خرید و فروش وکالتی خودرو در فضای مجازی؛ ناظران بازار خودرو در خواب!

به گزارش تور ایران، اکنون بعد از تحویل دادن خودرو به مشتری شاهد خرید و فروش وکالتی آنها در فضای مجازی هستیم.

خرید و فروش وکالتی خودرو در فضای مجازی؛ ناظران بازار خودرو در خواب!

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران به نقل از باشگاه خبرنگاران،از اردیبهشت ماه که طرح قرعه کشی خودرو به منظور سامان دادن به بازار خودرو راه افتاد، شرایط خاصی برای شرکت در آن در نظر گرفته شد. یکی از این بندهای این قرعه کشی مبنی بر در رهن بودن خودرو نزد شرکت خودرو سازی بود که بر این اساس سند خودرو به مدت یکسال در رهن شرکت خودروساز باقی خواهد ماند.

بعد از آن شرکت های خودروساز اقدام به اجرایی کردن طرح های فروش فوق العاده و پیش فروش کردند و خودروها هم تحویل مشتریان داده شد. حالا بعد از تحویل دادن خودرو شاهد خرید و فروش این دسته از خودروها که امکان خرید و فروش آن وجود ندارد، در فضای مجازی هستیم، یعنی در حالی که خودروهای به فروش رسیده در بخشنامه های جدید، امکان فروش را به مدت یک سال ندارند، شاهد هستیم این خودرو ها به فروش می رسد .

رونق خرید و فروش وکالتی خودرو در نمایشگاه های ماشین

سامان شهسواری یکی از نمایشگاه داران خودرو در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه مالی خبرنگاران، با اشاره به اینکه خرید و فروش خودروهای صفر صورت می گیرد، گفت: با وجود اینکه خودروهای صفری که از کارخانه خارج می گردد نباید خرید و فروش شوند اما به صورت وکالتی این کار صورت می گیرد .

به گفته این فرد، یکی دیگر از روش های خرید و فروش معاوضه خودرو است، یعنی فرد در این قرعه کشی ها اقدام به ثبت نام خودرویی می نماید که ممکن است علاقه ای به آن خودرو ندارد اما به دلیل احتمال برندگی بالا یا داشتن پارتی و برنده شدن در آن محصول، این ثبت نام را انجام می دهد و برنده هم می گردد، اما به دلیل اینکه به آن خودرو علاقه ندارد اقدام به فروش این خودرو می نماید .

او گفت : یکی از این روش های فروش، وکالتی و دیگری معاوضه خودرو با خودرو مورد علاقه است که این دسته از خرید و فروش ها رونق زیادی هم گرفته است .

به گفته کارشناسان این صنعت، این خرید و فروش ها که به خاطر عدم فعالیت مناسب دستگاه های نظارتی است رونق گرفته است. این روزها آگاهی خرید و فروش خودروهایی مانند سورن پلاس در فضای مجازی منتشر شده و در نمایشگاه های خودرو به صورت قولنامه ای به فرد دیگری واگذار می شوند .

موضوع اساسی در مورد خرید و فروش خودرو های وکالتی این است، زمانی که به صورت وکالتی معامله می کنیم آیا مالک خودرو می شویم؟ اما متأسفانه پاسخ منفی است. بله پاسخ از لحاظ حقوقی مطلقاً منفی است. شما زمانی که به صورت وکالتی خودرویی را می خرید، مالک آن خو درو نمی شوید و وکالت در فروش یا وکالت در انتقال سند به نام شما تا زمانی که سند رسمی به نام شما منتقل نشده باشد، قانون شما را مالک خودرو نمی شناسد.

بر اساس قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، شهفرایندان برای هر نقل و انتقال خودرو ابتدا باید به پلیس راهور مراجعه نمایند و تا زمانی که پلاک تعویض نگردد، نقل و انتقال قانونی نیست. متأسفانه دیده شده است که بعضی فروشندگان ابتدا به دفترخانه ها مراجعه و با دریافت وکالت اقدام به خرید خودرو می نمایند.

اگر فروشنده وکالت دهد و خریدار تعویض پلاک نکند، تمام تخلفات به نام فروشنده ثبت می گردد. دیده شده است که بعضی خریداران به صورت عمدی یا سهوی پس از دریافت وکالت نامه اقدام به تعویض پلاک نمی نمایند که این امر مسائلی را برای فروشنده به وجود می آورد.

معایب معامله به وسیله وکالتنامه برای فروشنده و خریدار

سرهنگ علی محمدی رییس مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا در این خصوص گفت: اخیرا عده ای، به صورت وکالتی اقدام به خرید و فروش خودرو نموده و سند را به نام خود ثبت نمی نمایند.

وی با تاکید بر اینکه معامله به وسیله وکالتنامه برای فروشنده و خریدار معایب بسیاری دارد، اضافه نمود: وکالتنامه ها موقتی بوده و با سرانجام یافتن تاریخ، از اعتبار ساقط می شوند. همچنین هنگام تصادف مسائل حقوقی بسیاری ایجاد می نمایند.

سرهنگ محمدی ادامه داد: در بعضی مواقع پیش آمده که از خودرو برای کار های خلاف مانند سرقت یا مسائل امنیتی مورد استفاده قرار گرفته که فرد خریدار باید جوابگو باشد.

رییس مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا درباره مسائل فروشنده گفت: در بعضی مواقع، خریدار با وکالتنامه خودرو را تحویل می گیرد، سپس با آن جرائم رانندگی یا جرائم دیگری مانند قاچاق کالا مرتکب می گردد که در اینصورت فروشنده را دچار مسائل قضایی می نماید.

این مقام ارشد انتظامی اظهار کرد: در تمام این موارد، دوربین های هدایت و رانندگی صاحب پلاک را شناسایی می نمایند و برای فرد مسائل بسیاری ایجاد می گردد که برای اثبات بیگناهی و فک پلاک باید ماه ها منتظر دستورات قضایی بمانند.

سرهنگ محمدی با تاکید بر اینکه طبق قانون باید به مراکز تعویض پلاک برای معامله اقدام کرد، گفت: ما توصیه می کنیم افراد خودرو را وکالتی نخرند و به همراه فروشنده برای تعویض پلاک اقدام نمایند.

مردم نباید به هیچ وجه خودرو را به صورت وکالتی خرید نمایند

سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه مالی خبرنگاران، با بیان اینکه مردم نباید به هیچ وجه خودرو را به صورت وکالتی خرید نمایند، گفت: این روزها خرید و فروش خودرو صفر شده است و خریداران ریسک خرید و در مقابل فروشندگان ریسک فروش را ندارند.

او در مورد خرید و فروش خودروهای صفری که به تازگی از کارخانه خارج شده اند، بیان نمود: با توجه به اینکه امکان خرید و فروش خودروهای تحویل داده شده وجود ندارد، اما افراد به وسیله روش هایی این سیستم را دور می زنند و به صورت وکالتی یا معاوضه خرید و فروش می نمایند که افراد باید به هیچ عنوان به این دسته از خرید و فروش ها اعتماد ننمایند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تشریح کرد: خرید و فروش وکالتی خودرو با تو جه به اینکه پلاک فرد فروشنده روی خودرو نصب است، از این جهت مسائلی را برای وی به وجود خواهد آورد. همچنین معاوضه خودرو یکی از روش های خرید و فروش است که به نوعی خودرو در مقابل خودرو صفر دیگری می خرند و مبلغ اختلاف که اصولا ناچیز است را پرداخت می نمایند و بعد از یک سال که خودرو از رهن خودروساز در آمد سند آن را به نام می زنند که این نوع خرید و فروش هم مسائلی را به وجود خواهد آورد.

موتمنی تشریح کرد: در هر 2 روش خرید و فروش معین نیست که خودرو توسط چه شخصی خریداری شده و ممکن است از این طریق اقدام به کارهایی تخلف کند که مسائل متعددی برای فرد فروشنده به وجود خواهد آمد.

حالا انتظار می رود که ارگان های مربوطه و نیروی انتظامی به این موضوع ورود نمایند و از ادامه فرایند جلوگیری به عمل آورند.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1523

به "خرید و فروش وکالتی خودرو در فضای مجازی؛ ناظران بازار خودرو در خواب!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید و فروش وکالتی خودرو در فضای مجازی؛ ناظران بازار خودرو در خواب!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید