اتحادیه اروپا از اقدامات اخیر باکو و ایروان استقبال کرد

به گزارش تور ایران، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از اقدام باکو در آزادی 15 نظامی ارمنستان و اقدام ایروان در تحویل نقشه مناطق مین گذاری شده به جمهوری آذربایجان استقبال کرد.

اتحادیه اروپا از اقدامات اخیر باکو و ایروان استقبال کرد

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره تحولات اخیر در روابط جمهوری آذربایجان و ارمنستان بیانیه صادر کرد.

بنا بر گزارش دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وی در ابتدای این بیانیه اعلام نمود: اتحادیه اروپا از اقدامات ارمنستان و (جمهوری) آذربایجان استقبال می نماید اقداماتی که گرجستان آن را تسهیل کرد و به آزادی 15 فرد بازداشت شده ارمنستانی توسط (جمهوری) آذربایجان و تحویل نقشه های مناطق مین گذاری شده منجر شد.

بورل ادامه داد: اینها اقدامات مهم انسان محبت آمیز و اعتمادساز باکو و ایروان هستند که امیدواریم راه را برای همکاری بیشتر بین دو طرف باز کند و در نهایت به آزادی همه بازداشت شدگان ارمنستانی و همچنین تحویل همه نقشه های مناطق مین گذاری شده به منظور اجتناب از دریافت تلفات انسانی بیشتر بیانجامد.

وی اعلام نمود که اتحادیه اروپا و دیگر بازیگران بین المللی به طور فعال باکو و ایروان را برای حرکت به سمت انجام اقدامات مثبت در روابط دو طرف و همکاری بیشتر بین طرفین تشویق نموده اند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه نمود: ما به ترویج یک راه چاره پایدار و جامع برای حل منازعه (بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان) ادامه خواهیم داد.

بیانیه جوزپ بورل درباره تحولات اخیر در روابط باکو و ایروان در شرایطی صورت گرفته که وزارت دفاع جمهوری آذربایجان شنبه شب (دیشب) اعلام نمود که در ازای نقشه ای که محل مین های کار گذاشته شده در بخشی از منطقه مورد مناقشه قره باغ را نشان می دهد، 15 اسیر ارمنستان را تحویل داده است.

نیکول پاشینیان کفیل نخست وزیری ارمنستان البته گفت که مقام های ارمنستانی تنها بخشی از نقشه میادین مین گذاری شده را به باکو تحویل داده اند ولی آماده گفت وگوهای بیشتر هستند.

بیانیه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره تحولات اخیر در روابط جمهوری آذربایجان و ارمنستان در شرایطی صادر شده که دو کشور چندی قبل دچار تنش های مرزی شدند.

تحولات اخیر در روابط باکو و ایروان بعد از 44 روز درگیری بر سر منطقه قره باغ کوهستانی و آتش بس دو طرف صورت گرفته است. دو کشور چهارم آبان 1399 با وساطت روسیه بر سر آتش بس به توافق رسیدند. بر اساس این توافق، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان در آغ دام، کلبجر و لاچین را تخلیه کند و راستا زمینی از نخجوان به جمهوری آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات های نظامی، کریدور لاچین را (به عرض پنج کیلومتر) برای اتصال قره باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزادشده به باکو واگذار شد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1836

به "اتحادیه اروپا از اقدامات اخیر باکو و ایروان استقبال کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا از اقدامات اخیر باکو و ایروان استقبال کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید