واکنش پکن به مداخله جویی بلینکن: آمریکا به سوابق نقض حقوق بشر خودش نگاه کند

به گزارش تور ایران، وزارت خارجه چین در واکنش به اظهارات مداخله جویانه وزیر خارجه آمریکا در سالگرد حوادث میدان تیان آنمن، گفت واشنگتن قبل از حمله به کشورهای دیگر درباره مسائل به اصطلاح حقوق بشری، نگاهی به خودش در آینه بیندازد.

واکنش پکن به مداخله جویی بلینکن: آمریکا به سوابق نقض حقوق بشر خودش نگاه کند

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سخنگوی وزارت خارجه چین به اظهارات آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در سالگرد حوادث میدان تیان آنمن چین واکنش نشان داد و آن را مداخله گری در امور داخلی پکن خواند.

وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی مقرضانه گفته بود ایالات متحده در سالگرد سرکوب میدان تیان آنمن در کنار مردم چین در مبارزاتشان برای حقوق بشر واقع شده است.

به گزارش روزنامه گلوبال تایمز چین، وانگ ون بین سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین در واکنش به این سخنان گفت: چین قاطعانه با این اظهارات مخالف است. آمریکا قبل از حمله به کشورهای دیگر در مورد مسائل به اصطلاح حقوق بشری ابتدا باید به خودش در آینه نگاهی بیندازد و سوابق نقض حقوق بشری خود را ببیند.

اعتراضات میدان تیان آن من در سال 1989 رشته ای از تظاهرات به رهبری دانشجویان بود که در فاصله 15 آوریل تا 5 ژوئن 1989 رخ داد.

او در بخش دیگری از اظهاراتش به جنگ رسانه ای دوباره واشنگتن علیه پکن در مورد منشأ ویروس کرونا هم پرداخت و به درخواست آنتونی فائوچی مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا از آزمایشگاه شهر ووهان چین برای انتشار اطلاعات درباره افرادی که ادعا می گردد در نوامبر سال 2019 به ویروس کرونا مبتلا شده بودند، پاسخ داد.

او چنین ادعایی را رد کرد و گفت: موسسه ویروس شناسی ووهان به روشنی گفته که پیش از تاریخ 30 دسامبر 2019 ابتلایی به این ویروس وجود نداشته است.

وی در ادامه در پاسخ به فائوچی گفت: آمریکا باید از کارشناسان سازمان جهانی بهداشت برای سفر به این کشور به منظور آنالیز منشأ ویروس کرونا دعوت کند و همچنین درباره بیش از 200 آزمایشگاه بیولوژیک خود در سراسر جهان از جمله آزمایشگاه فورت دیتریک (مرکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی ارتش آمریکا) شرح دهد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روز سه شنبه خود هم در واکنش به بعضی شائبه های ایجادشده در مورد منشأ ویروس کرونا توضیح داد که شیوع این ویروس از اواسط سال 2019 از چند نقطه در جهان شروع شده است.

بحث بر سر منشأ ویروس کرونا بعد از آن داغ شد که روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی روز یکشنبه مدعی شد داده های اطلاعاتی نشان می دهد سه نفر از کارکنان آزمایشگاه شهر ووهان چین درست پیش از شیوع ویروس کرونا، به شدت بیمار شده بودند. این روزنامه، بیمار شدن کارکنان این آزمایشگاه را تأییدی بر ادعای انتشار کووید-19 از این آزمایشگاه دانست.

یک روز بعدتر، وزارت امور خارجه چین ادعای وال استریت ژورنال را رد کرد و آن را کاملاً فاقد صحت توصیف کرد.

پیش تر نیز تیم تحقیقاتی اعزام شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، پس از گذراندن چند هفته در چین و آنالیز خاستگاه ویروس کرونا به این نتیجه رسیدند که انتشار این بیماری از آزمایشگاه شهر ووهان بعید به نظر می رسد.

از ابتدای همه گیری ویروس کرونا در جهان دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا نام آن را ویروس چینی گذاشت و این کشور را به انتشار آن متهم کرد.

آدینه دو هفته پیش گروه حقوق مدنی آمریکایی های چینی تبار از ترامپ بابت استفاده از الفاظی نظیر ویروس چینی، آنفلوانزای چینی و کونگ فلو شکایت کرد و دریافت غرامتی 22 میلیون دلاری را خواهان شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1814

به "واکنش پکن به مداخله جویی بلینکن: آمریکا به سوابق نقض حقوق بشر خودش نگاه کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش پکن به مداخله جویی بلینکن: آمریکا به سوابق نقض حقوق بشر خودش نگاه کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید