انعطاف پذیری میادین میوه یک ضرورت است

به گزارش تور ایران، شهر: وزیر جهاد کشاورزی به ضرورت انعطاف پذیری میادین میوه و تره بار اشاره کرد و گفت: وقتی اتفاقی در کشور رخ می دهد میادین باید جایگاه خود را پیدا و به توازن بازار کمک کنند.

انعطاف پذیری میادین میوه یک ضرورت است

به گزارش خبرنگار شهر، کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی در آیین افتتاح و بهره برداری از پروژه های سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران که صبح امروز-شنبه 9 اسفند 1399- برگزار شد، از افزایش تولید محصولات کشاورزی به 130 میلیون تن خبر داد و گفت: در بخش باغبانی هم هیچ مسئله ای وجود ندارد و درواقع با بیش بود روبرو هستیم، به طوری که در بخش میوه و سایر محصولات زراعتی و کشاورزی به جز بذر دانه های روغنی با یک قیمت گذاری خودکفا خواهیم شد و در بخش محصولات پروتئینی هم 16 میلیون تن، محصول تولید می شود.

او با بیان اینکه بخش کشاورزی، تولید محور شده است، توضیح داد: برای ایجاد محصول، رویکرد ما کشاورزی مبتنی بر بازار است، زنجیره عرضه به این معناست که پیش از آنکه کشاورز بخواهد محصولی بکارد و تا پیش از مصرف نهایی، تمام حلقه های این میان متناسب و هم وزن دیده شده باشد. درواقع زمانی که خریدی انجام می شود، کشاورز هم سهمی در فیش نهایی مصرف کننده داشته باشد که البته امروز این سهم بسیار کم رنگ است.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی؛ تمام دنیا به دنبال افزایش سهم کشاورزان هستند و در برخی کشورها این سهم به 50 درصد رسیده است، این همان کشاورزی مبتنی بر بازار است. رویکرد وزارت جهاد کشاورزی هم افزایش سهم کشاورزان از مبلغ نهایی است که مصرف کنندگان پرداخت می کنند.

خاوازی برخی انتقادها درباره سلامت محصولات کشاورزی را وارد ندانست و توضیح داد: کشاورزی ایران به گونه ای است که سلامت ترین محصولات را در اختیار شهروندان قرار می دهد؛ چرا که کود شیمیایی مورد استفاده در کشاورزی ایران به مراتب از متوسط دنیای پایین تر است، از نظر آفت کش ها و باقی مانده عناصر هم کمترین میزان را داراست.

او با بیان اینکه کیفیت محصولات کشاورزی به اندازه و رنگ نیست، ادامه داد: به گروهی از کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی، ماموریت داده شده تا به صورت رندوم بازار را کنترل کنند و در پایان سال گزارش کاملی از کیفیت محصولات به شهروندان ارایه خواهد شد. البته بدمصرفی مانند تمام بخش های دیگر کشور در خانواده در کشاورزی ما هم به میزان خیلی کم وجود دارد.

وزیر جهاد کشاورزی، میادین میوه و تره بار را پناهگاه اقشار آسیب پذیر جامعه بیان نمود و گفت: اگر شهرداری و سایر بخش ها کمک کنند در بخش نخست می توان همه را به خرید از میادین ترغیب کرد و در بخش دوم وزارت جهاد کشاورزی هم کمک می کند که به اندازه کافی محصول وارد میادین شود اما؛ جای یک عده در میادین میوه و تره بار خالیست. نگاه ما در سازمان نگاه مصرف کننده است اما تولید کننده هم باید جای خود را در این مکان پیدا کند.

آنطور که خاوازی گفته است: در کشور تولیدکنندگان خوبی به خصوص در بخش محصولات پروتئینی هستند که اگر به آنان اجازه داشتن غرفه برای عرضه مستقیم کالا در میادین داده شود؛ بدون آنکه معادلات بازار به هم بریزد تاثیر زیادی در خدمت رسانی بهتر به شهروندان خواهد داشت.

او به انعطاف پذیری میادین میوه و تره بار اشاره کرد و گفت: وقتی اتفاقی در کشور رخ می دهد میادین باید جایگاه خود را پیدا کنند، مثلا در مسایلی درباره محصولات پروتئینی فقط دو غرفه در میادین وجود دارد در صورتی که باید تعداد غرفه های عرضه کننده محصولات پروتئینی بیشتر از این میزان باشد. یا در مورد دیگری، 500 تا 600 هزار تن پیاز مازاد در کشور وجود دارد، همین عدد برای گوجه فرنگی در ماه های پیش رو ایجاد خواهد شد. در این مواقع میادین کمک زیادی می تواند به توازن بازار کند.

وزیر جهاد کشاورزی با ابزار امیدواری نسبت به افزایش توجه بیشتر مدیران شهری به محصولات پروتئینی افزایش پیدا کند، خواستار امضای تفاهم نامه برای ایجاد بارانداز بزرگ محصولات پروتئینی در شرق، غرب و در جنوب شرقی تهران شد.

خاوازی همچنین از آغاز انجام تست انسانی واکسن کرونا تولید داخل کشور خبر داد و گفت: از دو واکسن ایرانی یکی توسط در ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به عنوان واکسن تولید داخل آزمایشات خود را آغاز کرده بود فردا از سوی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی وارد آزمایشات انسانی می شود. این واکسن از پیشرفته ترین پلترفرم های دنیا است ضمن اینکه در بخشی از این تکنولوژی که تزریق استنشاق است و در بینی تزریق می شود بلافاصله میتوان ماسک را برداشت.

به گزارش شهر، صبح امروز، هشت بازار جدید میوه و تره بار در پنج پهنه شمالی، جنوبی، غربی، شرقی و مرکزی پایتخت با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی و بخری اعضای شورای شهر و مدیران شهری افتتاح شد. علاوه بر این هشت بازار، یک خوابگاه کارگری و ساختمان متمرکز ستادی این سازمان نیز همزمان به بهره برداری رسید.

خبرنگار: فریبا رحمانی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1658

به "انعطاف پذیری میادین میوه یک ضرورت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انعطاف پذیری میادین میوه یک ضرورت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید