مسائل تنفسی در نوزادان

به گزارش تور ایران، مسائل تنفسی در نوزادان می تواند موجب بی خوابی شبانه هم نوزاد و هم والدین شود. ادامه مطلب را بخوانید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مسائل تنفسی در نوزادان

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

مسائل تنفسی در نوزادان می تواند موجب بی خوابی شبانه هم نوزاد و هم والدین گردد. ادامه مطلب را بخوانید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مسائل تنفسی در نوزادان در چند هفته اول پس از زایمان شایع می باشد. دلایل متعددی برای این بیماری وجود دارد و همه آنها ممکن است پیامدهای جدی به همراه نداشته باشند. اگر چه اغلب مسائل تنفسی با عملکرد ریه همراه بوده، دلایل بسیار دیگری وجود دارند که می توانند اوقات سختی را به هنگام تنفس برای بچه ها بوجود آورند. بیشتر مسائل تنفسی در نوزادان با رسیدن کودک به سن سه سالگی فروکش می نمایند.

مسائل تنفسی

مسائل تنفسی در نوزادان در نتیجه اختلال در عملکرد برخی اندام ها مانند مغز، قلب، ریه ها و غیره می باشد. این امر یا به علت تحت تکامل بودن آن اندام است و یا ممکن است در نتیجه چندین تروما باشد.

آسم

آسم یک بیماری مزمن تنفسی است، که در آمریکا حدوداً از هر 10 کودک، یک نفر را تحت تأثیر قرار می دهد. این اختلال در کشورهای پیشرفته، شایع تر می باشد. با این حال، درمان آسم در نوزادان کار مسئله ای است به این علت که علائم حقیقی آسم تنها پس از سه سالگی خود را نشان می دهند. اگرچه، خس خس نشانه مهم آسم به تعداد می رود، اما کودک شما ممکن لزوماً بخاطر داشتن خس خس، آسم نداشته باشد. بسیاری از مسائل تنفسی در نوزادان علائمی مشابه با آسم دارند، از اینرو تشخیص و درمان زود هنگام آسم بسیار سخت است.

آپنه نوزادان نارس

این شرایط عمدتاً در نوزادانی مشاهده می گردد که پیش از هفته 37 حاملگی متولد می شوند. این اختلال در نوزادان کم وزن بیشتر شایع است. حدود 82% از نوزادان نارس با وزن حدود 2 پوند (تقریباً 907 گرم) به احتمال زیاد از این اختلال رنج می برند، بر خلاف 25% نوزادانی که با وزن بالای 5 پوند (268ر2 کیلوگرم) به دنیا می آیند. آپنه (ایست موقتی تنفس) نوزادان نارس در نتیجه سیستم عصبی تحت تکامل نوزاد می باشد. سیستم عصبی به طور کامل عمل نکرده و قادر به کنترل الگوی تنفس در نوزاد نیست. آپنه نوزادان نارس با رسیدن کودک به هفته 42 به خودی خود فروکش می نماید.

آپنه خواب

درست همانند بزرگسالان، نوزادان هم با مشکل آپنه خواب روبرو هستند. این امر عمدتاً به علت وجود انسداد یا گرفتگی در مجاری هوایی رخ می دهد. ناتوانی مغز در کنترل الگوی تنفس علت دیگری برای آپنه خواب است. گاهی اوقات، هر دو این دلایل می توانند با هم وجود داشته باشند و می توانند موجب ایجاد مسائل تنفسی برای فرزندتان شوند. اگرچه، داشتن یک الگوی تنفسی نامنظم در نوزادان امری است طبیعی، اما نوزادانی که دچار آپنه خواب هستند، هر 20 ثانیه تنفسشان متوقف می گردد. به این علت که مغز آنها در فرستان پیام به بدن جهت تنفس ناتوان است.

سایر بیماری ها

گرفتگی بینی در چند هفته اول پس از تولد برای نوزادان امری عادی است. این شرایط اغلب به تراکم سینه یا مسدود ساختن راه هوایی با خلط منجر می گردد. و قطعاً می تواند به مسائل تنفسی در نوزادان بیانجامد. راه های هوایی در نوزادان کوچک بوده و چنانچه این راه های هوایی با مخاط مسدود شوند، آنگاه کودک قطعاً دچار اشکال در حین تنفس خواهد شد. سرماخوردگی و آنفولانزا دیگر دلایل مسئول در مسائل تنفسی هستند.

مسائل تنفسی در نوزادان توجه و مراقبت شدید والدین را می طلبد. ضرورت دارد که نظارت دقیقی بر الگوی تنفسی نوزاد خود داشته و همچنین مراقب کوچکترین تغییرات رفتاری نوزاد خود باشید. آبی، کبود یا خاکستری شدن پوست بایستی بلافاصله به پزشک اطفال گزارش گردد. به طور مشابه، مراقب بروز خفگی به هنگام گریه و یا تغذیه نوزاد خود باشید. در صورت بروز هرکدام از این موارد، بدون درنگ با پزشک خود مشورت کرده تا علت زمینه ای هرگونه مشکل تنفسی تشخیص داده گردد.

منبع: راسخون
انتشار: 26 مهر 1400 بروزرسانی: 26 مهر 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1975

به "مسائل تنفسی در نوزادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل تنفسی در نوزادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید