ترجمه دانشنامه دین بریل در قم رونمایی شد

به گزارش تور ایران، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در قم، آئین رونمایی از ترجمه دانشنامه دین بریل در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب قم با حضور مصطفی جعفرطیاری، قائم مقام رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب، مهدی فرمانیان، معاون پژوهشی، جعفر فخرآذر، مدیر روابط عمومی، مهدی لک زایی، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب و سرویراستار ترجمه دانشنامه دین بریل و جمعی از استادان و پژوهشگران رونمایی شد.

ترجمه دانشنامه دین بریل در قم رونمایی شد

در ابتدای این آئین مجری و کارشناس برنامه با بیان اینکه دانشگاه ادیان و مذاهب به اذعان هیئت های خارجی که از این مرکز بازدید داشته اند و کارشناسان داخلی مرکزی پیشرو و تخصصی در حیطه ادیان و مذاهب است، گفت: ثمره علمی اساتید این دانشگاه انتشار 400 صد عنوان کتاب است که هرکدام در قلمرو علمی خود منحصربه فرد هستند و تاثیر خاصی در بحث ادیان و مذاهب بجا گذاشتند.

مهدی فرمانیان، معاون پژوهشی دانشگاه ادیان و مذاهب ضمن تبریک میلاد پیامبر و امام جعفر صادق (ع) و تبریک هفته وحدت بیان نمود: در ابتدا می خواهم از دکتر جاودان که این دانشنامه در دوره ایشان به سامان رسید و بعد از هفت هشت سال زحمت، منتشر شد تشکر کنم و همچنین از مدیر انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی دکتر انصاری، مدیر انتشارات طه و آقای محمدی مدیر انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب تقدیر بعمل آورم که در چاپ این کتاب ما را کمک دادند.

علم دین در کشور ما علمی ناشناخته نیست

مهدی لک زایی، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب و سرویراستار کتاب بیان نمود: علم دین، در کشور ما علمی ناشناخته نیست و هر سال بر این رشته اضافه نموده می گردد. شمار کتاب های چاپ شده از نظر کمّی، قابل قبول اما از نظر کیفی با هدف نهایی فاصله ای داریم که برای جبران این ضعف باید کوشش بیشتری انجام دهیم.

وی ادامه داد: با در نظر دریافت این نکته که باید به آینده این رشته و تاثیر آن به زندگی باور داشته باشیم باید کارها را به شکلی سامان دهیم تا نیروی متخصص در سطح دنیا در این زمینه بیندیشند.

لک زایی اضافه نمود: در حال حاضر حضور جدی در این زمینه در دنیا نداریم، درحالی که ایرانیان در گذشته جزو سرآمدان این رشته به شمار می رفتند. این عقب ماندگی را با چاپ آثار و مقاله های متعدد می توان جبران کرد. ترجمه در این میان پلی میان بر برای جبران عقب افتادگی هاست.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب اضافه نمود: دانشگاه ادیان در این فرآیند خوش درخشیده است. دانشگاه با رویکرد علمی کتاب های چاپ شده را در چشم انداز مخاطب قرار می دهد که قبلاً در ایران وجود نداشت و این خلأ با حمایت دانشگاه ادیان در تاریخ ایران ثبت شد.

وی اضافه نمود: سهم دانشگاه ادیان در تعمیق مطالعات ادیان بی بدیل است و قابل مقایسه با انتشارات ها و نهادهای علمی دیگر کشور نیست. دانشگاه تا به امروز درباره ادیان مختلف دنیا، چندین کتاب را به چاپ رسانده است.

لک زایی با اشاره به اینکه همکاری ادیان بهتر از رجال سیاسی به خواست امنیت و صلح دنیای عمل می پوشاند، گفت: امروز وقت آن رسیده است که جامعه، زمینه و زمانه خود را بسنجیم و صندلی خود را در ضیافت مدرنیته پیدا کنیم. باید کردار و گفتار خود را به تعادل نزدیک کنیم چراکه درحال گذار از محدودیت های قومی قبیله ای به سوی فرهنگ دنیای هستیم، بنابراین جولانی برای حضور تعصبات قومی قبیله ای وجود ندارد وگرنه از منظر جامعه دنیای دور خواهیم شد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در گذشته میان ادیان مختلف، خصومت بیشتر از گفت وگو بود اما اینک، ضروری است از خود بپرسیم آیا این شرایط طبیعی جوامع بشری است؟ آیا هنوز گزینه این یا آن دین چنبره ذهن آدمی را گرفته است یا می توانید به گزینه هم این یا آن دین هم بیندیشیم. هیچ دینی نباید خود را معیار اخلاق، فلسفه و هنر بداند و آن ها را تحت اختیار خود قرار دهد.

در خاتمه این مراسم از مهدی لک زایی، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب و سرویراستار ترجمه دانشنامه دین بریل و جاودان برای حمایت ها و کوشش در ترجمه دانشنامه دین بریلتقدیر به عمل آمد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1442

به "ترجمه دانشنامه دین بریل در قم رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترجمه دانشنامه دین بریل در قم رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید