چگونه کودک خود را با عرضه تربیت کنیم؟

به گزارش تور ایران، تربیت درست نقش مهمی در شخصیت کودک ایفا می نماید و مهارت هایی وجود دارند که والدین با آموزش آن ها به بچه ها می توانند بچه ها با عرضه داشته باشند.

چگونه کودک خود را با عرضه تربیت کنیم؟

نحوه تربیت والدین تاثیر فراوانی بر قالب های رفتاری و اصول فکری فرزند دارد و اساس شکل گیری شخصیت او در آینده می گردد. بسیاری از والدین دوست دارند کودکی خوب و با عرضه تربیت نمایند، کودکی که در آینده بتواند در رویارویی با مسائل آینده خود بهتر عمل نماید و مسئولیت پذیر مستقل باشد. اگر می خواهید کودکی با عرضه تربیت کنید؛ این مهارت ها را به کودک تان بیاموزید. نکات عنوان شده در این بخش به شما یاری خواهد نمود تا کودکی با عرضه تربیت نمایید.

مهارت نه گفتن

همه افراد حق دارند که بعضی درخواست ها را پذیرفته و بعضی دیگر را رد نمایند. بعضی افراد قدرت نه گفتن به درخواست های اطرافیان را ندارند و به اجبار تن به خواسته های آن ها داده و دچار مسائلی در زندگی می شوند، به همین دلیل اگر می خواهید کودکی با عرضه داشته باشید، به او مهارت نه گفتن بیاموزید.

دفاع از حق خود

حق گرفتنی است، پس از همان کودکی به بچه ها خود بیاموزید که از حق خود در برابر افرادی که حقشان را ضایع می نمایند، کوتاه نیایند. به جای آنکه دائماً خودتان مراقب فرزندتان باشید به شیوه ای او را تربیت کنید که او خود بتواند مراقبت های لازم را از خود به عمل بیاورد. یک کودک با جرات، می تواند بدون آنکه پرخاشگر باشد، در عین آرامش از حقوق خود دفاع کند.

خرج و پس انداز

از همان کودکی روش مدیریت پول را به فرزند خود بیاموزید. آموزش مدیریت هزینه ها و بودجه بندی، این عادت را در کودک ایجاد می نماید که پول را هدر ندهد و به ارزش آن احترام بگذارد. برای این منظور به فرزند خود اندازه مشخصی پول تو جیبی بدهید و از او بخواهید که هزینه های خود را با این اندازه پول مدیریت کند.

ابراز احساسات

بچه ها از همان سنین پایین نسبت به گوناگونی احساسات خود مطلع هستند پس باید آموزش را از سنین خردسالی شروع کنید. احساسات خود را با کودک تان به اشتراک بگذارید تا او با احساسات آشنا گردد. بچه های که احساسات خود را درک می نمایند و برای روبرو با آن ها مهارت های مقابله ای را دارند، اطمینان می یابند که می توانند هر چیزی که سر راه زندگی شان قرار می گیرد را اداره نمایند. در راستای آموزش احساسات به بچه ها باید نحوه برخورد با احساسات را آموزش دهید مثلا به آن ها بیاموزید زمانی که احساس خشم می نمایند به این معنا نیست که می توانند کسی را کتک بزنند بلکه باید تعارضات را به صورت مسالمت آمیز حل نمایند.

مسئولیت پذیری

برای داشتن کودکی با عرضه مسئولیت پذیری را به او آموزش دهید. برای آموزش این مهارت به فرزندتان یاد دهید که انجام کار های روزمره هر فرد، تنها به عهده خود اوست و نباید از دیگران انتظار خدمت رسانی داشته باشند. به کودکتان یاد دهید او باید مسئولیت اشتباه خود را بپذیرید. اگر کودک مسئولیت پذیری را از دوران کودکی یاد نگیرد، در آینده به مشکل بر می خورد و انسان ضعیف و نازپروده بار می آید.

مهارت های تصمیم گیری

هر فردی باید بتواند برای خودش برترین تصمیم را بگیرد، عدم توانایی تصمیم گیری درست آینده را نابود می سازد. از همان کودکی نحوه تصمیم گیری عاقلانه را به روش های کوچک و ساده به کودک آموزش دهید و به او یاری کنید تا مزایا و معایب هر چیز را قبل از تصمیم گیری بسنجد.

نحوه تعامل با مردم

تعامل با افراد در اجتماع اهمیت زیادی دارد و افرادی که نمی توانند تعامل خوبی با افراد برقرار نمایند، در زندگی مسائل زیادی را دچار می شوند. اگر مهارت نحوه تعامل را به کودک یاد ندهیم، مانع از رشد مهارت های اجتماعی مثبت در او خواهیم شد. پس به بچه ها خود یاد دهید که چگونه با دیگران دوست گردد، چگونه با بزرگسالان خوب رفتار نمایند.

اعتماد به نفس

افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، نمی توانند از پس مدیریت زندگی خود برآیند و آن طور که باید در مسیر موفقیت گام بردارند. برای آنکه بتوانید کودک با اعتماد به نفسی داشته باشید کوشش کنید قدردانی های واقع بینانه ای از او داشته باشید و او را تشویق کنید و در جهت استقلال او بکوشید و بگذارید مسئولیت کار های خود را به عهده بگیرد.

آموزش نظم و انضباط

افراد بی نظم و بی مقررات زندگی خوبی در آینده نخواهند داشت و دچار مسائل زیادی خواهند شد پس از همان کودکی به فرزندتان نظم و انضباط را بیاموزید و به او یاد دهید به وقت دیگران و خود احترام بگذارد. دقت کنید تاکید بیش از حد بر نظم و انضباط برای بچه ها خردسال مانع از کنجکاوی و بازیگوشی های متناسب با سن آن ها می گردد.

منبع: نمناک

منبع: فرارو
انتشار: 23 شهریور 1402 بروزرسانی: 23 شهریور 1402 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 2437

به "چگونه کودک خود را با عرضه تربیت کنیم؟" امتیاز دهید

3 کاربر به "چگونه کودک خود را با عرضه تربیت کنیم؟" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه کودک خود را با عرضه تربیت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید