خبرنگاران تولید 70 درصدکیت های تشخیص بیماری دام وطیور توسط دانش بنیان ها

به گزارش تور ایران، تهران- خبرنگاران- معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور گفت: در حال حاضر 70 درصد کیت های مورد نیاز برای تشخیص بیماری های دام و طیور با حضور شرکت های دانش بنیان در ایران تولید می شود.

خبرنگاران تولید 70 درصدکیت های تشخیص بیماری دام وطیور توسط دانش بنیان ها

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش خبرنگاران، خالد خداوردی روز سه شنبه در مراسم رونمایی از بذر بومی واکسن آنفلوانزا فوق حاد پرندگان افزود: تولید این واکسن موجب ایجاد امنیت و اعتماد سازی برای ذی نفعان و تولید کنندگان طیور است، معمولا مخاطرات در طیور به صورت بحران بروز می کند و یکی از وظایف سازمان دامپزشکی واکنش سریع به این بحران ها است که برای این منظور اقدام به راه اندازی شبکه ملی گسترده آزمایشگاه در سطح کشور کردیم.

وی در این مراسم که با حضورسورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست و کاظمی خاوازی وزیر جهاد کشاورزی و علی صفر ماکنعلی رییس سازمان دامپزشکی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گشت اعلام نمود: در حال حاضر 375 آزمایشگاه با این شبکه همکار هستندعلاوه بر آن 45 آزمایشگاه نیز با اخذ مجوز به عنوان آزمایشگاه های همکار با این سازمان همکاری دارند.

خداوردی با بیان اینکه تا سال 97 کیت های تشخیصی مورد نیاز از طریق مرکز ملی تشخیص سازمان دامپزشکی تهیه می شد، ادامه داد: در حال حاضر 70 درصد کیت های مورد نیاز با حضور شرکت های دانش بنیان در کشور تولید می شود.

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی با اشاره به اقدامات عدم تمرکز گرایی در این سازمان ادامه داد: در حال حاضر در 17 استان کشور امکان تشخیص آنفلوانزا فوق حاد پرندگان امکان پذیر شده است، در گذشته تشخیص و معدوم سازی پرندگان بیمار ناشی از این بیماری 10 تا 12 روز زمان نیاز داشت ولی با قابلیت های ایجاد شده این زمان بین 15 تا72 ساعت کاهش یافته است.

خداوردی گفت: درحال حاضر امکان تشخیص بیماری تب برفکی در 5 استان، مشمشه در 4 استان و PPR و هاری در 13 استان امکان پذیر شده است، بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یکی از بیماری های مخاطره آمیز از لحاظ اقتصادی و بهداشتی است که ما برای تولید واکسن آن نیازمند ماده اولیه بودیم که در مرکز ملی تشخیص سازمان دامپزشکی تولید شد و می توانیم دانش فنی آن را در اختیار شرکت های دانش بنیان برای تولید قرار دهیم ضمن آنکه آنتی ژن H5 را نیز برای تشخیص به تولید رسانده ایم.

نخستین بذر بومی واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وآنتی ژن H5 که با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان دامپزشکی کشور تولید شده بود رونمایی شد.

در این مراسم تفاهم نامه ای میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان دامپزشکی در راستای توسعه بذر بومی واکسن توسط دانش بنیان ها منعقد شد.

برای تهیه واکسن معمولا از بیماری که اسم آن سویه است، یک بذر گرفته می شود که نقطه اول تولید واکسن است، بذر موجود در فرآیند تولید تبدیل به واکسن می شود. تا به امروز همه بذرها از خارج کشور وارد می شد اما با رونمایی از نخستین بذر بومی واکسن آنفلوآنزای پرندگان این وابستگی به نوعی کاهش خواهد یافت.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1466

به "خبرنگاران تولید 70 درصدکیت های تشخیص بیماری دام وطیور توسط دانش بنیان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تولید 70 درصدکیت های تشخیص بیماری دام وطیور توسط دانش بنیان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید