کویر درانجیر یکی از جاذبه های طبیعی استان یزد است

به گزارش تور ایران، جاذبه ها/ براساس آخرین خبر و گزارشات واصله، کویر درانجیر یکی از جاذبه های طبیعی استان یزد است.

کویر درانجیر یکی از جاذبه های طبیعی استان یزد است

کویر بافق در فرورفتگی شرق یزد که در واقع فرورفتگی اصلی کویر یزد بوده، قرار گرفته است. رودخانه های اصلی این کویر به بخش جنوبی وارد شده و مخروط افکنه های حاشیه ای و معمولا سفید رنگ اطراف این کویر نشان دهنده شوری قابل توجه زمین های اطراف این کویر هست. طول کویر بافق در حدود 75 کیلومتر و عرض آن در حدود 20 کیلومتر بوده و مساحت آن در حدود 750 کیلومتر مربع است. 60٪ این کویر را زمین های رسی و 40٪ از آن را نمکزار وسیع پوشانده و زمین های رسی بخش جنوب و شمال غرب این کویر را پوشانده اند.

در داخل کویر درانجیر هیچ گونه گیاهی دیده نمی گردد. تنها در حاشیه کویر گیاهان هالوفیت و شور پسند همانند اشنان و گز قابل مشاهده هستند. در خارج از منطقه کویر و در زمین هایی که شوری خاک اندکی کاهش یافته، میتوان گیاهانی از قبیل تاغ، گون، اسفناج وحشی، تره تیزک، کاکوتی، فرفیون، گل گندم، شقایق کوهی، انغوزه، زنبق صحرایی، ملیکا، خارشتر، کلاه میرحسن، کاروانکش، افدرا، اسکنبیل، تاغ، قیچ، پرند، گز، گل کتانی، بابونه ای، شب بوی صحرایی، تلخک، اسفند، علف شور، کلپوره، شیرینک را میتوان مشاهده کرد. در حاشیه نمکزار گونه های مختلف گیاهی انجیر وحشی، درمنه، رندک، بهوه شور، اشنان، آویشن، عجوه، اردلک، سمیسک، گون، بادام کوهی، بنه، قیچ، تاغ، گز، خارشتر، اسپند، تلخه بیان، کلاه میرحسن و اسکنبیل دیده می گردد.

بدلیل شوری خاک، ضعف پوشش گیاهی و نبود چشمه های آب شیرین هیچگونه حیات وحشی برای این منطقه قابل تصور نیست اما در حاشیه نمکزار پستاندارانی شامل یوزپلنگ، پلنگ، جبیر، قوچ و میش، کل و بز، کفتار، کاراکال، گربه وحشی، خرگوش، روباه معمولی و انواع جوندگان زندگی می نمایند. کبک، تیهو، باقرقره شکم سیاه، سنگ چشم خاکستری، چکاوک بیابانی، زاغ بور، دلیجه، دودوک و انواع مختلفی از پرندگان شکاری و گنجشک سانان نیز از مهمترین پرندگان این منطقه هستند. لاکپشت مهمیزدار، بزمجه بیابانی، سوسمار خار دم ایرانی و آگامای چابک از جمله خزندگان پناهگاه حیات وحش بشمار می روند.

منبع: همگردی
انتشار: 4 بهمن 1401 بروزرسانی: 4 بهمن 1401 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 2345

به "کویر درانجیر یکی از جاذبه های طبیعی استان یزد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کویر درانجیر یکی از جاذبه های طبیعی استان یزد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید