات جالب و مفیدی را درباره مالکیت و تاریخچه آن سینما ارائه داده اند. بازتاب افتتاحیه سینما در روزنامه ها انعکاس یافته است.

در روزنامه محلی مجاهد نگاشته شده بود: سرکار سرهنگ منصور متین که یکی از متمکنین بسیار روشنفکر و شایسته اصفهان است، زمین بسیار مرغوبی در خیابان تاریخی چهارباغ داشت که مدت ها بود نقشه می کشید این زمین مرغوب را به موسسه فرهنگی و تفریحات سالم تبدیل کند؛ تا اینکه با مشورت عده ای قرار شد این زمین را به یک سینمای مدرن و مجهز که درخور شهر و مردم اصفهان باشد، تبدیل کند.

این فکر به منصه ظهور رسید و نقشه عالی که به دست بهترین مهندسان مملکت ترسیم شده بود، دریافت داشت.

ساختمان این سینما را به نام سینمای نقش دنیا نامگذاری و آغاز کرد و مدت 12 ماه سینمای مدرنی از هنر بدیع هنرمندان اصفهان با سردرب کاشی (سرامیک) بسیار عالی به مساحت 1500 متر مربع ساخت و مبلغ 20 میلیون ریال هزینه آن شد.

ساعت 5/ 8 بعدازظهر افتتاح سینما در روز پنج شنبه 23 تیر با تشریفات مجلل گشایش یافت. طبق دعوت مدیران سینمای نقش دنیا، آقای مهندس پارسا، استاندار و تیمسار سرتیپ سید جوادی، معاونت مرکز توپخانه، فرماندار، روسای ادارات دولتی و بنگاه های ملی، روسای بانک ها، ارباب جراید، محترمین شهر، فرهنگیان، اطبا، هنرمندان و طبقات مختلف شهر که جمعا حدود 1600 نفر بودند، به اتفاق بانوان خود، با دسته های گل به سالن سینمای مدرن نقش دنیا وارد شدند.

در مراسم افتتاح سینما نقش دنیا خانم فرانک میرقهاری، آقایان بوتیمار، قدکچیان، بیک ایمانوردی، آراسته، قائم مقامی، هنرپیشگان فیلم های فارسی و آقایان خسرو پرویزی و اسماعیل پورسعید، نویسنده و کارگردان فیلم های فارسی که به همین منظور به اصفهان آمده بودند، در سالن سینما شرکت داشتند.

بدوا آقای رضا ارحام صدر، هنرمند ارزنده کشور، پشت میکروفون نهاده شد و از طرف مدیران سینمای نقش دنیا ضمن خیرمقدم اظهار کرد: بسیار مسروریم که بالاخره در شهر تاریخی اصفهان سینمای آبرومندی پا به عرصه وجود گذاشته است.

اهالی زیرک و باهوش اصفهان از افراد فرهنگ پژوه و بصیر مانند جناب سرهنگ متین که توانسته اند در راه به وجود آوردن یک کانون تفریح سالم قدم بزرگی بردارند، تشکر می نمایند؛ زیرا شهر اصفهان معروف به شهر هنر و صنعت تئاتر است و الحق لازم بود که چنین محل آبرومند و شایسته ای را دارا باشد.

بعد از سخنرانی مهندس پارسا استاندار، فیلم حسین کُرد به نمایش درآمد... مراسم افتتاح سینمای نقش دنیا و نمایش فیلم حسین کُرد با پذیرایی آقای علی سمرقندی، مدیرمسوول سینما و کارکنان آن سینما در ساعت 24 سرانجام یافت؛ درحالی که مردم هنرپرور اصفهان با متجاوز از 200 دسته گل موسسان و مدیران سینمای مزبور را تشویق نموده بودند.

(روزنامه مجاهد، تیر 1345) افتتاح سینما نقش دنیا از زبان روزنامه اطلاعات اینگونه است: به منظور افتتاح سینما نقش دنیا، ساعت هشت ونیم بعدازظهر روز پنج شنبه 23 تیرماه طبق دعوت قبلی از طرف مدیران این سینما، آقای مهندس پارسا، استاندار اصفهان و آقای فرماندار و عده ای از روسا و محترمان شهر در محل سینمای بزرگ نقش دنیا حضور به هم رساندند.

منبع: فرادید
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1386

به "چهارباغ و سینما های 100 ساله نصف دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهارباغ و سینما های 100 ساله نصف دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید