نکاتی برای جاماندگان سهام عدالت

به گزارش تور ایران، تهران (پانا) - هنوز 49 میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت، منتظر تعیین تکلیف شرایط سهام خود هستند. اما مجلس وعده داده که 20 میلیون نفر جامانده سهام عدالت، سال آینده مشمول سهام عدالت شوند. اما جاماندگان سهام عدالت چه کسانی هستند؟

نکاتی برای جاماندگان سهام عدالت

به گزارش تجارت نیوز، بیش از یک سال است که دارندگان سهام عدالت منتظر فروش سهام عدالت خود هستند. اما امکان آن فراهم نیست. در این میان برخی هنوز معترضند که چرا مشمول سهام عدالت نشده اند و منتظرند سال آینده برگه سهام عدالت را دریافت کنند.

بودجه جاماندگان سهام عدالت چه شد؟

اگرچه به نظر می رسد در بودجه سال 1401 هیچ اعتباری برای جاماندگان سهام عدالت وجود ندارد اما سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت گفته نیازی به تامین منابع در بودجه نیست و منابع مورد نیاز در اختیار دولت واقع شده است.

البته مروری بر شرایط واگذاری و فروش سهام شرکت های دولتی نشان می دهد که دولت منابع لازم برای سهامداران کنونی را هم ندارد چه برسد به پرداخت سهام عدالت به مشمولان نو. اما مجلس و دولت فعلی مدام تاکید می کنند که سهام عدالت جاماندگان در سال آینده مشخص تکلیف می شود.

جاماندگان سهام عدالت منتظر باشند!

علی اکبر حیدری، سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت گفته: پرداخت سهام عدالت به جاماندگان در برنامه دولت نو هست و ما هم پیگیر این موضوع هستیم که این ماجرا زودتر مشخص تکلیف شود.

او گفته احتمالا نیازی به مشخص منابعی برای این موضوع در بودجه نباشد، زیرا منابع قابل توجهی از سهام عدالت در سال های گذشته کسر شده و در قالب سهام بازگشت شده به دولت موجود است و اگر همان سهام در قالب انتقال سیستمی انجام شود، می توان از آن برای جاماندگان استفاده کرد.

سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی گفته قبلا هم کمیسیون اقتصادی اعلام کرده بود که این موضوع تا خاتمه امسال مشخص تکلیف خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه ترتیباتی برای تخصیص سهام عدالت به 20 میلیون نفر معادل ارزش فعلی سهامداران عدالت وجود دارد، اظهار کرد: در مجموعه بخش مردمی سهام عدالت منابعی شناسایی شده است و اماده ایم در جلسات کارشناسی با دستگاه های دولتی این منابع را اعلام کنیم. البته از بیان عمومی آن معذور هستم اما این منابع جدا از 47 درصد منابع بازپس گرفته شده است.

مشمولان نو سهام عدالت چه کسانی هستند؟

دو گروه در دسته جاماندگان سهام عدالت قرار دارند، اول گروهی که سهام عدالت برای آنها صادر شده اما دعوت نامه به دست آنها نرسیده یا اینکه دعوت نامه را گرفته اند اما مراحل قانونی را طی نکرده اند. مجموع این افراد چهار میلیون نفر هستند.

اما گروه دوم کسانی هستند که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آنها را جزو شش دهک پایین درآمدی شناسایی کرده اما مشمول سهام عدالت نشده اند.

تعداد این گروه، 16 میلیون نفر است که بخش مهمی از آنها مشمولین نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد و بهزیستی، روستانشینان، کارگران شاغل در کارخانه ها، کارگران تحت پوشش تامین اجتماعی و کارگران فصلی و ساختمانی هستند.

بر این اساس علاوه بر 49 میلیون نفری که سهام عدالت گرفته اند، حدود 20 میلیون نفر هم مشمول سهام عدالت هستند. اما جامانده اند.

این افراد احتمالا سال آینده بتوانند برگه سهام عدالت را دریافت کنند. اما اینکه این 69 میلیون نفر چه زمانی بتوانند سهام عدالت خود را نقد کنند، سوالی است که به نظر می رسد دولت هم جواب آن را نمی داند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 2133

به "نکاتی برای جاماندگان سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی برای جاماندگان سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید