تور ارمنستان ارزان: گام رو به جلوی باکو و ایروان برای صلح

به گزارش تور ایران، رؤسای دستگاه دیپلماسی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در تماس تلفنی درباره مشخص مرزها و آماده سازی مذاکرات صلح و مسائل بشردوستانه گفتگو کردند.

تور ارمنستان ارزان: گام رو به جلوی باکو و ایروان برای صلح

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش سرویس بین الملل خبرنگاران، وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان شامگاه دوشنبه به وقت تهران در زمینه فراهم آوردن شرایط جهت مذاکرات صلح تلفنی گفت وگو کردند.

به نوشته خبرگزاری آرمنا پرس، آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان با جیحون بایراموف همتای جمهوری آذربایجانی خود تلفنی گفت وگو کرد. وزارت امور خارجه ارمنستان اعلام نمود که وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان درباره مشخص مرزها و تشکیل کمیسیون امنیت مرزها، آماده سازی مذاکرات صلح و مسائل بشردوستانه گفتگو کردند.

خبرگزاری آذرتاج نیز نوشت که جیحون بایراموف وزیر امور خارجه آذربایجان با همتای ارمنستانی خود گفت وگو کرد. در ادامه توافقات انجام شده در سطح سران دو کشو، طرفین در خصوص کار در زمینه آماده سازی معاهده آینده صلح، تشکیل کمیسیون مشترک مرزی و بعلاوه امور بشردوستانه گفتگو کردند.

الهام علی اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان روز یکشنبه گفت که ارمنستان سند پنج بندی برای عادی سازی روابط دوجانبه ارائه شده از سوی باکو در زمینه مناقشه قره باغ کوهستانی را پذیرفته است. دفتر ریاست جمهوری جمهوری آذربایجان در بیانیه ای اعلام نمود که علی اف این سخنان را در جریان یک تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بیان نمود.

در این بیانیه آمده است: الهام علی اف، سند ارائه شده از سوی پنج بندی آذربایجان برای برقراری روابط با ارمنستان و اینکه طرف ارمنستانی این اصول را پذیرفته است، یادآور شد. رهبران درباره ایجاد یک کارگروه برای تهیه توافقنامه صلح، تشکیل کمیسیون تحدید حدود مرزها و فعالیت کارگروه در خصوص مسائل حمل و نقل با مشارکت جمهوری آذربایجان، روسیه و ارمنستان گفت وگو کردند.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان هفته گذشته اعلام نمودند که پس از ده ها سال درگیری که هزاران کشته برجای گذاشته و به جنگی همه جانبه در سال 2020 منجر شده، خود را برای گفت وگوهای صلح آماده می نمایند.دو کشور از دهه 1990 بر سر منطقه قره باغ کوهستانی درگیر مناقشه ارضی بودند.

این منطقه کوهستانی در مرکز یک جنگ 6 هفته ای در سال 2020 قرار داشت که پیش از سرانجام یافتن آن با توافق آتش بس با میانجیگری روسیه، بیش از 6500 قربانی گرفت. این پیمان باعث شد که جمهوری آذربایجان بخش هایی از اراضی اشغالی قبلی خود را از ارمنستان پس بگیرد.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان و علی اف هفته گذشته در شهر بروکسل در بلژیک با میانجیگری چارلز میشل رئیس شورای اروپا ملاقات کردند. این ملاقات پس از شعله ور شدن آتش در قره باغ کوهستانی در ماه مارس بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان صورت گرفت. در این ملاقات، سران دو کشور به وزرای خارجه خود دستور دادند تا مقدمات گفتگوهای صلح میان دو کشور را شروع نمایند.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین نیز در این زمینه گفت: پیشرفت در انعقاد چنین سندی یک واقعیت بسیار مثبت است و مورد استقبال قرار می گیرد.

خ

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 فروردین 1401 بروزرسانی: 28 فروردین 1401 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 2161

به "تور ارمنستان ارزان: گام رو به جلوی باکو و ایروان برای صلح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارمنستان ارزان: گام رو به جلوی باکو و ایروان برای صلح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید