چین در نقش نجات دهنده جهان ، شلیک مستقیم به فضا

به گزارش تور ایران، ایسنا نوشت: چین نیز مانند ناسا میخواهد یک فضاپیما را برای تغییر مسیر یک سیارک در ماموریتی مشابه با ماموریت DART ناسا در سال گذشته، به فضا پرتاب کند؛ اگرچه این فضاپیما یک سیارک کوچکتر را هدف قرار خواهد داد.

چین در نقش نجات دهنده جهان ، شلیک مستقیم به فضا

چین اعلام نموده است که یک ماموریت دفاع از سیاره را به سمت یک سیارک کوچک نزدیک به زمین به نام VL5 2019 پرتاب خواهد نمود.

چن شی (Chen Qi) از آزمایشگاه اکتشافات اعماق فضای چین، هدف این ماموریت را طی ارائه ای در هشتمین کنفرانس دفاع سیاره ای IAA در وین اتریش گفت.

به گفته وی، اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این ماموریت دومین آزمایش دفاع سیاره ای برای برخورد با یک سیارک پس از ماموریت دارت(DART) ناسا خواهد بود که در سال گذشته انجام شد.

ماموریت دفاع سیاره ای چین

سیارک VL5 2019 یک سیارک کوچک با قطر تقریباً 33 متر است که تقریباً هر 365 روز یک بار به دور خورشید می چرخد، به این معنی که اغلب به زمین نزدیک می گردد.

اگر چه این سیارک به وسیله ناسا به عنوان یک سیارک نزدیک به زمین (NEA) طبقه بندی می گردد، اما به عنوان یک سنگ فضایی بالقوه خطرناک در نظر گرفته نمی گردد، زیرا شبیه سازی ها نشان می دهد که در آینده قابل پیش بینی با زمین برخورد نخواهد نمود.

ماموریت آزمایشی دفاع سیاره ای چین به سیارک VL5 2019 قرار است در سال 2025 با موشک لانگ مارچ 3بی(Long March 3B) پرتاب گردد.

مأموریت دفاع سیاره ای چین نیز دقیقاً مانند مأموریت DART ناسا، شامل یک فضاپیمای ناظر و یک فضاپیمای ضربه ای است که با VL5 2019 برخورد می نماید تا مسیر حرکت آن را تغییر دهد.

وو ویرن (Wu Weiren) طراح ارشد برنامه اکتشاف ماه چین در گزارشی از رسانه دولتی چین CCTV در نوامبر سال گذشته شرح داد که هر فضاپیما یک مسیر جداگانه را دنبال خواهد نمود. فضاپیمای ناظر ابتدا برای تجزیه و تحلیل این سنگ فضایی و مطالعه توپوگرافی آن به VL5 2019 می رسد و فضاپیمای ضربه ای کمی دیرتر می رسد و با سیارک برخورد می نماید.

تغییر مسیر یک سیارک

سازمان ملی فضایی چین (CNSA) امیدوار است که مسیر سیارک VL5 2019 را بین 1 تا 2 اینچ (3 تا 5 سانتی متر) تغییر دهد. این مقدار تغییر مسیر در طول سه ماه، مسیر این سیارک را به مقدار 620 مایل (1000 کیلومتر) تغییر می دهد.

پس از برخورد، فضاپیمای ناظر برای مشاهده های بعدی در اطراف این سیارک می ماند. بعلاوه تلسکوپ فضایی Xuntian چین پس از برخورد، این سیارک را رصد خواهد نمود.

سازمان ملی فضایی چین این ماموریت را برای اولین بار در سال گذشته در کنار برنامه هایی برای توسعه یک سیستم دفاع سیاره ای که شامل یک سیستم هشدار اولیه برای سیارک های بالقوه خطرناکی است که به سمت زمین می آیند، گفت.

ماموریت دارت ناسا

سال گذشته فضاپیمای دارت (DART) متعلق به ناسا ماموریت خود را با موفقیت انجام داد و با سیارکی به نام دیمورفوس برای تماشا اینکه آیا امکان تغییر مسیر هر صخره فضایی بالقوه خطرناک وجود دارد یا خیر، برخورد کرد. هدف ناسا از این کار، آزمایش برنامه های دفاع از زمین در برابر اجرام فضایی بالقوه خطرناک بود.

این برنامه که آزمایش تغییر جهت سیارک دوتایی به اختصار دارت (DART) نامیده می گردد، در تاریخ سوم آذر سال 1400 سوار بر موشک فالکون 9 شرکت اسپیس ایکس از پایگاه فضایی وندنبرگ در کالیفرنیا به فضا پرتاب شد.

فضاپیمای ناسا پس از طی مسافتی یک ساله به نزدیکی هدف خود یعنی سیارک دیمورفوس (Dimorphos) رسید. مقدار این سیارک حدود 170 متر است و هر 11 ساعت و 55 دقیقه یک بار به دور یک سیارک بسیار بزرگ تر به نام دیدیموس (Didymos) می چرخد. این دو سیارک حدود 9.6 میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارند و البته هیچ خطری از سوی آنها زمین را تهدید نمی نماید.

مأموریت ناسا شامل کوبیدن فضاپیمای دارت به سیارک دیمورفوس با سرعت باور نکردنی تقریباً 6.5 کیلومتر بر ثانیه بود. این فضاپیمای 570 کیلوگرمی در زمان برخورد با سرعتی در حدود 22 هزار و 530 کیلومتر در ساعت پرواز می کرد.

این ماموریت آزمایشی روز دوشنبه 26 سپتامبر 2022 پس از 10 ماه پرواز در فضا، با موفقیت به هدف سیارکی خود برخورد کرد. این اولین نمایش فناوری دفاع سیاره ای در دنیا و اولین کوشش ناسا برای حرکت و جابجایی یک سیارک در فضا بود.

دانشمندان گروه عملیات DART پس از مدتی با اطمینان تایید کردند که اگر سیارکی به مقدار کافی بزرگ و خطرناک باشد که در صورت برخورد با زمین بتواند آسیب فراوانی بر جای بگذارد و جان های بسیاری را بگیرد یا حتی نسل بشر را تهدید کند، می توان از این روش برای دفاع از سیاره زمین استفاده کرد.

ماموریت دارت یک پروژه مشترک بین ناسا و آزمایشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز بود که به وسیله دفتر هماهنگی دفاع سیاره ای ناسا اداره می شد و چندین آزمایشگاه و دفترهای ناسا پشتیبانی فنی آن را ارائه دادند و شرکای بین المللی مانند آژانس فضایی اروپا، ایتالیا و ژاپن در پروژه های مرتبط آن مشارکت داشتند. ناسا در ماه اوت 2018 این پروژه را برای آغاز مرحله نهایی طراحی و مونتاژ تأیید کرد و این ماموریت انتها در تاریخ 24 نوامبر 2021 با موشک فالکون 9 متعلق به شرکت اسپیس ایکس به فضا پرتاب شد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 فروردین 1402 بروزرسانی: 25 فروردین 1402 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 2378

به "چین در نقش نجات دهنده جهان ، شلیک مستقیم به فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین در نقش نجات دهنده جهان ، شلیک مستقیم به فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید