آیا ترامپ دو دشمن دیرینه خود یعنی تهران و پکن را به یکدیگر نزدیک نکرده است؟

به گزارش تور ایران، ایرنا نوشت: اندیشکده اوراسیا ریویو روز شنبه در گزارشی کوشش های آمریکا برای منزوی ساختن ایران با اعمال فشار و تحریم ها را نه تنها عبث خواند، بلکه اضافه نمود: این اقدامات نه تنها ایران را به انزوا نکشانده که باعث نزدیک تر شدن تهران و پکن و همکاری های بلند مدت آنها شده است که نتیجه آن تعمیق همکاری های نظامی دو کشور نیز خواهد بود.

آیا ترامپ دو دشمن دیرینه خود یعنی تهران و پکن را به یکدیگر نزدیک نکرده است؟

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

در ابتدای تحلیل این اندیشکده به صورت معترضه آمده است: آیا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با اعمال تحریم ها و عملکرد خود نسبت به دیگر کشورها، به جای منزوی کردن ایران، دو دشمن دیرینه خود یعنی تهران و پکن را به یکدیگر نزدیک ننموده است؟

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز 5 ژوئیه (15 تیر) امسال میلادی، مذاکره درباره همکاری های استراتژیک ایران و چین را تایید کرد. 6 روز بعد، نشریه آمریکایی نیویورک تایمز طی گزارشی بیان کرد که نسخه ای 18 صفحه ای از سند همکاری 25 ساله پیشنهادی میان ایران و چین را به دست آورده است که نشان دهنده توافق بر سر همکاری های چند جانبه راهبردی این دو کشور است.

طبق پیشنهادی که به پروژه یک کمربند-یک جاده چین مربوط است، چین قرار است 400 میلیارد دلار در بخش های بانکداری، ارتباطات و صنعت حمل و نقل سرمایه گذاری نموده و در ازای آن نفت ایران را با 32 درصد تخفیف خریداری کند.

برای هر دو کشور چین و ایران که تحت تحریم های آمریکا قرار دارند، این توافق می تواند به عنوان تلاشی هماهنگ برای تسکین فشار و مقابله به تاثیرات منفی تحریم ها در نظر گرفته گردد، بنابر این نباید انتظار داشت که برنامه های آمریکا علیه ایران و چین نتیجه مثبتی داشته باشد.

چین برای تأمین نیازهای صنعتی خود، روزانه 10 میلیون بشکه نفت خریداری می نماید و ایران می تواند به صورت بالقوه بیشترین تقاضای خود در فروش نفت را برآورده سازد. چون عرضه مداوم نفت با قیمت ثابت به چین با سیاست آمریکا که هدف آن فروپاشی مالی ایران با استفاده از تحریم مالی سخت است، مغایرت دارد.

این سند همکاری 25 ساله با پوشش دادن همکاری های دوجانبه در ابعاد مختلف به نوبه خود می تواند منشاء تحولات گسترده هم در روابط دوجانبه دو کشور و همچنین در معادلات منطقه ای و بعضا جهانی باشد به گونه ای که بعید نیست گسترده و عمیق تر شدن این همکاری ها به نقطه ای برسد که اعتراض گسترده آمریکا را نیز در پی داشته و حتی آرایش های سیاسی و مالی را در جهان تغییر دهد.

از انجایی که قرار است به زودی ملاقات سه جانبه ای میان ایران، روسیه و چین انجام گردد که اگر این ملاقاتها و توافقاتی که صورت خواهد گرفت به خوبی پیش رود، این همکاری ها ابعاد جدید دفاعی و امنیتی به خود بگیرد و همین امر هم به گونه ای دیگر معادلات جهانی را تحت تاثیر قرار دهد.

به عقیده بعضی تحلیلگران، ابتکار یک کمربند- یک جاده چین که سال 2013 توسط دولت چین پیشنهاد شد و موجب سرمایه گذاری در 68 کشور جهان از آسیا تا آفریقا و خاورمیانه شده، بزرگترین پروژه های زیربنایی و سرمایه گذاری در تاریخ است و 65 درصد از جمعیت جهان را پوشش می دهد.

به نظر نمی رسد چین هیچ قسمتی از این توافقنامه پیشنهادی را نقض کند یا روابط خود را با دیگر دولت های منطقه برهم بزند که این می تواند برای کشورهای غربی به ویژه آمریکا نگران کننده باشد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1286

به "آیا ترامپ دو دشمن دیرینه خود یعنی تهران و پکن را به یکدیگر نزدیک نکرده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ترامپ دو دشمن دیرینه خود یعنی تهران و پکن را به یکدیگر نزدیک نکرده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید