کشف تابوت های عجیب قدیمی در بازسازی کلیسای نوتردام

به گزارش تور ایران، حالا هویت یکی از متوفیان درون این دو تابوتِ سنگی برای محققان روشن شده است اما نفر دوم هنوز هویتش معلوم نیست.

کشف تابوت های عجیب قدیمی در بازسازی کلیسای نوتردام

خبرنگاران | کلیسای جامع نوتردام پاریس در آوریل 2019 در اثر آتش سوزی به شدت آسیب دید. با آغاز عملیات بازسازی در تاق ضربی و مناره کلیسای جامع پاریس، دو تابوت سربی به شکل انسان در جناح کلیسا کشف شدند. جنازه اَنتوآن دوُ لا پُقت، یک روحانی عالی مقام که در شب کریسمس 1710 در سن 83 سالگی از جهان رفت در نخستین تابوت قرار داشت. این تابوت سربی یک پلاک برنزی دارد که متوفی را اَنتوآن دوُ لا پُقت کشیشِ کلیسای جامعِ نوتردام معرفی می نماید.

به گزارش خبرنگاران ، دوُ لا پُقت مرد ثروتمندی بود که آثار هنری زیادی را سفارش می داد که هم اکنون در موزه لوور هستند از جمله: تابلوی محراب نوتردام اثر ژان بَپتیست ژوونه. علاوه بر این، او 10000 لیور برای بازسازی گروه کر نوتردام اهدا کرد. باستان شناسان به دندان های فوق العاده خوب دوُ لا پُقت اشاره نموده اند.

تابوت سربی دیگر که انسان مانند است و در یک لایه باستان شناسی عمیق تر کشف شد، قدیمی تر است اما نه تاریخ دقیق آن و نه هویت متوفی درون آن تعیین نیست و ممکن است برای یک مدت نامحدود همینطور باقی بماند. این مقبره حاوی جنازه مردی است که احتمالاً در دهه سی سالگی از جهان رفته و نامی که باستان شناسان برایش در نظر گرفته اند لُ کَوَلیِه به معنای سوارکار است، چون استخوان های لگن او نشان می دهد یک سوارکار باتجربه بوده است. از آنجا که او در چنین مکانی دفن شده است، هیچ شکی وجود ندارد که این مرد از طبقه بالای جامعه بوده است. او به یک بیماری مزمن مبتلا بوده که تقریباً تمام دندان هایش را از بین برده است. علاوه بر این استخوان جمجمه او تغییرشکل یافته است که شاید به علت بستن پیشانی بند در کودکی باشد.

اِریک کروبزی؛ استاد انسان شناسیِ زیستی از دانشگاه تولوس سوم که شاهد گشودن تابوت ها بوده است می گوید بدیهی است که این دو مرد در دوره خودشان شخصیت های مهمی بودند که در چنین مقبره های مشهوری در قلب کلیسای جامع نوتردام دفن شدند. تدفین در کلیسای جامع در سراسر دوره های قرون وسطی و مدرن انجام میشد و معتبرترین افراد در مکانی نزدیک به محراب دفن می شدند. تابوت های سربی هم اقلام لوکسی بودند که فقط در دسترس ثروتمندان بودند. این دو نمونه کاملاً مخالف هم هستند؛ یکی شبیه بدن انسان و دیگری مربع است. علاوه بر این، روش های ساخت، آلیاژ ها و سن آن ها فرق دارد، چون در لایه های باستان شناسی مختلف کشف شدند.

پس از اینکه آتش سوزی این کلیسایِ جامعِ 850 ساله؛ یکی از نمادین ترین و پربازدیدترین بنا های تاریخی پاریس را در ماه آوریل 2019 نابود کرد، رئیس جمهور اِمانوئِل مَکرون وعده داد این بنای تاریخی ظرف 5 سال بازسازی خواهد شد.

منبع: arkeonews

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 2322

به "کشف تابوت های عجیب قدیمی در بازسازی کلیسای نوتردام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف تابوت های عجیب قدیمی در بازسازی کلیسای نوتردام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید