چین: ریشه تنش ها درباره برنامه هسته ای ایران فشارهای آمریکاست

به گزارش تور ایران، مدیر اداره کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه چین روز شنبه گفت که سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، ریشه تنش های کنونی درباره برنامه هسته ای ایران است.

چین: ریشه تنش ها درباره برنامه هسته ای ایران فشارهای آمریکاست

با تور ارزان چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، فو کونگ مدیر اداره کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه چین روز شنبه در کنفرانس خلع سلاح هسته ای مسکو به اقدام چند روز پیش ایران در برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات هسته ای خود اشاره نمود.

وی که به همراه عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه صحبت می کرد، گفت: درباره کاهش تعهدات هسته ای ایران تمایل دارم که دو نکته را یادآوری کنم نخست اینکه ریشه تنش های کنونی درباره موضوع برنامه هسته ای ایران در سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران واقع شده است. شرایط کنونی پس از آن حاصل شد که آمریکا در اقدامی یکجانبه تحریم ها علیه ایران را بازگرداند در نتیجه آن ایران تصمیم گرفت تا تعهدات خود در برجام را کاهش دهد چون از مزایای مالی این توافق بهره ای نبرد. در واقع یک منطق اساسی پشت بحران هسته ای ایران وجود دارد.

مدیر اداره کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه چین افزود: دوم، کاهش تعهدات برجامی ایران نظام عدم اشاعه را در خطر قرار نداده است. ایران همچنان به تعهدات خود در ان پی تی پایبند است و بارها تاکید نموده که هر زمان بتواند از مزایای برجام بهره مند گردد کاهش تعهدات خود در برجام را بازخواهد گرداند.

وی گفت: باید یادآوری کرد که شرایط کنونی موضوع هسته ای ایران به سوی راستا خطرناکی پیش می برد و جامعه جهانی باید کوشش های خود برای یافتن راه چاره سیاسی برای آن را افزایش دهد.در همین زمینه چین موضوعات آینده را پیشنهاد داده است:

باید به اساس چند جانبه گرایی پایبند بود و برنامه جامع اقدام مشترک یکی از دستاوردهای دیپلماسی چندجانبه گرایی بوده که به وسیله مذاکرات حاصل شد و به تایید شورای امنیت سازمان ملل نیز رسید. حفظ برنامه جامع اقدام مشترک در راستای حفظ چندجانبه گرایی است.

این دیپلمات چینی افزود: تعادل باید به برنامه جامع اقدام مشترک بازگردد. توافق هسته ای تنها فعالیت های هسته ای ایران محدود ننموده است بلکه مزایای مالی ایران را نیز تضمین نموده است. این تعادل با خروج آمریکا از این توافق و اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران از بین رفت. ما کشورهای اروپایی را تشویق می کنیم که ساز و کار اینستکس را فعال نمایند و آن را به بخش های انرژی نیز توسعه داده و کشورهای غیر اروپایی را نیز پوشش دهند. چین از هر کوشش دیپلماتیک که به حفظ برجام منتهی گردد حمایت خواهد نمود. از جمله مکانیزمی که توسط فرانسه پیشنهاد داده شده است. باید آمریکا را تحت فشار قرار داد تا تحریم ها علیه ایران را برداشته یا دست کم آن را کاهش دهد.

وی افزود: تمامی اعضای برجام باید موضوعات مربوط به این توافق را طی نشست کمیسون های مشترک حل نمایند و از پناه بردن به مکانیزمی که به بردن پرونده ایران به شورای امنیت منجر می گردد، خودداری نمایند در غیر اینصورت با خطر افزایش تنش ها روبرو خواهیم بود. صلح در منطقه (غرب آسیا) از اهمیت ویژه برخوردار است. چین خواهان خودداری از هرگونه اقدام خصمانه در منطقه خلیج (فارس) بوده و همگان را به مذاکره و گفت وگو فرا می خواند. ما از همه کشورهای منطقه می خواهیم که صلح و ثبات را در منطقه به پیش ببرند.

فو کونگ گفت: چین به عنوان یکی از حامیان قدرتمند برنامه جامع اقدام مشترک همچنان خواهان حفظ این توافق بوده و امیدوار است که تمامی اعضای برجام نقش فعالتری برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک داشته باشند و حمایت قدرتمندانه ای از این توافق داشته باشند. موضوع برنامه هسته ای ایران یک شبه حل نخواهد شد و نیازمند هوشیاری، راه چاره سیاسی و دیپلماتیک است.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 590

به "چین: ریشه تنش ها درباره برنامه هسته ای ایران فشارهای آمریکاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: ریشه تنش ها درباره برنامه هسته ای ایران فشارهای آمریکاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید