دونالد ترامپ واپسین روز های قدرت را چگونه می گذراند؟

به گزارش تور ایران، تارا مک کلوی- گزارشگر کاخ سفید بی بی سی: چرا از دونالد ترامپ هیچ صدایی به گوش نمی رسد؟ او عاشق حضور در صحنه است، اما دو هفته است که در کاخ سفید پناه گرفته است. رئیس جمهور آمریکا چگونه دارد هفته های پایانی قدرت را سپری می کند؟

دونالد ترامپ واپسین روز های قدرت را چگونه می گذراند؟

یک تفنگدار دریایی با دستکش سفید و ماسک سیاه، کنار ورودی ضلع غربی کاخ سفید نگهبانی می داد، رئیس جمهور در دفتر کارش بود.

با این حال سر ترامپ سرگرم کار هایی نبود که رئیس جمهور ها معمولا در این مقطع از دوره ریاست جمهوری می کنند. چهار سال پیش او به اتاق بیضی رفت تا به راهنمایی های باراک اوباما که قرار بود بزودی جایش را بگیرد، گوش کند.

اما ترامپ آنطور که توییت هایش نشان می دهند در عوض دارد جوش انتخابات را می زند و تلویزیون نگاه می کند. روز های عزلت نشینی نسبی بعد از انتخابات، تفاوت زیادی با کار های او پیش از روز رای گیری دارد.

در آن زمان مرتب در سفر بود. در یک روز به چهار ایالت رفت. در همایش های انتخاباتی سخنرانی کرد و تقریبا همیشه در تلویزیون دیده می شد. اتفاقا خیلی وقت ها با طنز به عزلت نشینی جو بایدن، رقیب دمکراتش، اشاره می کرد و به او لقب جوی زیرزمین داده بود.

اما وقتی که جو بایدن پیروز انتخابات اعلام شد، دونالد ترامپ در کاخ سفید پناه گرفته و فقط چند بار جلوی دوربین ظاهر شده است؛ در گورستان ملی آرلینگتون، در کنفرانس خبری کاخ سفید درباره کرونا که به هیچ پرسشی پاسخ نداد، جمعه یک سخنرانی کوتاه برای اعلام سیاست جدید قیمت گذاری دارو کرد و در نشست مجازی سران آسیا-اقیانوسیه شرکت کرد.

البته او شنبه هفته پیش نتوانست جلوی خود را بگیرد و از ماشین برای هوادارانش که برای اعتراض به نتیجه انتخابات به واشنگتن آمده بودند دست تکان داد. او هر آخر هفته برای گلف بازی کردن به ویرجینیا می رود، جایی که در آن احساس آرامش و محبوبیت می کند.

با این حال، گوشه نشینی اقای ترامپ به این معنی نیست که سرش شلوغ نبوده است. او از نزدیک شبکه خبری یک آمریکا را دنبال می کند، تلویزیون کابلی محافظه کاری که برای تئوری های توطئه اش معروف است.

دونالد ترامپ وزیر دفاع، مارک اسپر را اخراج کرد

بجز این ها ترامپ عده ای را هم اخراج کرده است؛ مارک اسپر وزیر دفاع که حاضر نشد به پیشنهاد رئیس جمهور برای اعزام ارتش برای مهار اعتراض های تابستان عمل کند و کریستوفر کربز، یکی از مقام های امنیت سایبری که ادعاهایش درباره تقلب انتخاباتی را رد کرد.

ترامپ بعضی سیاست ها را هم تغییر داده است مثل کاهش تعداد سربازان آمریکایی مستقر در عراق و افغانستان.

این اقدامات که در پشت در های بسته کاخ سفید انجام گرفته اند، تاثیری طولانی مدت بر آمریکا و بقیه دنیا می گذارند و قطعا کار بایدن را بعد از دریافت زمام امور در ماه ژانویه پیچیده تر می کنند.

مسائل پرسر وصدا به کنار، رئیس جمهور مشغول بررسی کار های وکیلانش هم هست که بدون موفقیت قابل توجهی نتیجه انتخابات را به چالش می کشند. کسانی که او را می شناسند می گویند که دلیل حاضر نشدنش در انظار عمومی همین است.

کرت ولکر کننده سابق رئیس جمهور در امور اوکراین که بعدا در جریان استیضاح وی در کنگره شهادت داد می گوید: او دارد سعی می کند به دعوا های حقوقی فرصت دهد فرایند خود را طی کنند.

همزمان با ادامه این چالش های حقوقی، ترامپ دشمنان خود، چپ های رادیکال حزب دموکرات را به دستکاری در انتخابات و دیگر مسائل متهم کرده که بازتابی است از سبک ریاست جمهوریش.

ولکر به این نکته اشاره می کند که مسائل برای رئیس جمهور شخصی هستند. او جلساتش با ترامپ را در ضلع غربی به یاد می آورد -در باره سیاست آمریکا در اوکراین و موضوعات دیگر- و می گوید او طوری حرف می زد که انگار همه می خواهند چوب لای چرخش بگذارند: می گفت می خواهند مرا زمین بزنند، اما معلوم نبود این آنها کیستند. او احساس می کند دارد برای اعتقاداتش مبارزه می کند و بقیه دارند علیه اش توطئه می کنند.

در هفته های اخیر، منتقدان رئیس جمهور از عدم همکاری او با فرایند انتقال قدرت شوکه شده اند. لارنس کورب معاون وزیر دفاع در دولت رونالد ریگان می گوید شرایطی که پیش روی ماست واقعا دردناک است. او خود را بالاتر از مردم آمریکا قرار داده است. حتی اگر نتیجه انتخابات را قبول نداشته باشد باید آدم های بایدن را از شرایط مطلع کند تا برای تحویل دریافت قدرت آماده شوند..

اما هواداران رئیس جمهور با او همدردی می کنند. در سراسر آمریکا میلیون ها نفر عقایدی مشابه او دارند. یک نظرسنجی نشان می دهد که حدود 75 درصد جمهوری خواهان به پیروزی بایدن در انتخابات شک دارند.

در این میان بسیاری از کسانی که در کاخ سفید کار می کنند سرنوشت خود را پذیرفته اند و دارند برای دولت جدید آماده می شوند. میز ها در ضلع غربی تمیز و مرتبند. روی بعضی میز ها و کشو های آن ها کاملا خالی شده اند.

یکی از کارمندان هنگام خروج از کاخ سفید تابلوی اعلاناتی همراه خود داشت که یاداداشت هایی به آن سوزن شده بودند، یکی دیگر هم جعبه شکلات. یکی هم که داشت با عجله از کنارم رد می شد گفت مهمانی خداحافظی بود.

یکی از کارمندان سابق کاخ سفید که کارشناس مسائل خارجی است و هنوز برای دولت کار می کند به من گفت که خود و همکارانش صرفا منتظر نشسته اند: کار خاصی نمانده است، فقط باید منتظر باشیم که قصه به سر برسد.

منبع: فرارو
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1478

به "دونالد ترامپ واپسین روز های قدرت را چگونه می گذراند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دونالد ترامپ واپسین روز های قدرت را چگونه می گذراند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید