تشریح پرمصرف ترین و پرهزینه ترین خدمات آزمایشگاهی در شش ماهه اول سال جاری

به گزارش تور ایران، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران پرمصرف تربن و پرهزینه ترین خدمات آزمایشگاهی در شش ماهه اول سال جاری را تشریح کرد.

تشریح پرمصرف ترین و پرهزینه ترین خدمات آزمایشگاهی در شش ماهه اول سال جاری

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از آی هینا؛ محمد مهدی ناصحی به پرمصرف تربن خدمات آزمایشگاهی در شش ماهه اول سال جاری اشاره کرد و افزود: آزمایش CBC ، اندازه گیری کمی گلوکز، کراتینین، اوره، تری گلیسیرید، کلسترول، TSH و آزمایش کامل ادرار از پرمصرف ترین خدمات آزمایشگاهی هستند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: اندازه گیری کمی TSH ، آزمایش CBC ، اندازه گیری کمی ویتامین D ، انداره گیری کمی فریتین ، اندازه گیری کمی هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1c) در خون ، اندازه گیری کمی تری گلیسیرید ، اندازه گیری کمی T4، اندازه گیری کمی کراتینین و اندازه گیری کمی PSA پرهزینه ترین خدمات آزمایشگاهی را شامل می شوند.

وی با اشاره به اینکه به نظر می رسد می توان به جای برخی آزمایش ها که کمتر مورد نیاز مردم است، آزمایش های غربالگری که می تواند از ایجاد بیماری ژنتیکی در افراد پیشگیری کند را جایگزین کرد، افزود: در واقع باید رویکرد سازمان های بیمه گر به سمت پیشگیری برود تا بتوان از بروز بیماری ها جلوگیری کرد.

ناصحی گفت: تعریف و تدوین راهنماهای بالینی از سوی وزارت بهداشت به منظور جلوگیری از هزینه های غیرضروری بوده است. البته هنوز این موارد در بخش آزمایشگاه ها به صورت صد در صد پیاده سازی نشده است. راهنماهای بالینی منجر به کاهش خدمات نمی شود، بلکه خدمات را منطقی می کند. یعنی با اجرای راهنماهای بالینی، سلامت بیمار به خطر نمی افتد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران افزود: شرایط بودجه ای سازمان بیمه سلامت به شکلی است که نمی توانیم پوشش های جدیدی ایجاد کنیم و از لحاظ قانونی باید منابع هر پوشش جدید را در نظر بگیریم، اما اگر غربالگری ها راه اندازی شود، در زمینه برخی بیماری ها با کاهش هزینه روبرو می شویم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1453

به "تشریح پرمصرف ترین و پرهزینه ترین خدمات آزمایشگاهی در شش ماهه اول سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح پرمصرف ترین و پرهزینه ترین خدمات آزمایشگاهی در شش ماهه اول سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید