چگونه شعله های اجاق گاز را مثل روز اول تمیز کنیم؟

به گزارش تور ایران، اجاق گاز یکی از وسایل اصلی آشپزخانه است که به تمیز کردن مداوم احتیاج دارد. شعله های گاز جزو قسمت های اصلی آن هستند که تمیز نگه داشتن شان برای بهبود عملکرد گاز لازم است. اجاق های گازی برای پختن غذا مزیت های بسیاری نسبت به اجاق های برقی دارند. آشپزهای باتجربه به کنترل دقیقی که اجاق گاز به وسیله شعله ها فراهم می نماید علاقه دارند و بعضی دیگر از آشپزها هم بدون اجاق های گاز به هیچ عنوان با وسیله پخت و پز دیگری آشپزی نمی نمایند. اجاق های گاز با بسته شدن دریچه های شعله هایشان کارایی کمتری پیدا می نمایند و جریان گاز در آن ها مختل می گردد. در صورتی که دریچه شعله گاز مسدود باشند، شعله گاز ضعیف خواهد شد و در بعضی موارد در صورت خیلی کثیف شدن، هیچ شعله ای ایجاد نمی گردد. با روش های ساده ای می توان شعله های گاز را مانند روز اول تمیز کرد.

چگونه شعله های اجاق گاز را مثل روز اول تمیز کنیم؟

شعله های اجاق گاز چگونه کار می نمایند؟

شعله های روی اجاق گاز شامل یک سری مشعل هستند که به دریچه کوچک ورودی گاز در جلو یا بالای گاز متصل شده اند و به صورت نوبتی به خط گاز اصلی وصل می شوند. چرخاندن دریچه کنترل مشعل باعث باز شدن دریچه ورودی شده و گاز را در لوله ونتوری (یک لوله پهن که در وسط باریک می گردد) به جریان می اندازد. گاز از یکی از طرفین وارد لوله ونتوری می گردد و همزمان با عبور از قسمت باریک لوله، فشارش افزایش یافته و به وسیله سوراخ کوچکی که در پایین لوله واقع شده است هوا را جذب می نماید. هوا با گاز ترکیب شده و درون شعله به جریان می افتد.

سر شعله یک صفحه فلزی توخالی با سوراخ ها یا شکاف هایی در لبه بیرونی است. بسیاری از شعله ها با یک کلاه فلزی یا سرامیکی طراحی شده اند که بالای سر شعله قرار گرفته و شعله های خروجی از سر مشعل را پخش یا هدایت می نماید. یک چراغ شمع ایستاده یا یک جرقه الکتریکی روی یک طرف شعله واقع شده است و شعله یا جرقه کوچکی را برای شعله ور کردن ترکیب گاز و هوا با جریان یافتن در سوراخ های شعله ارسال می نماید. تنظیم دکمه کنترل روی اجاق گاز حجم مخلوط هوا و گاز و در واقع شدت شعله را مدیریت می نماید.

هر چند مدت یکبار باید شعله های اجاق گاز را تمیز کنیم؟

سیستم اجاق گاز بسیار ساده و بدون مشکل است. در حقیقت زمانی مسائل به وجود می آیند که جریان گاز مختل گردد. این مساله اغلب به وسیله به جامانده های غذا ایجاد می گردد که در اطراف قابلمه و ماهیتابه می ریزند و دریچه های اطراف سر شعله را مسدود می نمایند. در صورتی که این مشکل رفع نگردد، به جامانده های غذا سخت می شوند و از بین بردنشان بسیار سخت خواهد شد. برترین کار این است که شعله های گاز را زمانی که شعله نارنجی رنگ و غیر معمول داشتند تمیز کنید. جدا از این مساله تمیز کردن شعله های گاز یک بار در ماه کافی است. البته تفاوت هایی در خصوص چگونگی تمیز کردن شعله های گاز بر اساس دستورالعمل سازندگان وجود دارد، اما گام ها و موادی که در ادامه معرفی نموده ایم برای اغلب اجاق گازها کاربردی است.

مواد و وسایل مورد احتیاج

  • پارچه خشک کردن
  • مایع ظرفشویی
  • پد ساینده نرم
  • مسواک کهنه
  • جوش شیرین
  • گیره کاغذ

1. دستورالعمل شرکت سازنده را بخوانید

دانستن برترین روش مراقبت از دستگاه بخش زیادی از قسمت محافظت از اجاق گاز را تشکیل می دهد. دفترچه هدایت که همراه اجاق گاز است به شما نشان خواهد داد که کدام قسمت ها را می توانید به صورت ایمن برای تمیز کردن جدا کنید و به همین ترتیب کار ساده تر خواهد شد. حتی ممکن است دفترچه راهنما دستورالعمل هایی را در رابطه با محصولات پاک نماینده ای که باید یا نباید از آن ها بهره ببرید هم ارائه داده باشد. این می تواند نقطه شروع خوبی برای یادگیری چگونگی تمیز کردن و جدا کردن شعله های اجاق گاز باشد. در صورتی که به دفترچه راهنما دسترسی ندارید، به احتمال زیاد ممکن است بتوانید آن را از وبسایت شرکت سازنده دانلود کنید.

2. سرپوش شعله ها را جدا کنید

در صورتی که اجاق قدیمی تری دارید که شمعک ایستاده دارد، باید قبل از شروع کار درپوش گاز را مسدود کنید. بسیاری از شعله های گاز یک صفحه سرامیکی قابل جدا شدن دارند که در بالای مشعل برای پخش کردن شعله قرار می گیرد. در صورتی که اجاق گاز شما به این صورت است به سادگی صفحه را از روی شعله برداشته و قبل از انجام این کار اطمینان حاصل کنید که شعله ها به صورت کامل خنک باشند.

3. سرشعله ها را جدا کنید

سرشعله ها زیر سرپوش در بالای لوله ونتوری قرار دارند. سرشعله ها را با بلند کردن مستقیم آن ها جدا کنید. مواظب باشید در صورتی که اجاق گاز شما دارای الکترود احتراق است، آن را خم نکنید یا به آن آسیب نرسانید.

4. قطعات مختلف را در آب قرار دهید

سرشعله ها را خیس کنید و در یک فنجان که ترکیب آب گرم و مایع ظرفشویی است به مدت 20 تا 30 دقیقه قرار دهید. این کار به کاهش آلودگی های سخت یاری می نماید.

5. سرپوش شعله ها و سرشعله ها را بسابید

با استفاده از پد ساینده نرم و یک مسواک کهنه، لکه های غذا را از همه سطوح سرپوش ها و سرشعله ها پاک کنید. در صورتی که به جای مانده های غذا روی دریچه سوراخ به جای مانده بودند، از یک گیره کاغذ صاف شده برای خارج کردن آن ها بهره ببرید، اما مواظب باشید که آسیبی به فلز نرسانید. سعی نکنید که گیره را تا انتهای سوراخ دریچه ها فرو ببرید و به هیچ عنوان از خلال دندان استفاده نکنید زیرا خطر شکستن قسمت چوبی و بسته شدن دریچه وجود دارد.

برای لکه های سرسخت تر، از خمیری که نصف آن جوش شیرین و نصف آن آب است بهره ببرید. پس از تهیه خمیر آن را روی سرشعله ها و سرپوش شعله ها بگذارید. سپس با یک پد نرم و مسواک آن را بسابید. ممکن است احتیاج باشد چند بار این کار را انجام دهید اما حتی سرسخت ترین و مقاوم ترین لکه ها را هم از بین می برد. هیچگاه از سفید نماینده یا سیم ظرف شویی برای تمیز کردن بخش های مختلف شعله های گاز استفاده نکنید.

6. قسمت های مختلف را آبکشی کنید

همه قسمت ها را به صورت کامل زیر آب آبکشی کنید و برای خروج آب اضافی آن ها را تکان داده سپس با یک دستمال خشک کنید. سپس قبل از قرار دادن شعله ها در جای خود، همه قسمت ها را در هوای آزاد قرار دهید تا به صورت کامل خشک شوند. همزمان با خشک شدن شعله ها می توانید روی تمیز کردن قسمت های دیگر اجاق گاز تمرکز کنید.

7. شعله ها را در جای خود قرار دهید

پس از اینکه شعله ها به صورت کامل خشک شدند می توانید قطعه های مختلف آن ها را در محل مخصوص شان قرار دهید. مواظب باشید که هنگام نصب دوباره سرشعله ها در اجاق گازهای دارای احتراق الکتریکی، الکترود احتراق را خم نکنید یا به آن ضربه نزنید.

8. شمعک جرقه زن گاز را دوباره روشن کنید

در اجاق گازهایی که شمعک ایستاده دارند برای شعله ور ساختن مجدد شمعک دستورالعمل های شرکت سازنده را دنبال کنید. برای اطمینان از عملکرد صحیح شعله ها آن ها را امتحان کنید. هر شکل یا رنگ شعله غیرمعمول ممکن است نشانه ای از این موضوع باشد که سرشعله ها به صورت کامل خشک نشده اند یا اینکه سرپوش ها به درستی روی سرشعله ها قرار نگرفته اند.

نکته های تمیز کردن شعله های اجاق گاز

  • از یک محافظ شعله اجاق گاز قابل جدا شدن که به صورت کامل روی شعله ها قرار می گیرد و از نشتی و سرریز در شعله ها جلوگیری می نماید بهره ببرید.
  • برای جلوگیری از زنگ زدن، همه قطعات گاز از جمله شعله ها را به صورت کامل خشک کنید.
  • هیچگاه از چاقو یا وسیله تیز دیگری برای جدا کردن لکه ها و خرده زباله ها از روی گاز استفاده نکنید.
  • برای جلوگیری از مسدود شدن شعله ها، میله های گاز را تمیز نگه دارید.

در سرانجام

در این مطلب با چگونگی تمیز کردن شعله های گاز آشنا شدیم. شما چه روشی را برای پاک کردن گاز و شعله های آن به کار می گیرید؟

منبع: The Spruce

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1401 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 2188

به "چگونه شعله های اجاق گاز را مثل روز اول تمیز کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه شعله های اجاق گاز را مثل روز اول تمیز کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید