کشف علت واقعی مومیایی کردن اجساد در مصر باستان

به گزارش تور ایران، محققان می گویند که احتمالا تا امروز، همه ما در خصوص مومیایی های مصر باستان اشتباه می کردیم.

کشف علت واقعی مومیایی کردن اجساد در مصر باستان

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از ساینس الرت، محققان می گویند مومیایی کردن احتمالا هرگز برای حفظ اجساد مصریان باستان پس از مرگ نبوده است و دلیل واقعی، در تضاد با این باور عمومی است.

تعداد زیادی از باستان شناسان می گویند که اثرات حفاظتی مومیایی کردن در مصر باستان، به احتمال زیاد تصادفی بوده و مصرشناسان مدرن اولیه، درباره دلیل واقعی این کار دچار سوء تفاهم شده اند. تئوری تازه می گوید که در روند مومیایی کردن، اجساد به قدری تغییر می نمایند که نمی توان یقینا گفت که آن ها را برای زندگی بعد از مرگ آماده می کردند. در عوض، باستان شناسان می گویند مصری ها قصد داشتند فراعنه خود را به مجسمه تبدیل نمایند، یعنی به آثار هنری مذهبی.

مصرشناسانی که این دیدگاه را تایید می نمایند، معتقدند که وقتی محققان عصر ویکتوریا برای اولین بار با مومیایی ها برخورد کردند، تصور کردند که هدف مومیایی کردن اجساد در مصر باستان، علاقه زیاد آن ها به زندگی پس از مرگ بوده است. این رویکرد می گوید که مصریان معتقد بودند پادشاهان و ملکه ها خدایان زنده هستند و تبدیل بدن آن ها به مجسمه پس از مرگ، راهی برای بازیابی شکل واقعی آنهاست.

این مصرشناسان می گویند که نقاب های طلایی که در مقبره های سلطنتی یافت می شود، به جای پرتره های واقعی، نسخه هایی ایده آل و خداگونه از متوفی بودند. به گفته کمبل پرایس، متصدی موزه منچستر در بریتانیا، این یک تمایز ظریف، اما بسیار مهم است. این ایده که روح به بدن باز می شود، یا به نوعی بدن را جان می بخشد، آن طور که قبلا تصور می شد، در هنر مصر باستان به صراحت بیان نشده است.

یکی از استدلال هایی که این نظریه را تایید می نماید این است که به نظر نمی رسد موقع مومیایی کردن بعضی از طبقات حاکمه برجسته، چندان به حفظ جسد اهمیت داده شده باشد. به عنوان مثال، جسد پادشاه توت عنخ آمون در ته تابوتش گیر نموده بود.

به گفته پرایس، بر اساس نظریه جایگزین، فراوری یک تصویر واقعی و قابل تشخیص، در واقع هیچگاه در وهله اول، هدف مصریان باستان نبوده است و آن ها مجسمه ها را خداگونه می پنداشتند.

به نظر می رسد در برابر دنیای زندگان و مردمی که در حال گذران زندگی روزمره بودند، دنیای تصاویر و بازنمایی ها، مجسمه ها و نقش برجسته ها وجود دارد. این نه تصویری ایده آل از مصر، بلکه فقط تصویری از مصر است. این مومیایی ها تصاویری از خدایان بودند؛ به نوعی دنیایی از مجسمه ها.

سوابق باستان شناسی نشان می دهد که مجسمه های خدایان با روغن ها و عطر ها مسح می شدند. آن ها بعلاوه گاهی اوقات در پارچه های کتانی پیچیده می شدند و تصور می شد که باند ها نوعی الوهیت به اجساد می دهند.

مصریان ممکن است با قرار دادن اعضای بدن در کوزه های کانوپی (کوزه های مزین به سر خدایان) در طول فرآیند مومیایی کردن (به جای نگه داشتن آن ها برای زندگی پس از مرگ) قصد داشته اند که روح خدایی پادشاه متوفی را برای زندگی پس از مرگ چابک تر نمایند.

با این حال، همه موافق نیستند که دیدگاه حفظ اجساد با مومیایی کردن باید کنار گذاشته شود.

استفان باکلی، باستان شناس و شیمیدان تحلیلی در دانشگاه یورک، گفت: حفظ اجساد برای مصریان باستان بسیار مهم بوده است و در این مورد بحثی وجود ندارد.

بعضی از مومیایی ها مانند توت انخ آمون، آمنهوتپ سوم و آخناتون واقعا شبیه مجسمه هستند.

به گفته باکلی، اما بعضی دیگر مانند توتموزیس سوم، توتموسیس چهارم، آمنهوتپ دوم و ملکه تی مومیایی شدند تا بیشتر شبیه به حالت خواب به نظر برسند، که به نظر می رسد بیشتر به ایده حفظ جسد نزدیک است. بعلاوه این مجسمه ها و ظاهرشان قدری نقص داشت تا روح بتواند بعد از مرگ خود را بشناسد و بنابراین خانه ای داشته باشد و بتواند هر از گاهی به آن بازشود.

باکلی البته اعتراف کرد که مومیایی کردن فقط به خاطر حفظ جسد نیست و تقلیل دادن مومیایی کردن به این مسئله، باعث می شود نتوانیم به خوبی آن ها و دنیا بینیشان را درک کنیم. اما حقیقتا چرا این اشتباه اتفاق افتاده است؟

ممکن است اصل این نکته به ویکتوریایی ها و ایده های آن ها در خصوص زندگی پس از مرگ برشود.

به گفته پرایس، بسیاری از چیز هایی که ما هنگام توصیف مصر باستان می گوییم، کمتر درباره واقعیت مصر باستان و بیشتر درباره مفروضات مردان سفیدپوست و ریش دار طبقه میانه دوره ویکتوریایی است و ایده آن ها به وسیله نسل های بعدی تکرار شد. امروز چیز های زیادی برای کشف درباره مصر باستان به جای مانده است.

منبع: فرارو
انتشار: 14 دی 1401 بروزرسانی: 14 دی 1401 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 2333

به "کشف علت واقعی مومیایی کردن اجساد در مصر باستان" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشف علت واقعی مومیایی کردن اجساد در مصر باستان" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف علت واقعی مومیایی کردن اجساد در مصر باستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید