بازار بی رونق میوه در روزهای کرونایی

به گزارش تور ایران، کرونا روی خیلی چیزها تاثیر گذاشته، از جمله بازار میوه که دروان بی رونقی خود را می گذراند.

بازار بی رونق میوه در روزهای کرونایی

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، بازار میوه در آستانه شب عید، روزهای نسبتاً آرامی را پشت سر می گذارد و جز بعضی اقلام، قیمت سایر میوه ها و صیفی جات با نوسانات جزئی همراه است.

طی روزهای اخیر به دلیل شیوع کرونا در کشور و شایعه شدن تأثیر ویتامین ث بر جلوگیری از این بیماری تقاضا برای مرکبات افزایش یافته ضمن اینکه شیوع ویروس کرونا مصرف زنجبیل را نیز بالا برده و قیمت این محصول را حتی به بیش از 100 هزارتومان در هرکیلوگرم رسانده است.

با این حال مسئولان و فعالان اتحادیه های میوه و تره بار معتقدند بازار میوه طی روزهای اخیر در رکود بسر می برد و با وجود آنکه طبق اعلام مسئولان دولتی حدود 35 هزارتن پرتقال و حدود 25 هزارتن سیب درختی برای شب عید ذخیره شده، فعالان صنعت میوه معتقدند سال جاری با توجه به فراوانی فراوری و عرضه میوه و همچنین شرایط ایجاد شده به دلیل شیوع کرونا نیازی به تنظیم بازار میوه شب عید نیست و نگرانی ها به جای کمبود میوه، به سمت نگرانی از فاسد شدن فراوریات کشاورزان و باغداران معطوف شده است.

در همین زمینه، اکبر یاوری، عضو هیأت رئیسه اتحادیه بارفروشان در تبادل نظر با خبرنگار مهر با بیان اینکه تغییر خاصی در قیمت میوه طی روزهای اخیر اتفاق نیفتاده است، گفت: سال جاری فراوری و عرضه سیب درختی و پرتقال به وفور انجام شده و مسئله ای در این زمینه نداریم.

وی توضیح داد: تقاضا برای مرکبات به دلیل شیوع ویروس کرونا و مطرح شدن بحث تأثیر ویتامین ث در جلوگیری از این بیماری، افزایش یافته است و این مساله باعث نوساناتی در نرخ این محصولات شد که این نوسانات بسیار جزئی بوده است.

یاوری قیمت هرکیلوگرم پرتقال شمال را در میدان مرکزی میوه و تره بار بین 3 تا 5.5 هزارتومان عنوان نمود و اضافه نمود: قیمت هرکیلوگرم پرتقال جنوب نیز بین 7 تا 10 هزارتومان است.

  • قیمت موز به کیلویی 18 هزارتومان رسید

این فعال بخش خصوصی با اشاره به ذخیره سازی میوه شب عید از سوی وزارت صمت گفت: باتوجه به شرایط موجود نیازی به ذخیره سازی در این حوزه نبود اما دولت این کار را انجام داده و برای استان تهران حدود 4 هزارتن پرتقال و حدود 3 هزارتن سیب درختی ذخیره شده است.

یاوری با اشاره به ایجاد رکود در بازار میوه طی روزهای اخیر اضافه نمود: به همین دلیل، بعضی ماشین های حمل میوه حدود دو الی سه روز زمان می برد تا بارشان تخلیه گردد.

وی با بیان اینکه طی روزهای اخیر قیمت پیاز به دلیل صادرات افزایش یافته است، گفت: قیمت این محصول نیز طی دو روز گذشته از 10 هزارتومان به 6 هزارتومان کاهش یافته است و دلیل این افزایش قیمت نیز صادرات به عراق بود چون مرز بین ترکیه و عراق بسته شده و عراقی ها پیاز مورد نیازشان را از کشور ما تأمین می نمایند.

یاوری ادامه داد: اگر این صادرات انجام نمی شد قیمت پیاز با توجه به شرایط فراوری آن باید در حدود 3 هزارتومان بود.

وی همچنین با اشاره به افزایش قیمت موز به 18 هزارتومان گفت: موز، آناناس، انبه و نارگیل 4 محصول وارداتی هستند که قیمت آنها تابع نرخ دلار و شرایط واردات است ضمن اینکه موزهای وارداتی به کشور اکوادوری هستند که از آنجا وارد ترکیه و از ترکیه وارد ایران می شوند به دلیل بسته شدن مرز ایران و ترکیه قیمت این میوه به کیلویی 18 هزارتومان رسیده است.

یاوری با بیان اینکه زنجبیل نیز محصولی وارداتی است که در بعضی فصول وارد می گردد، اضافه نمود: این محصول قبلاً از چین وارد می شد اخیراً از هندوستان نیز وارد می گردد با شیوع کرونا قیمت این محصول افزایش زیادی پیدا کرد که در پی این مساله برای آن در میدان مرکزی نرخ مصوب 50 هزارتومان و در مراکز خرده فروشی سطح شهر هرکیلوگرم 60 هزارتومان مشخص شد و اگر کسی در سطح شهر زنجبیل را گران تر از این نرخ عرضه کند دچار تخلف شده است.

  • نگران زیان کشاورزان و فساد محصولات هستیم

وی توضیح داد: با توجه به شرایط موجود بازار آرامی را برای شب عید پیش بینی می کنیم و بسیار نگران باغداران و کشاورزان هستیم که مبادا محصول روی دستشان بماند و خیلی از بارها در سردخانه ها فاسد و دور ریز گردد.

  • ‬نگران رکود تقاضا هستیم

همچنین در این زمینه، جواد باقری، عضو اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در تبادل نظر با خبرنگار مهر با اشاره به تأثیر شیوع ویروس کرونا بر بازار میوه و تره بار اظهارداشت: شیوع کرونا منجر به ایجاد رکود در بازار میوه و تره بار شده و قیمت میوه هایی مانند پرتقال، سیب درختی، کیوی و خیار که هر سال در چنین فصلی افزایش پیدا می کرد، هم اکنون ثابت مانده است.

  • قیمت موز بزودی کاهش می یابد

این مقام مسئول با بیان اینکه قیمت هرکیلوگرم پرتقال هم اکنون بین 4 تا 5 هزارتومان است، اضافه نمود: به عنوان مثال قیمت این محصول در حال حاضر با توجه به اینکه نزدیک عید می شویم باید به حدود 7 هزارتومان می بود و هفته آینده به 8 هزارتومان می رسید، اما با توجه به شرایطی که ایجاد شده، ثابت مانده است.

وی ادامه داد: با ادامه فرایند فعلی، پیش بینی می کنیم که مانند هر سال شب عید نداشته باشیم و به همین جهت قیمت ها نیز افزایش چندانی نخواهد داشت.

اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی نیز با بیان اینکه 50 درصد موز کشور از ترکیه وارد می گردد، گفت: با بسته شدن مرزها به خاطر شیوع کرونا موز وارد نشد در نتیجه قیمت آن افزایش یافت، اما از روزهای آینده موز از بندرعباس و چابهار به بازار ترزیق خواهد شد و قیمت آن به تعادل خواهد رسید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1014

به "بازار بی رونق میوه در روزهای کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار بی رونق میوه در روزهای کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید