اقتصاد آمریکا در بدترین شرایط 12 سال اخیر

به گزارش تور ایران، رشد اقتصادی فصلی آمریکا به پایین ترین سطح خود از سال 2008 رسید.

اقتصاد آمریکا در بدترین شرایط 12 سال اخیر

به گزارش گروه اقتصادی تور ایران به نقل از آسوشیتدپرس، وزارت بازرگانی آمریکا آمار رشد نهایی سه ماهه نخست امسال را گفت که بر این اساس نرخ رشد اقتصادی این کشور منفی پنج درصد اندازه گیری شده که این رقم 7.1 درصد کمتر از رشد سه ماهه قبل و 0.2 درصد کمتر از نرخ رشد پیش بینی شده قبلی بوده است.

این رشد اقتصادی که پایین ترین رشد فصلی از سه ماهه چهارم سال 2008 تا به امروز بوده است، احتمالا بسیار بهتر از رشد سه ماهه دوم سال خواهد بود؛ چرا که تنها دو هفته از تعطیلی های سراسری و قرنطینه در این دوره اتفاق افتاده و اقتصاددانان انتظار دارند رشد اقتصادی در سه ماهه دوم که دوره اوج قرنطینه بوده است به منفی 30 درصد برسد.

دفتر کنترل بودجه کنگره آمریکا پیش بینی کرده است از نیمه دوم امسال عملکرد اقتصادی آمریکا به مدار مثبت بازگردد؛ تا جایی که رشد 21.5 درصدی در سه ماهه سوم و 10.4 درصدی در سه ماهه پایانی سال برای این کشور پیش بینی شده است.

لیدیا بوسور، کارشناس مسائل اقتصادی در موسسه آکسفورد اکونومیکس گفت: با تداوم سرعت بالای شیوع کووید-19 در آمریکا، ریسک ها بر سر راه اقتصاد کماکان در سطح بالایی باقی مانده اند. من یادم نیست مشابه چنین شرایطی را قبلا تجربه کرده باشیم و ممکن است این شرایط برای مدتی طولانی ادامه پیدا کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده حساب ویژه ای بر روی مسائل اقتصادی باز کرده و وعده داده است اقتصاد این کشور قوی تر از قبل به دوران شکوفایی خود بازگردد. تا پیش از بحران کرونا اقتصاد آمریکا یازده سال متوالی رشد مثبت را تجربه کرده بود.

متوسط رشد اقتصادی فصلی آمریکا در بازه زمانی 1947 تا 2019 معادل 3.21 درصد بوده است که بالاترین رشد ثبت شده مربوط به رشد 16.7 درصدی سه ماهه نخست سال 1967 و کمترین رشد ثبت شده نیز مربوط به سه ماهه نخست سال 1958 با منفی 10 درصد بوده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1233

به "اقتصاد آمریکا در بدترین شرایط 12 سال اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد آمریکا در بدترین شرایط 12 سال اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید