کشف بقایای یک کشتی در آستانه اشرفیه

به گزارش تور ایران، معاون میراث فرهنگی گیلان از کشف یک فروند کشتی در روستای انبارسر شهرستان آستانه اشرفیه خبر داد.

کشف بقایای یک کشتی در آستانه اشرفیه

ایلنا: ولی جهانی (معاون میراث فرهنگی گیلان) گفت: براساس گزارش دهیاری روستای انبارسر به اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان آستانه اشرفیه و پس از انجام بازدید و بررسی های کارشناسی، بقایای یک فروند کشتی به طول 48 متر در فاصله 300 متری از ساحل دریا کشف شد.

معاون میراث فرهنگی گیلان اضافه کرد: در بررسی های اولیه کارشناسان از این کشتی، شواهد حاکی از حرکت آن از مبدأ روسیه به سمت استان گیلان و پهلوگیری آن در این منطقه است که به علت نامعینی، این کشتی دیگر مورد استفاده قرار نگرفته است.

جهانی اضافه کرد: بخش عمده ای از این کشتی در حال حاضر در زیر ماسه مدفون شده و برای دستیابی به اطلاعات دقیق تر نیاز به انجام بررسی های کارشناسی بیشتر در این مورد است.

او همچنین اضافه کرد: مراجعه به اسناد، متون تاریخی و همچنین انجام کاوش های باستان شناسی می تواند اطلاعات بیشتری در این خصوص قدمت و کاربری کشتی مذکور را معین کند، اما با احصاء معینات آن و مقایسه این اطلاعات با سایر کشتی های کشف شده در ساحل دریای خزر، می توان قدمت آن را مرتبط با اواخر دوره صفوی و اوایل دوره قاجار در نظر گرفت هرچند که صحت و دقت نظریه فوق تا حدود زیادی به مطالعات آزمایشگاهی و انجام کاوش های دقیق باستان شناسی منوط است.

ولی جهانی گفت: تا کنون چهار فروند کشتی در سواحل شهرستان های رودسر تا آستارا مورد شناسایی قرار گرفته که در خصوص نحوه نگهداری و حفاظت از این کشتی ها، برابر تفاهم نامه منعقدشده بین اداره کل بنادر و کشتی رانی با پژوهشکده باستان شناسی کشور، رایزنی هایی اجرا شده که معین تکلیف نهایی این کشتی ها در دستور کار قرار خواهد گرفت.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 5 دی 1400 بروزرسانی: 5 دی 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 2046

به "کشف بقایای یک کشتی در آستانه اشرفیه" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشف بقایای یک کشتی در آستانه اشرفیه" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بقایای یک کشتی در آستانه اشرفیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید